avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1862 soluții astăzi
Forum Activitate paniana34

Activitate paniana34

problema este ca pana se incheie procesul noi nu putem sa folosim canalizarea si vroiam sa stiu daca politia ii poate inpune sa aduca in situatia initiala, daca solicitam prezenta politiei. acel proprietar nu locuieste la aceasta proprietate , el trimite lucratori care sa faca aceste distrugeri.noi nu putem sa asteptam finalul unui proces penal pt ca noi acolo locuim si n-e pune in imposibilitatea de a folosi bunurile proprii.
EXISTA O PROPRIETATE COMUNA FORTATA(CANALIZARE SI STALP DE SUSTINERE) LOCUINTA ARE 3 PROPRIETARI IAR PROPRIETARUL DEMISOLULUI AMENINTA CA TAIE CANALIZAREA , DARAMA STILPUL CARE SUSTINE O PARTE (O CAMERA )DE LA ETAJ SI CA DISTRUGE IZOLATIA DE PE PERETELE EXTERIOR AL CASEI , ACESTA ESTE PE LOTUL SAU DAR ESTE COMUN . POATE SA FACA ACEST LUCRU? CANALIZAREA ESTE JUMATATE PE TERENUL SAU SI JUMATATE PE TERENUL CELORLALTI PROPRIETARI .
vreau sa va intreb referitor la o situatie dificila,deoarece sunt pusa intr-o situatie ingrata sunt pe postul de a imi da acordul pentru testul poligraf pentru a-mi sustine declaratia data la politie in care sustin ca nu sunt implicata intr-o situatie bizara , de la locul meu de munca a disparut un laptop unde sunt 15 persoane care au acces la acel laptop nu poate fii acuzat nimeni concret si de aceea se doreste testul poligraf .cu adevarat nu sunt implicata in aceasta situatie si personal nu ma impotrivesc testului dar doresc sa stiu cine cere acest test? trebuie sa fii acuzat si sa ajungi in instanta pentru asta? cine plateste ? politistul de la sectia de politie poate cere testul?va multumesc.
doresc sa depun o plangere prealabila la primaria de care apartine directia financiara care mi-a trimis o somare pentru executare silita . am fost angajat in acea institutie si dupa o vizita a curtii de conturi au trimis somatii pentru norma de hrana 2009 in fisa de lichidare din 2010cand a incetat contractul de munca nu aveam datorii la aceea institutie . vreau sa fac o plangere prealabila cf art.7 /554din 2.12.2004 este bine sa procedez asa .?
am termen 15 zile .aceasta norma de hrana era prevazuta in contractul colectiv de munca si aprobata in hotarare de consiliu local.
Răspuns la discuția proprietatea mea sau nu?
stie cineva daca legea 13/2007 se aplica in aceasta situatie ?
Răspuns la discuția proprietatea mea sau nu?
am sesizat enel-ului situatia . au venit doua persoane delegate de enel sa vada situatia pe teren . urmeaza sa primesc un raspuns scris de la conducerea enel .astept acest raspuns . va voi tine la curent cu desfasurarea acestei situatii si rezolvatea ei.
:closedtopic:
Răspuns la discuția proprietatea mea sau nu?
multumesc voi urma sfatul
Răspuns la discuția proprietatea mea sau nu?
terenul si constructia existenta sunt mostenite . este problema comuna in zona aceea , probabil ca la construirea unui pasaj rutier existent in acea zona s-au repozitionat acei stalpi.
Doresc sa va rog sa ma ajutati intr-o problema personala. sunt proprietara unui teren care are si constructie ,pe terenul meu proprietate , ingranituit ,se afla stalpul de electicitate. acei stalpi de beton care sustin firele conductoare de curent .
Pe acel teren doresc sa construiesc ceva (.un birou ) desi sunt proprietara acelui teren nu pot sa il folosesc , nu pot construi nici la stanga nici la dreapta acelui stalp.
Intrebarea mea este :
-sunt obligata sa accept aceasta situatie?
-nu am nici o facilitate ?
poate macar sa primesc o reducere (de la enel) daca tot nu pot sa folosesc terenul.
va multumesc pentru lamuriri
Răspuns la discuția examen avocat stagiar
multumesc mult pentru lamurire.