avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Activitate bia66

Activitate bia66

Buna ziua!Am facut o donatie de casa la un notar dar inca nu a fost transcrisa de cel caruia i-am donat-o si as dori sa va intreb daca pot anula donatia la notar si daca faptul ca o anulez implica aceleasi costuri ca atunci cand s-a facut contractul de donatie.
Va multumesc!
Buna ziua!Urmeaza sa donez un teren si o casa pt care am platit impozitul la primarie pe anul 2012; in acest caz noul propriear va plati si el impozit pe anul in curs?
Va multumesc!
Buna ziua!
Va rog frumos sa-mi spuneti care este duarata maxima de concediu medical acordat pentru o boala neoplazica in cazul unui contract de munca pe perioada determinata?
V multumesc!
Răspuns la discuția Schimbare uscatorie in apartament
Am si eu aceeasi intrebare in legatura cu uscatoria unui prieten;suprafata uscatoriei este de 18 mp; a cumprat uscatoria cu acordul tuturor vecinilor; doreste sa ii atribuie un numar postal si sa o transforme legal in apartament; imi spuneti ve rog ce variante are pentru a reusi acest lucru?
Răspuns la discuția 2 cf teren si casa
V multumesc pentru raspunsurile de pana acum si m-am interesat ce urmeaza sa fac in legatura cu cele 2 carti funciare iar raspunsul a fost ca trebuie sa unific cele doua carti funciare (cea a terenului+cea a casei construite pe acel teren).
Va rog sa-mi spuneti daca pot personal sa depun actele pt.aceasta unificare sau daca trebuie sa apelez la o firma specializata.
Va multumesc!
Răspuns la discuția 2 cf teren si casa
Am inteles ca am nevoie de actele enumerate de d-voastra:
- act de proprietate (autorizatie de construire) pentru casa
- documentatie cadastrala pentru casa
- contract de vanzare-cumparare pentru teren
- o documentatie cadastrala in care sa fie evidentiate si terenul si casa
M-am uitat pe extrasele de cf pe care le am:pe unul apare casa in 2008 iar celalalt contine : teren intravilan iar pe anexa lui :curti-constructii din 2009;sa inteleg ca al doilea e documentatia cadastrala in care sunt evidentiate si terenul si casa (desi are un nr.de carte funciara?) iar primul cu alt nr de carte funciara e documentatia cadastrala pt casa sau cf-ul?
Cand merg la oficiul de cadastru ce sa cer pt notar: documentatie cadastrala, cf sau ambele?
Va multumesc mult!
Răspuns la discuția 2 cf teren si casa
Ordinea a fost urmatoarea:am construit casa pe terenul care apartinea primariei,am scos cf-ul pe care este trecuta casa apoi am cumparat terenul de la primarie si am primit al doilea document pe care este trecut terenul; acel teren cumparat trebuie sa fie evidentiat pe cartea funciara a casei sau ce documentesa duc notarului pentru a afla pretul aproximativ pentru un eventual contract de vanzare-cumparare?
De asemenea, va rog sa-mi spuneti prin ce alta modalitate in afara de contract de vanzare-cumparare pot ceda aceasta proprietate unui membru al familiei.
Va multumesc pentru promptitudine.
Buna ziua!Am un teren proprietate si o casa consruita pe acel teren insa am 2 cf-uri unul pe casa si altul pe taren;imi spuneti va rog frumos daca trebuie trecuta si casa pe acelasi cf al terenului sau in cazul in care vand casa si terenul acest lucru nu afecteaza vanzarea.
Va multumesc foarte mult!