avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 547 soluții astăzi
Forum Activitate schen123

Activitate schen123

Răspuns la discuția POATE FI ACUZAT DE CALOMNIE?
va multumesc din suflet pentru raspuns

Buna ziua
Sunt divortata de 2 ani,copilul minor mi-a fost incredintat mie,program de vizita nu a fot cerut deoarece am zis ca ne intelegem de comun acord.
Problemele apar deoarece tatal nu vrea sa tina cont ca acest copil are un program de scoala sau de weekend si nu vrea sa ma anunte dinainte cand doreste sa il ia la elsi daca refuz plecarea la el sunt jignita cumplit la telefon si amenintata.Am fost jignita chiar si dupa divort si chiar am si niste inregistrari telefonice,adevarat ca au o vechime de doi ani,sunt amenintata ca imi ia copilul cand are chef si sunt jignita cum vreau sa ii explic ca derutam copilul.Nu stiu daca dovezile pot fi luate in considerare la tribunal.
De asemenea,am descoperit discutii pe mail intre tata si copil care sunt foarte indecente,discutii in care sunt prezentata atat eu cat si mama mea ca o femeie usoara,care profita de pensia alimentara a copilului , se intereseaza de anturajul meu,de programul meu ca sa ma poata ameninta pe subiect concret.Nu mi se pare corect ca un copil de 13 ani sa aiba o prezentare de acest gen a mamei ei si aceste prostii sa ii fie prezentate chiar de tatal lui.
Ce pot sa fac sa il opresc,il pot da in judecata pt injurii si pt amenintari?
Va multumesc frumos
buna ziua Suntem divortati de doi ani,am avut un apartament luat in comun si un credit de nevoi personale la care eu am fost titular si el coplatitor.Apartamentul a fost vandut de comun acord in noiembrie 2011 cu conditia ca acel credit sa fie achitat imediat , ratele nemaifiind achitate cu de aproximativ 1 an inainte din cauza intarzierii din partea lui a platii ,apoi pt ca nu a mai avut serviciu si nu a mai avut de unde sa achite vreo 6 luni si in final a mai refuzat sa plateascaceva.Vreo 3 luni eu am achitat rata si apoi nu am mai achitat nici eu.
Dupa vanzarea apartamentului nu a mai vrut sa mearga sa achitam creditul.Ce pot face? Daca platesc eu intreg creditul si il dau in judecata sunt in pierdere deoarece lui nu are din ce sa ii ia banii pt ca nu mai are nimic in proprietate pe numele pt a-l putea forta sa isi achite rata.Daca deschid partaj care ar fi taxele ce trebuiesc achitate si cum as putea sa rezolv aceasta pb cu bani cati mai putini si cu sanse cat mai mari de castig - plata juma - juma a creditului?Am avut incredere in vorbele lui si nu am nimic scris la mana.Se poate cere la tribunal dovedirea utilizarii banilor si aici ma refer la fiecare cam cat a folosit din credit? Dupa un calcul scurt banii s-au cam dus si pe pb de ale lui in urma unui accident de masina,dosar de alcoolemie si accident cu victima.
mentionez ca toate instiintarile din partea bancii le-a primit el deoarece a ramas cu chirie in apartamentul vandut si acolo vine corespondenta.Inaninte de vanzarea aprtamentului am facut hartie la banca sa mi se comunice valoarea exacta de plata ,hartie ce i-am prezentat-o si lui.
Exista solutii clare si utile?
Va multumesc si astept cu nerabdare raspunsurile dvs
Va rog frumos sa ma ajutati intr-o problema la care caut solutie de foarte mult timp.
Am divortat,fostul sot a facut comanda la un telefon mobil online prelungind automat abonamentul care era pe numele meu.Eu nu am stiut de acest lucru,a ajuns la neplata facturilor si eu am intrat in baza de date la firma de recuperare fara voia mea.
Am facut reclamatie la furnizor telefonie ,confirmarea de primire fiind datata 19 septembrie 2011,pana acum nu am primit nici un raspuns .
Ce pot face referitor la reclamatie,in cate zile trebuie sa imi dea un raspuns? Ce pot face impotriva lui tinand cont ca el nu binevoieste sa rezolve problema?
Multumesc
Buna ziua
Am nevoie de ajutorul dvs,e o situatie complicata la care nu prea mai gsesc solutii.
In martie 2010 am divortat definitiv si irevocabil,exista un minor care mi-a fost incredintat mie,programul de vizita e dupa intelegerea noastra,avem un apartament dobandit in timpul casatoriei,partaj nu am deschis la tribunal.
Copilul minor mi-a fost incredintat mie,iar referitor la vizite este chemat la tatal sau o data la 2-3 luni mai ales cand are bani deoarece serviciu are si nu are.Am avut probleme cu neplata pensiei alimentare dar s-a rezolvat cu ajutorul politiei.Comportamentul fata de baiat este foarte urat deoarece il intarata la discutii urate (am dovezi discutiile de pe calculator) in care ne jigneste pe mine si pe mama mea,il invata sa nu ne asculte,sa nu faca ce zicem noi.
In luna februarie,inainte de divort am luat baiatul si am plecat deoarece nu mai suportam scandalurile,el a ramas in apartamentul si am cazut de acord sa il vindem deoarece exista un credit de valoare mare , eu titular si el coplatitor si in urma vanzarii apartamentului plateam creditul si imparteam restul de bani.El a tot tinut de pret,a tot insistat ca nu are unde sa se duca,creditul nu s-a mai achitat de anul trecut de nici unul,deci au aparut si penalizari.Tot ce am hotarat a fost pe buna intelegere.
Problema este urmatoarea - apartamentul s-a vandut,banii s-au impartit si pe drumul spre banca am fost sunata ca el nu se prezinta la banca si nu achita nimic pana nu predam casa , mi se pare ca este un motiv de nimic.O alta problema este ca m-a amenintat ca nu am voie sa intru in apartament doar cand vrea el si sa imi programez o zi sa imi iau mobila ca sa nu il deranjez.
Ce pot face legal?
Va multumesc