avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 661 soluții astăzi
Forum Activitate petronelasavva

Activitate petronelasavva

Buna seara , ati mai rezolvat ceva?sunt in aceeasi situatie ca tine..

AnaMadalina a scris:

Buna ziua! Eu am cotizat in continuare ca nu gasesc contractul... nu stiu cum sa facem. Ar fi bun un grup pe what's. Dar nu stiu ce pot face fara contractul initial. Daca le cer lor contractul?

Buna seara , si eu sunt in aceeasi situatie....sunt in primul an , luna a 10 de cand platesc, la fel m-au ,,vrajit,, si pe mine la banca transilvania, asigurare ..si economie in acelasi timp, si dupa 3 ani pot sa scot toata suma depusa , dar fara dobanda...deci o minciuna foarte mare ...rusine bancii transilvania...pe mine m-au dezamagit total..in fiecare an Aegon iti pun taxe de 5.5 suta, si 0.15 la suta...plus 20 lei+25 lei ..taxe administrare...deci cea mai mare teapa posibila am.luat de la banca..care m-a vrajit pur si simplu.
Doamna minunata care mi-a recomandat produsul nici nu mai lucreaza acolo..
Nici nu stiu ce sa fac, acum nu am mai platit..pt ca stiu ca e o mare teapa...au spus ca pot sa raman la minim 200 lei pe luna..eu platesc 540 acum ..pe 16 ani...dar tot la fel platesti taxe...5.5%...0.15%.... si ei iti dau 2.5 % pe an si apoi 2 % dupa primii 6 ani...
Deci daca continui tot pierd...si la final dupa 16 ani tot ies pe pierdere...
Deci nu am cuvinte sa va spun cata furie si frustrare simt pt acesti Escroci...dar acea doamna de la banca va pierde mai mult, si-a luat comision pe prostia noastra, si fara sa ne spuna de toate taxele alea....
Plus ca ne-a spus ca putem scoate banii dupa 3 ani...dar scoti cu 40% mai putin si alte taxe de la ei.
Nu stiu ce as putea face, doar sper ca vor plati odata pentru tot raul ce l-au facut noua, si sutelor de persoane...care la fel au fost tepuite...but KARMA is a bitch!
Buna seara la toata lumea,as vrea sa scriu pe scurt ce problema am,daca ma puteti ajuta cu un raspuns va multumesc din suflet!
Vreau sa cumpar o casa in brasov,ne-am inteles la un pret, in anunt scrie 300mp ,dar in carte funciara scrie 184mp.
L-am intrebat pe proprietar de ce este diferenta de mp2?
A raspuns ca bunicul lui a avut la inceput vreo 600 mp acolo,dar pe timpul lui ceausescu ,au venit si i-a luat terenul si a construit 2 blocuri langa el laterale, si in spatele casei au facut parcare , tot pe fostul teren al lui.
Acum el a mutat gardul mai incolo cu vreo 5 metri, si asa acum el are ingradit pe teren mai mult decat in acte.
Acum eu sincer nu stiu ce inseamna asta,ma va deranja cand o sa trec casa pe numele meu?se vor face masuratori din nou cand voi inscrie casa pe numele meu?
Ma va incomoda pe mine intr-un fel sau altul?sau ma va pune sa mut gardul inapoi?
Mentionez ca in carte funciara este doar 184 mp, si in realitate proprietarul mia spus ca sunt 280mp!
Nu vreau sa ma leg la cap fara sa ma doara,si nu vreau probleme,este prima casa a noastra si nu as vrea sa pierd niste bani,sau alte batai de cap..va rog sa mutati daca nu am postat unde trebuie.
Va multumesc din suflet pt ajutor,o seara frumoasa
Buna ziua! Vreau sa relatez o notificare catre Camera Notarilor pentru a vedea daca persoana careia i-am imprumutat bani are calitate de mostenitor.(ambii parinti sunt decedati, iar aceasta persoana mai are un frate care locuieste aici in Romania). Imi spuneti , va rog frumos, cum sa relatez aceasta notificare, ce sa scriu in ea?Va multumesc din suflet!
Răspuns la discuția VA ROG SA MA AJUTATI!!!
multumesc mult! asa voi face! o seara frumoasa!
Buna seara! O sa scriu din nou toata povestea cu ideea ca sunt persoane noi pe acest site. In mai 2009 am imprumutat suma de 5500 de euro la o cunostinta, am facut un contract de imprumut, el garantand cu toate bunurile mobile si imobile. Pana la data de 11 noiembrie 2009 trebuia sa primesc banii, dar imprumutatul nu a avut bunavointa de a-mi da banii, motivand ca acum nu are bani. Mentionez ca in aceste luni(mai-noiembrie) imprumutatul nu a dat niciun telefon, si cand il sunam mereu ma amana si imi tot zicea ca trebuie sa primeasca bani din diferite parti, dar el nu a primit de fapt niciun ban. In urma faptului ca nu am primit niciun ban, am apelat la un avocat de la mine din oras(eu locuiesc in Vaslui) iar avocatul m-a indrumat sa apelez la un executor judecatoresc. Asa am si facut, am vorbit cu un executor , am facut actele necesare si s-a inceput sa verifice daca avea vreun bun pe numele lui in judetul Vaslui. Cum in Romania lucrurile se misca foarte greu , am asteptat 3-4 luni pana cand am primit raspunsul ca nu are niciun bun pe numele lui. Apoi am facut poprire pe conturi, am primit suma de 20 de milioane in banii vechi si doar atat am putut recupera. Bineinteles ca am platit avocatul, executor judecatoresc, poprirea de conturi etc etc. Mi s-a spus ca are un apartament la Bucuresti, nu am de unde sa aflu adresa apartamentului, dar am inteles de la niste rude de-ale lui ca apartamentul este pe numele soacrei lui. A avut masina in leasing, dar nici aceasta nu era pe numele lui si pentru ca nu a platit rata la masina, intr-un final a pierdut masina. Am fost la Casa Judeteana de Pensii Vaslui pentru a verifica daca primeste pensie de asigurari sociale, dar si aici am primit un raspuns negativ.." persoana mentionata nu este beneficiar de pensie de asigurari sociale". S-a ajuns la concluzia ca pe numele si adresa lui nu are niciun bun mobil sau imobil, nici pensie de asigurari sociale, nici salariu, niciun venit. In aprilie 2011 m-am adresat parchetului dorind sa l dau in judecata pe imprumutat sub aspectul savarsirii infractiunii de inselaciune prev.de art.215 al.3 C.P. , in urma considerarii ca am fost indusa in eroare cu ocazia intocmirii unui contract de imprumut incheiat in mai 2009. La scurt timp am primit o rezolutie prin care ma instiinta ca :"prin referatul organului de cercetare penala s-a propus neinceperea urmaririi penale pentru savarsirea infractiunii de inselaciune intrucat fapta nu este prevazuta de legea penala." De atunci si pana atunci nu s-a mai miscat niciun deget....avocatul , executorul nimeni. In vara acestui an, m-am intalnit cu acea persoana , dar era foarte nepasatoare si imi zicea sa am rabdare sa-mi dea banii. Ieri am aflat ca tatal imprumutatului a murit, mama lui fiind moarta de cativa ani. Stiu ca el mai are un frate la Iasi. Intrebarea mea este: putem sa avem dreptul la casa tatalui (sau orice alt bun) odata cu moartea acestuia din urma?Cu regret si poate chiar nepasare din partea mea, as vrea sa stiu ce beneficiu imi poate aduce faptul ca tatal lui a murit. va rog din suflet, daca aveti vreo sugestie, un gand , o idee sa mi raspundeti. Din 2009 stau cu stresul si durerea acesta in suflet si nu pot intelege cum exista astfel de persoane pe lumea asta.Va multumesc mult! Poate sunt egoista sau rautacioasa, dar pentru o astfel de persoana sentimentele frumoase nu exista. va multumesc anticipat!
intrebarea este ce putem face noi ?in afara de asteptat nu se poate face nimik in tara asta..!daca aveti cumva vreo idee va rog sa mai scrieti ceva,dar nu stiu cum as putea sa mai recuperez vreodata banii!
matahachiro a scris:

puteti incerca sa anulati transferurile de bunuri din patrimoniul sau in patrimoniul soacrei. Sunt sigur ca nu exista si o plata efectiva a pretului aferent transferurilor respective deci aveti sanse mari sa obtineti anularea actelor de dispozitie ca fiind facute in frauda creditorilor.

este posibil ca o asemenea actiune sa il sperie destul de mult cit sa va dea banii.


Transferurile de bunuri au fost facute, cred, cu mult timp inainte de a-i imprumuta eu banii.Sincer va zic ca nu stiu ce sa mai fac . Daca mai aveti vreo parere, va rog sa imi raspundeti.Va multumesc mult!
Vanzarea nu a fost facuta dupa contractul de imprumut.
Buna ziua,am si eu o intrebare,daca imi puteti raspunde,situatia este in felul urmator,la sfarsitul anului 2008 i-am inprumutat o suma de 5000 euro unui ,,prieten,,,bani pe care trebuia sa mii returneze in 3 luni.nu mi ia returnat in lunile respective,am facut un contract la notar prin care i-am dat suma de 5000 euro,si in contract el ne-a dat garantie toate bunurile mobile si imobile.banii nu iam recuperat nici in ziua de azi,el fiind plecat in statele unite.am apelat la un executor,am facut blocare de conturi,dar el nu are nimik in conturi,am castigat o data 500 euro dintr-un cont de la o pensie de veteran.el sia trecut toate bunurile pe numele lui soacra sa,nu are nici un bun pe numele lui,si nici nu lucreaza,doar avand o pensie de veteran de la revolutie,dar nu avem dreptul la ea...deoarece e pensie de veteran..asa zice legea!
Acum as vrea sa va intreb ce am putea face?cum putem proceda sa recuperam banii?el este venit in tara.Va multumesc mult pentru amabilitate.Astept un raspuns cand puteti dumneavoastra.multumesc.o zi buna.