avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Activitate boudica

Activitate boudica

Buna ziua,

Va contactez in legatura cu o intrebare referitoare la continutul dosarului unui angajat deoarece, dupa data la care a intrat in vigoare GDPR-ul, am vazut si am auzit mai multe pareri in legatura cu ce documente putem sau nu putem sa le cerem viitorilor angajati.

Pe scurt, ce documente considerati ca este in regula sa pastram in dosarul de personal al angajatilor?

Va multumesc anticipat,
B.
Buna seara,

Va scriu cu rugamintea de a ma ajuta cu o lista de acte normative care reglementeaza protectia maternitatii si concediul de ingrijire copil.

Va multumesc!
B.
Buna seara,

As dori sa achizitionez un apartement prin programul prima casa. Proprietarul de la care as dori sa il achizitionez are un PFA cu adresa sediului social a apartamentului. El mi-a spus ca il muta (Bucuresti-Bucuresti; practic ramane aceeasi adresa nu mai ca il muta la pe un alt apartament), dar as dori sa stiu cat dureaza aceste formalitati si, de asemenea, daca faptul ca are acel PFA cu sediul la apartament ne poate afecta pe noi ca si cumparatori in procesul de acceptare a creditului de care banca?

Multumesc anticipat!

Discuție Donatie
Buna seara,

Imi puteti spune, va rog, care este calea legala prin care se poate achizitiona un loc de veci? Din cate am inteles de la notar acesta poate fi donat sau concesionat, nu se face act de vanzare-cumparare.
Intrebarea mea este: cum pot face eu dovada ca am platit o anumita suma pentru acel loc de veci in cazul in care donatia/concesiunea este atacata ulterior?

Va multumesc anticipat.

O seara placuta!
Bunaseara,

Imi puteti spune daca succesiunea trebuie facuta la acelasi notar la care mama a facut acceptarea mostenirii, sau poate fi facuta si la un alt notar?

Multumesc.
Buna ziua,

Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri (sunt fiica doamnei care a postat mesajul). Din fericire nu au trecut fix 6 luni de la moartea bunicii mele si astazi mama a fost la notar si a facut acceptarea mostenirii.

O singura intrebare as mai avea: la semnarea actelor de succesiune am inteles ca este nevoie de doi martori, acestia pot fi din familie (eu si tatal sau fratele meu)? De asemenea, este necesar ca fiecare parte trebuie sa vina cu cate un martor?

Va multumesc.
Buna seara,

Mama a decedat in urma cu 6 luni. Ea a cumparat locuinta impreuna cu tatal meu vitreg (eu nu sunt adoptata de catre el). As dori sa stiu ce se poate intampla daca nu am deschis succesiunea in aceste 6 luni si daca el poate sa faca sau ar fi putut sa faca demersuri astfel incat eu sa pierd dreptul la mostenire. Tin sa mentionez ca el nu are copii din prima casatorie, dar ca are alte rude de grad apropiat.

De asemenea, am intalnit si termenul: "acceptarea mostenirii". As dori sa imi spuneti si la ce fel de situatie se refera acest lucru, in special daca se aplica si la cazul prezentat mai sus.

Va multumesc anticipat.