avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate kbi

Activitate kbi

perfect. asta era. daca se poate asa ceva e ok. Asta inseamna ca orice document intocmit de mandatar in numele intreprinderii va fi asumat de el.Corect? Eu sunt acoperit pt eventualele ilegalitati.
Nu e vb de administrator. E vb de o imputernicire. Se poate? e valabila? raspunde persoana respectiva pt ce face?
Buna ziua ! Am un sibiect mai delicat si va rog sa ma ajutati cu raspunsuri. Speta: o intreprindere individuala infiintata in urma cu 2 ani, acceseaza fonduri UE.Conditia era ca sediul II sa fie in mediul rural. S-a facut un contract de comodat pt asta. As dori sa stiu daca exista posibilitatea ca un angajat sau o terta persoana sa raspunda in totalitate de administrarea intreprinderii individuale. Distanta este mare dintre sediu si domiciliul titularului. Ca atare, controlul nu este cel mai bun. Exista o persoana care se ocupa de contracte, intocmire facturi, etc... Se poate ca aceasta persoana sa isi asume responsabilitatea in fata legii pt ceea ce intocmeste si sa aiba drept de semnatura? Titularul doreste sa fie absolvit de orice vina pentru eventualele ilegalitati care pot aparea prin intocmirea/ receptia facturilor care sunt la indemana asa-zisului administrator. Care sunt pasii ?
Răspuns la discuția donatie/mostenire PRIMA CASA
Multumesc frumos dna Stoica Ioana, dar sincer nu prea am inteles. Imi puteti explica mai detaliat ?
Buna ziua,

intentionez sa achizitionez un apartament prin programul Prima casa. Am inteles ca apartamentele dobandite prin donatie/mostenire nu pot fi vandute. Sau mai exact nu sunt acceptate de banci prin acest program.Adica daca actualul proprietar a dobandit apartamentul prin donatie/mostenire, nu il poate vinde prin Prima casa. Care este adevarul? Care sunt conditiile unei astfel de tranzactii? Sunt acoperit? Care sunt riscurile ?

Multumesc frumos
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu o clarificare in cazul obtinerii autorizatiei de la Primarie. Daca o societate are punctul de lucru la parterul comercial al unui bloc. Parter comercial prevazut din constructie ca si spatiu comercial, are nevoie de acordul NOTARIAL al vecinilor pentru desfasurarea activitatii de alimentatie publica? Ce presupune acest acord NOTARIAL? De ce am nevoie de acest acord fiind spatiu comercial prevazut din constructie ( anul 1980 )
Buna ziua,

Am o intrebare legata de documentatia si legislatia valabila pentru inchirierea sediilor de firma. Exista un contract de chirie intre 2 pers fizice ( proprietar si chiars). Chiriasul, a decis ulterior mutarea unui sediu de firma la apartamentul pe care il are in chirie. Presedintele de asociatie a vazut ca aici functioneaza un birou. Cere acordul vecinilor pentru functionarea acestui birou. De asemenea cere o convenctie intre firma si asociatia de locatari. Doreste sa stie cati "vizitatori" vor fi zilnic la acest birou.
As vrea sa stiu care sunt STRICT documentele necesare pentru aceasta functionare. Ce drept are presedintele de asociatie sa intre in acest birou fara a fi invitat.Va rog sa ma ajutati cu cat mai multe detalii
Buna ziua, am si eu o neclaritate si va rog sa ma ajutati. Am citit un subiect despre raspunderea administratorilor in ceea ce priveste societatea dar nu-mi este clar.
In cazul in care, o firma primeste o amenda de la finante, dar pe care nu o plateste, ce poate pati administratorul? Cum decurge executarea silita? Poate fi executat doar daca firma intra in faliment? Societatea are activitatea suspendata. Nu exista bunuri pe firma. Sediul firmei este la domiciliul administratorului.