avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Activitate Denysa88

Activitate Denysa88

Răspuns la discuția Suspendare stimulent de insertie?
Va rog ajutati-ma cu un raspuns!
Buna ziua.

M-am intors la servici in 4 noiembrie cu 2 luni mai repede de implinirea a 3 ani a copilului.
el avea certificat de handicap, valabil pana in 7 ianuarie.
dupa noua lege ar trebui sa beneficiez de stimulent pana la implinirea a 4 ani a copilului, insa mi-a fost suspendat in ianuarie pe motiv ca certificatul a expirat. este normal? nu am gasit scris in lege ca stimulentul inceteaza in momentul expirarii certificatului ci ca se da pana la 4 ani.
azi am primit 103 lei stimulent pe ianuarie. ce pot sa fac? cine are dreptate?
Multumesc
As dorii un raspuns va rog..
Buna ziua.
As dorii sa stiu daca beneficiez de stimulent de insertie pana la 4 ani.

Copilul meu face 3 ani in 5 ianuarie 2017. eu ma intorc la munca in 4 noiembrie 2016 ca sa pot beneficia de stimulent..
Problema este ca baietelul are certificat de handicap pana in 7 ianuarie 2017 iar dupa aceea nu va mai fii cu grad de handicap deoarece si-a revenit si nu mai e nevoie. in acest caz eu primesc stimulent pana face 4 ani sau nu?
am inteles.
multumesc pt raspuns
eu primesc 600 lei deoarece am lucrat 2 ore pe zi.

eu am inteles ca minimul indemnizatiei va fii 1062 lei.

in acest caz eu tot 600 voi primii?
buna ziua.
as dorii sa stiu daca se va marii din iulie si indemnitatia pentru concediul de crestere copil cu handicap pana la 3 ani?
va multumesc frumos
Buna seara.
baietelul meu implineste pe 5 ianuarie 2 ani, sotul nu a lucrat in celel 12 luni anterioare nasterii copilului deci sunt in CCC pana in 6.01.2016 cand ar trebui sa incep serviciul.
in 5.01.2016 chiar cand implineste baietelul 2 ani, sunt programata cu dosarul la comisie pt evaluare in vederea acordarii gradului de handicap. rezultatul il primesc cam in 7.01.2016 eu in mod normal in 6.01 ar trebui sa ma intorc la servici. din cauza sarbatorilor de iarna si a concediilor am fost programata la comisie doar in ianuarie.. intrebarea mea este cum se procedeaza in cazul meu? ma intorc la servici pt cateva zile pana primesc rezultatul de la comisie sau fac cererea catre angajator, de prelungire a concediului pt cresterea copilului cu handicap pana la 3 ani doar pe baza dosarului inainte ca baietelul sa implineasca 2 ani si duc decizia cand o primesc de la comisie?
Răspuns la discuția CIC
va multumesc frumos pentru raspuns!