avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 279 soluții astăzi
Forum Activitate RazvanIlie

Activitate RazvanIlie

Buna ziua.
Eu si fratele meu (care locuim in strainatate : Belgia si Canada),suntem mostenitorii unei firme in care tatal nostru defunct a fost actionar majoritar cu 95 %. Desi nu suntem inca actionari inregistrati la ORC (suntem doar succesori), celalalt asociat cu 5 %, care refuza sa ne prezinte toate actele ce reflecta situatia firmei, a dat firma in judecata pentru a se retrage ca asociat (sub diverse motive, deloc intemeiate), intrucat noi nu am fost de acord cu asta pana nu stim care e situatia clara a firmei. Termenul de judecata este la mijlocul lunii aprilie.
Am dori sa stim cum putem obtine o amanare a termenului de judecata si pe ce motiv ?
Daca raspunsul e "da" ne puteti indica art. de lege care permite acest lucru?
Administrator a fost defunctul nostru tata. Trebuie sa va mentionez ca eu si fratele meu nu ne-am inregistrat inca la ORC ca actionari. Nu s-a intocmit noul statut. Urmeaza sa o facem. Acum suntem doar succesori, mostenitori. Iar citatia a venit pe firma mostenita, care are (a avut ) sediul in incinta firmei reclamante. Noi, ca mostenitori, am fost informati ca suntem citati de catre reclamanta, nu de catre Tribunal. Este legala procedura? Ce se intampla daca nu ne prezentam fara sa cerem amanare? Poate Judecatorul sa admita retragerea ca asociat a reclamantei de la primul termen?
Am mai pus aceasta intrebare, dar fara ultima parte si credem ca este importanta si lamuritoare.
Multumim.

Răspuns la discuția amanare termen judecata
Administrator a fost defunctul nostru tata. Trebuie sa va mentionez ca eu si fratele meu nu ne-am inregistrat inca la ORC ca actionari. Nu s-a intocmit noul statut. Urmeaza sa o facem. Acum suntem doar succesori, mostenitori. Iar citatia a venit pe firma care are (a avut ) sediul in incinta firmei reclamante. Noi, ca mostenitori, am fost informati ca suntem citati de catre reclamanta, nu de catre Tribunal. Este legala procedura? Ce se intampla daca nu ne prezentam fara sa cerem amanare? Poate Judecatorul sa admita retragerea ca asociat a reclamantei?

Răspuns la discuția amanare termen judecata
Administrator a fost defunctul nostru tata. Trebuie sa va mentionez ca eu si fratele meu nu ne-am inregistrat inca la ORC ca actionari. Nu s-a intocmit noul statut. Urmeaza sa o facem. Acum suntem doar succesori, mostenitori. Iar citatia a venit pe firma care are (a avut ) sediul in incinta firmei reclamante. Noi, ca mostenitori, am fost informati ca suntem citati de catre reclamanta, nu de catre Tribunal. Este legala procedura? Ce se intampla daca nu ne prezentam fara sa cerem amanare? Poate Judecatorul sa admita retragerea ca asociat a reclamantei?
Buna ziua.
Eu si fratele meu (care locuim in strainatate : Belgia si Canada),suntem mostenitorii unei firme in care tatal nostru defunct a fost actionar majoritar cu 95 %. Desi nu suntem inca actionari inregistrati la ORC (suntem doar succesori), celalalt asociat cu 5 %, care refuza sa ne prezinte toate actele ce reflecta situatia firmei, a dat firma in judecata pentru a se retrage ca asociat (sub diverse motive, deloc intemeiate), intrucat noi nu am fost de acord cu asta pana nu stim care e situatia clara a firmei. Termenul de judecata este la mijlocul lunii aprilie.
Am dori sa stim cum putem obtine o amanare a termenului de judecata si pe ce motiv ?
Daca raspunsul e "da" ne puteti indica art. de lege care permite acest lucru?
Multumim.
Răspuns la discuția Amanare termen judecata
Multumesc foarte mult.
Ne-ati putea indica un articol de lege pe care ne-am putea baza cererea?
In ce conditii judecatorul are dreptul sa refuze cererea noastra?

Inca o data, mii de multumiri.
Buna ziua.
Eu si fratele meu (care locuim in strainatate : Belgia si Canada),suntem mostenitorii unei firme in care tatal nostru defunct a fost actionar majoritar cu 95 %. Desi nu suntem inca actionari inregistrati la ORC (suntem doar succesori), celalalt asociat cu 5 %, care refuza sa ne prezinte toate actele ce reflecta situatia firmei, a dat firma in judecata pentru a se retrage ca asociat (sub diverse motive, deloc intemeiate), intrucat noi nu am fost de acord cu asta pana nu stim care e situatia clara a firmei. Termenul de judecata este la mijlocul lunii aprilie.
Am dori sa stim cum putem obtine o amanare a termenului de judecata si pe ce motiv ?
Multumim.
Răspuns la discuția limitele imputernicitului pe cont
Multumesc pentru raspuns, insa am o nedumerire :
In ce situatie se aplica art. 1.541 si si 1.544 din Codul Civil (valabil la data acordarii mandatului)?
Mandatarul(imputernicitul) avea voie sa foloseasca banii in folosul propriu?
Tata a decedat in vara anului trecut. A avut un cont in banca si un imputernicit din afara familiei.In ultimele luni de viata, fiind foarte bolnav, imputernicitul a efectuat foarte multe operatiuni : retrageri in numerar, lichidare depozit. Ultima operatiune, in care contul a fost golit, s-a facut chiar in ziua decesului de catre acest imputernicit (evident, sustine ca a aflat de deces dupa ce a retras banii din cont),
Eu, in calitate de mostenitor, am dreptul sa trag la raspundere imputernicitul?
Avea voie sa retraga numerar din cont tatal meu fiind internat prin spitale? Imputernicitul trebuie sa justifice ce a facut cu banii ? Sau nu?
Multumesc.

Buna ziua. Va rog sa ma sfatuiti in urmatoarea problema :
Eu si fratele meu suntem mostenitorii unor actiuni intr-un SRL din Romania. Amandoi locuim in strainatate. Eu am capatat cetatenie germana, iar fratele are inca cetatenie romana.
Am fost convocati, in calitate de mostenitori, sa ne prezentam la AGA, scopul adunarii finnd continuarea activitatii.
Daca nu ne prezentam personal, putem imputernici pe altcineva? Daca raspunsul este da, putem fi reprezentati de aceeasi persoana, atat eu cat si fratele meu ?
Multumesc.