avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Activitate eugenb2008

Activitate eugenb2008

Răspuns la discuția Refacere gard
Multumesc.
Discuție Refacere gard
Buna ziua,
Parintii mei au refacut un gard, si acum vecinii au inceput sa faca galagie ca au intrat cu cativa cm spre acestia. Desi initial au avut o discutie cu vecinii pana sa inceapa refacerea gardului, si chiar si in timpul lucrarilor acestia nu au avut nimic de zis, acum au inceput taraboiul.
Ce este de facut. Acestia ameninta parintii cu judecata.
Mentionez ca stalpii gardului au ramas in acelasi loc, decat ca sa turnat o mica temelie de 20 cm la baza gardului.
Sotia a decedat acum 8 luni,sotul a decedat acum doua saptamani, nu aveau copii.
Sotul a facut un testament prin care lasa toate bunurile mobile si imobile nepoatei sale. Dupa moartea sotiei nu s-a deschis succesiunea. Sotia are mama care traieste si trei surori, iar sotul cu ambii parinti decedati are o singura sora. Legal cum se procedeaza si cum se impart bunurile. Eu sunt nasul lor.
Discuție Preaviz/somaj
Am lucrat la o societate si am primit un preaviz de concediere, care este valabil pana la sfarsitul lunii[preavizul are 30 de zile in care nu trebuie sa fiu prezent la servici] si intre timp sa zicem ca cu data de 1 imi gasesc un loc de munca dar cu contract pe o perioada determinata de 1 sau 3 luni, dupa expirarea contractului mai beneficiez de somaj?
Cum procedez pentru a putea beneficia de somaj in cazul mai sus, daca contractul este pe perioada determinata si nu mai este prelungit.
Mentionez ca am 26 ani vechime totala si la ultimul loc de munca 9 ani de servici continuu intrerupt o luna de zile acum 9 ani.
Discuție Leasing auto
Am cumparat o masina in leasing in octombrie 2008 cu un avans de 811 euro fara TVA, rata lunara fiind de 127 euro cu casco inclus pe 7 ani.
In momentul de fata nu imi mai pot permite sa platesc rata, cum trebuie sa procedez pentru a preda masina firmei de leasing?
Cineva mi-a zis ca firma de leasing v-a scoate masina la licitatie si daca pretul obtinut pe aceasta nu acopera pretul acesteia diferenta o voi plati eu?
Va rog ma poate lamurii cineva?#-o
Asociatia noastra are probleme cu cativa locatari care au restante la intretinere. Au fost dati in judecata unde s-a castigat procesul cu restantierii.
Dupa proces administratorul cu presedintele asociatiei ne-a introdus la plata intretinerii o prima transa cu o valoare de 40 ron care ar fi cica plata avocat, suma totala ar fi undeva de 100 ron, care mentionez nu se elibereaza chitanta separata pentru aceasta suma ci se va elibera chitanta pentru plata intretinerii luna curenta.
L#-oa intrebarile noastre ''de ce nu se recupereaza banii de la restantiieri?'' sau ''in regula platim dar sa se recupereze banii de la restantieri si sa-i primim inapoi'' am primit raspunsul ''ca daca vreti caldura si apa calda trebuie sa platitm avocatul, ca banii cine stie daca ii vom mai primi inapoi''.
Asociatia noastra are 180 apartamente in care avem 3 rau platnici.

Nu inteleg de ce avocatul si reprezentanii asociatiei ne pun pe noi cei care nu avem restante sa platim cheltuielile de judecata, cand dupa orice logica si lege acestea trebuiesc suportate de cel care pierde procesul.