avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Activitate irbo

Activitate irbo

please ajutati-ma cu o informatie. pentru cei definitivati in alte profesii juridice, care vor sustine examenul de primire in profesie ca definitiv, examenul NU CUPRINDE SI TEST GRILA?
vad ca in Hot adoptata in 29 iunie organizarea este urmatoarea, dar nu vad nimic de testul grila pt cei care vor sa intra ca definitivi...

Art.4. – Examenul de primire în profesie pentru dobândirea calităţii de avocat stagiar şi pentru persoanele care au susţinut examenul de definitivat în alte profesii juridice se va desfăşura astfel:
- Luni, 16 septembrie 2013 – proba scrisă tip grilă pentru candidaţii care vor dobândi calitatea de avocat stagiar;
- Miercuri, 25 septembrie 2013 – proba scrisă la disciplinele: Drept civil şi Drept procesual civil (două teze distincte), pentru toţi candidaţii;
- Joi, 26 septembrie 2013 – proba scrisă la disciplina Organizarea şi exercitarea profesiei de avocat, pentru toţi candidaţii;
- Vineri, 27 septembrie 2013 – proba scrisă la disciplinele Drept penal şi Drept procesual penal (două teze distincte), pentru toţi candidaţii.

stiu ca ccc compensarea datoriilor reciproce intre 2 pers juridice se face in baza HG 685/1999. acest act normativ se aplica si daca datoriile nu provin din facturi si din contracte de imprumut de ex intre persoane afiliate, sau in acest caz se poate face compensarea fara sa respectam aceast HG?
buna. ceva recomandari de carti pt procedura civila? ms mult
buna ziua. daca sunt consilier juridic definitiv, insa prin virtutea legii fara sustinerea unui ex de definitivat in prof de cons juridic, pot da admitere in barou ca avocat definitiv sau nu?
ms mult
conform NCPC mai este obligatorie concilierea prealabila?
am un litigiu comercial de 200.000 ron. din cate imi dau seama pentru mediere nu ma incadrez, in noul cod nu am mai gasit nimic legat de conciliere prealabila asta inseamna ca pot depune actiunea direct fara nicio alta formalitate prealabila? ms mult
m-am incurcat in actualizarile CPC...care mai este competenta materiala in prezent? pana in 100.000 RON la judecatorie sau pana in 200.000? #-o
ms mult
multumesc. asa stiam si eu dar vroiam sa fiu sigura.
buna ziua. in cazul atribuirii unei licitatii, exista temei legal ca participantul perdant sa solicite raportul procedurii? nu in cadrul contestatiei ci pur si simplu solicitare a raportului sau a ofertei castigatoare, in conditiile in care i s-a facut comunicarea conform legii? multumesc mult
ondino multumesc. am tot luat legatura telefonic ni s-a promis ca se va face plata dar...nimic.
buna. as vrea sa stiu si eu cum putem urgenta recuperarea banilor aferenti concediilor medicale, de la casmb? avem dosare depuse in teremen insa pana incasam sumele cuvenite trec cateva luni bune, luni in care nu sunt platite de catre stat nici dobanzi nici nimic. exista vreo modalitate legala de a-i forta sa ne plateasca mai repede si eventual sa plateasca penalitati?