avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 976 soluții astăzi
Forum Activitate adytym

Activitate adytym

buna ziua. ajutati-ma si pe mine cu o problema referitoare la certificatul din titlu, ce nr. si data se completeaza in acest formular.
in calitate de autoritate contractanta, cu nr......din data de ...............
Răspuns la discuția NR si NCS
doar proiectantul poate impune nr-uri si ncs -uri prin autoritatea contractanta si doar daca o impune proiectul sau sau gasit alte solutii pentru diferite tipuri de lucrari, au fost sau mai bine spus se schimba unele solutii tehnice (lucrari suplimentare neprevazute in proiect si renuntarea la alte lucrari care nu se mai impun proiectului respectiv ) mai avantajoase sau neavantajoase din punct de vedere financiar pentru beneficiar.
proiectantul ii factorul de decizie.
poate nu m-am exprimat eu corect cu privire la acea fraza, dar la o licitatie ii clar ca o intocmesti in functie de caietul de sarcini si fisa de date si nici decu dupa contract, pentru ca toate cerintele ar trebui sa se regaseasca exact in cs si fisa de date.
cum poti sa scrii intr-un contract ca perioada minima de garantie sa fie de 36 luni , normal se specifica exact garantia care doresti sa o impui ( o perioada exacta) este clauza in contract unde se specifica clar ... grantie de executie n...luni., nicidecum garantie minima n...luni
oricum ii clar ca a fost scrisa intentionat acolo .
vin si eu cu o parere, eu cred ca nu au fost suficient de corecti in a specifica doar in contract aceasta clauza cu garantia, acest lucru trebuia scris negru pe alb in fisa de date, nu ascuns eu stiu pe unde , daca ei numesc asta transparenta atunci cineva are o problema , poate nu studiaza toata lumea contractul in alb asa cum trebuie ( lucru pe care au si mizat) , eu cred ca se poate face o contestatie pe faptul ca nu exista transparenta si egalitate. pana la urma ce aveti de pierdut . oricum sunt niste nesimtiti cu aberatiile astea. dar mai exista o problema , cate firme ati fost la licitatie si cate au respectat acest termen de garantie ?
din cate stiu nu se poate depasi valoarea estimata de catre autoritatea contractanta, mai citeste fisa de date mai atent , sigur scrie undeva ca nu se poate depasi valoarea estimata.
si inc ceva , vezi ca nu te anunta la licitatia electronica ca ai fost sau nu respins , abia dupa declararea castigatorului vei afla , mai suna la autoritatea contractanta si vezi ce-ti spun.

articolul respectiv se aplica si contractelor de lucrari ?
pentru ca nu se precizeaza despre acestea nimic.
si eventual daca ma poate ajuta cineva cu niste modalitati de prelungire a contractelor de lucrari in baza legii, in afara de dispozitiile de santier, vremea defavorabila, orice altceva numai sa fie legal