avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1588 soluții astăzi
Forum Activitate maria1503

Activitate maria1503

Multumesc pentru raspuns! O zi frumoasa!
Buna ziua! Sotul vecinei mele este decedat de 3 ani si 4 luni. Daca nu a facut succesiunea, i se poate face poprire pe cont pentru o datorie a sotului decedat? Multumesc!
Buna ziua! E-factura se aplica si cabinetelor individuale de psihologie? Multumesc! Sarbatori minunata si succes in 2024!
Pensie urmas,
Buna ziua si Hristos a inviat! Sotul meu a fost pensionar militar si a decedat. Eu ca sotie pot sa primesc pensie de urmas? Am 56 de ani si veniturile mele sunt sunt sub minim pe economie (un cabinet). Va multumesc!
Buna ziua! Sotul meu a decedat si are imprumut la ifn. Ce se intampla cu aceste credite? El este titularul imprumuturilor,eu am doar venituri sporadice.
Multumesc mult pentru raspuns.
Buna ziua! Fratele mamei mele a primit de la tatal dansului o casa prin donatie. Acum Fratele mamei are act de propritate, a intabulat, este CF. Actele sunt pe numele dansului, Nu exista coproprietar. Intrebarea dansului este: Poate sa vanda casa fara sa ceara acceptul sotiei (care nu m-ai locuieste cu dansul de multi ani) si al fiicei? Multumesc anticipat.
Buna ziua!
Am un cabinet la etajul 1. Doresc sa pun sub fereastra cabinetului o reclama luminoasa. Blocul in care este cabinetul, nu are asociatie de locatari. Sunt mai multe cabinete (avocati, executori etc.) decat locatari. Ce ar trebui sa fac pentru a fi in legalitate atunci cand afisez reclama, In prezent platesc taxa pentru reclama neluminoasa. Ce acte am nevoie si unde sa ma adresez. Cabinetul este in Baia Mare. Multumesc mult!
Multumesc mult pentru raspuns, dar eu sunt din Baia Mare si cartea de munca se afla la Bucuresti. Fosta mea directoarea a primit un mail acum o jumatate de ora de la resurse umane in care se specifica sa fac eu o cerere la casa de pensii Bucuresti ca sa primesc cartea de munca si sa ma angajez sa o depun tot eu pentru scanare. Deci eu din Baia Mare ca angajat, nu angajator, trebuie sa fac cerere si sa astept sa primesc cartea de munca si pe urma sa merg la Bucuresti sa o depun. E legal sa ridic eu cartea de munca daca nu am depus-o eu ci angajatorul? Angajatorul stia din 15 septembrie ca ne disponibilizeaza, de ce nu ne-a spus ca nu ne poate da el cartile si trebuie sa facem noi cerere? a trecut atata timp si noi suntem plimbati de la o institutie la alta.
am lucrat intr-o banca pana in data de 14.10.2011 cand s-au inchis agentii si noi am fost dati in somaj, dar nici pana la aceasta data nu am primit actele necesare pentru somaj
nu mi-a fost inmanata cartea de munca motivand ca este la scanat la Casa pensiilor din Bucuresti
am inteles ca a expirat termenul de inscriere la somaj, dar si termenul de depunere a dosarului
care sunt termenele legale pentru inscriere si depunere dosar la somaj?
decizia de concediere nu are specificata data incheierii contractului de munca adica 14.10.2011
am fost la somaj de 4 ori si nu am rezolvat absolut nimic daca nu am cartea de munca, decizia de concediere cu data expirarii preaviziului, adica data de 14.10.2011
de la resurse umane mi s-a spus ca trebuie sa fac eu cerere la Casa de pensii Bucuresti si pe propria mea raspundere sa-mi ridic cartea de munca
de la somaj mi-am spus ca nu eu trebuie sa fac cererea ca nu eu am depus cartea de munca la Casa de pensii ci angajatorul
ca angajatorul a stiu din data de 15.09.2011 ca disponibilizeaza personal si trebuia sa ceara cartile de munca pentru acestia
ce trebuie sa fac in aceasta situatie?
sunt disperata ca a trecut o luna de la expirarea preavizului si nu reusesc sa fac dosarul pentru somaj
am nevoie de indrumare pentru a rezolva aceasta situatie
multumesc mult
Maria