avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2011 soluții astăzi
Forum Activitate nadinne

Activitate nadinne

Buna ziua!
Dupa moartea tatalui s-a facut succesiunea si s-a dat fiecaruia(mama si cei trei copii) cota parte. Intrebarea mea este: daca unul din frati nu este de acord sa vanda, dar restul(mama si ceilalti doi frati) da, se poate vinde avand in vedere ca majoritatea a hotarat sa vanda? va multumesc pentru raspuns.
Buna ziua!
Dupa un proces lung si istovitor si cu cheltuieli mari, am ajuns la expertiza apartamentului, facuta de un expert. Eu, ca parat mi-am platit de 6 luni taxa de 3%(de timbru parca se cheama), iar partea reclamanta trebuie s-o plateasca(pe toata, ea dand doar o parte cand a intentat procesul) pana la urmatoarea infatisare. Ce se intampla daca ea nu achita aces 3% din noua suma de expertiza? Nu s-au facut obiectii la expertiza la ultima infatisare si solutia infatisarii a fost ca se amana pentru ca reclamanta sa plateasca taxa de 3%. Daca nu o plateste?
Va multumesc! M-ati ajutat cu sfaturi si opinii de cate ori am avut nevoie. Va mai cer inca odata ajutorul. Multumesc!
Discuție taxa
Buna seara! Am o mare nelamurire. Trebuie sa platesc acea taxa de 3% din masa partajabila. Unde trebuie platita aceasta taxa si ce ar trebui sa scrie pe chitanta? Stiu ca trebuie in localitatea de domiciliu, dar unde si cum trebuie platita aceasta taxa. Va multumesc pentru un eventual raspuns!
multumesc! asta vroiam sa stiu, termenii in care ar fi platita sulta. Deci timpul se va decide la hotararea procesului de partaj, nu?
Multumesc pentru raspuns!si acea sulta cam pe cat timp se da, in cat timp se poate achita?
Cum se desfasoara un proces de partaj? La inceput am inteles ca este procesul pe fond...banuiesc ca e vorba de acel proces in care se aduc martori, dovezi, etc...dupa aceea ce se intampla? Cand se ia o decizie? Si mai ales cam care sunt timpii de plata a sultei? Va multumesc!
Răspuns la discuția pensie alimentara retroactiv
Va multumesc!
Prin sentinta de divort am fost obligat sa platesc pensia alimentara pentru cei doi copii minori. Eu am trimis banii direct copiilor(eu fiind in strainatate), pe un card pe care il aveau ei. La momentul actual cei doi copii nu mai sunt minori, unul are 21, celalalt are 23. Mama lor declara ca nu a primit niciun ban, deoarece nu s-a semnat niciun document care sa arate ca eu am trimis. Mama lor poate intenta o actiune in instanta in care imi cere pensia alimentara retroactiv? Ce sanse are? In favoarea mea as avea extrasele de cont ale cardului.
Prin sentinta de divort am fost obligat sa platesc pensia alimentara pentru cei doi copii minori. Eu am trimis banii direct copiilor(eu fiind in strainatate), pe un card pe care il aveau ei. La momentul actual cei doi copii nu mai sunt minori, unul are 21, celalalt are 23. Mama lor declara ca nu a primit niciun ban, deoarece nu s-a semnat niciun document care sa arate ca eu am trimis. Mama lor poate intenta o actiune in instanta in care imi cere pensia alimentara retroactiv? Ce sanse are? In favoarea mea as avea extrasele de cont ale cardului.
multumesc pentru raspuns!