avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 831 soluții astăzi
Forum Activitate aurel211252

Activitate aurel211252

Salut.La un cabinet medical stomatologic se doreste angajarea unei persoane cu 2 ore pe luna.Persoana in cauza se ocupa cu transmiterea D112 si a Revisal-ului.In ce calitate poate fi angajata(cod COR).Ea are calitate de contabila cu studii post liceale.Multumesc.
Buna ziua. O firma I.I. si-a incetat activitatea. Se poate vinde casa de marcat altei firme care este un SRL? Ea a fost fiscalizata de firma care si-a incetat activitatea...multumesc...:(
Multumesc pt.raspuns legalmgm.E bine documentata.Doresc insa o explicatie mai pe intelesul meu.Nu te supara te rog...La Primarie ce acte trebuie sa depun pt. a nu mai plati impozit pe cele 2 autovehicule.Primul ce a fost vandut->depun o cerere prin care solicit scoaterea autovehicului din plata impozit pe firma,atasez o copie de vanzare cumparare facuta la vremea respectiva,copie C.I. a fostului proprietar(actualul cine mai stie pe unde este),fisa de imatriculare cu stampila de plata a impozitului la Primarie si daca se mai gaseste certificatul de atestare fiscala.La autovehiculul existent, la domiciliu,nu am inteles prea bine(va fi reparat si apoi vandut),ce am de facut pt.a fi "scos",cu mentiune la primarie,ca nu mai este pe firma ci pe pers.fizica.Aici ce am de facut concret.Am de depus o cerere la primarie in care sa specific ca doresc sau in prezent autoveh.nu mai este pe firma si sa solicit vizarea fisei de imatriculare si atat ajunge sau mai trebuie ceva.Imi cer mii de scuze pt.nelamuririle avute,si te rog mult legalmgmajuta-ma sa ies"putin din ceata"Cu stima Aurel...:help:
Buna ziua.Sotul a avut o firma in domeniul constructiilor(un I.I.)si pe firma a detinut 2 autoturisme.Firma a fost desfintata,de fapt a devenit->transformat intr- un PFA cu aceeasi C.U.I.Insa dupa cele 2 autoturisme platesc impozit la Primarie.Unul din autoturisme o Skoda am vandut-o intr-o piata, unde se vand autoturisme second.Iar cel de al doilea,un Opel o detin acasa,fara insa a circula cu el(este intr-o stare de rugina avansata).Rugamintea la dvs.ar fi:ce demersuri am de facut catre Primarie pt.a scoate din evidente cele 2 autoturisme si ce documente am de intocmit sau sa pun diverse copii la dosarul intocmit fiecarui autoturism:((.Multumesc mult pt.sprijin si ajutor... :((
aprov1961 a scris:

Actul de vanzare cumparare este sfant. Este insa costisitor.Colegii de mai sus au avansat niste costuri insa ele sunt mult mai mari deoarece toti au omis ca pe langa taxele notariale, cadastrul, adeverintele de nesechestrare, ipotecare etc mai exista un bir al dracului de mare. Este vorba despre impozitul de 2 sau 3 % din suma de vanzare cumparare ce trebuie platita statului. Se plateste 2% daca proprietarul o detine de mai mult de 3 ani si 3% daca a dobandit-o de mai putin de 3 ani.

Nu toti declara suma adevarata de vanzare.Chiar daca il vinde vezi doamne cu 20000 E si in acte trece doar 10000 E atunci celelalte cheltuieli(notariale,cadastru funciar,etc.)sunt mult mai reduse.Acest lucru se practica...:luck:
Salut.Am o mare rugaminte.Trebuie sa intocmesc declaratia E 401(lucrez si stau in strainatate)nu am renuntat la cetatenia romana,insa mi s-a cerut intocmirea acestei declaratii.Dupa ce am completat D.E 401 unde o depun aici in Romania sau in tara unde lucrez.Multumesc...#-o
Buna la toata lumea.Pai ce ne facem daca avem recolta pe acel teren.Dau in judecata primaria sau firma de constructii...:help:
:">Salut.Admin.de la un cabinet medical(stomatologie,caruia ii tin conta.) ,in data de 08.12.2011,a angajat din somaj o asistenta medicala(de 31 de ani,profesia asist.med.).Recent, admin.m-a intrebat daca beneficiaza de ceva subventii pt.ca a angajat o persoana din somaj(ea ar fi auzit asa ceva).Rugamintea mea->exista o asemenea lege sau OG in acest sens si ce demersuri am de facut(acte necesare,unde trebuie duse,etc.)in vederea clarificarii situatiei.Mentionez ca ii tin conta in PS.multumesc.Cu stima Aurel...:((
Răspuns la discuția Reforma sanatatii!
Buna seara.Multumesc Laura C.,sper ca pe Avocat.net vor fi la anul multe clarificari in acest sens...
Răspuns la discuția Reforma sanatatii!
Salut.Am intrebat in acest topic despre coplata pensionarilor de anul viitor.Oare nu intra si acesta in Reforma sanatatii...Ar trebui sa postez un comentariu altundeva...multumesc...