avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 198 soluții astăzi
Forum Activitate A_Grigorescu

Activitate A_Grigorescu

Multumesc pentru raspuns !

O singura nelamurire...pentru sistem real trebuie PFA si casa de marcat ?
Buna ziua,
Tocmai am citit intrun ziar (nu stiu daca am voie sa pun link) ca s-au produs reglementari noi in privinta inchirierii camerelor in zone turistice.
Din cate am citit nu mai trebuie PFA nici firma , proprietarul putand sa inchirieze platind TVA in una din cele doua posibilitati:
- impozitare pe sistem real
- impozitare pe baza normelor de venit

Poate cineva sa ma ajute sa inteleg cele doua actiuni ?Cum se procedeaza si eventual si un sfat care ar fii mai usoara si mai convenabila din cele doua ?

Multumesc !

Buna ziua,
Am inteles de pe forum ca trebuie declarat un venit estimat inaintea anului fiscal , urmat ca la incheierea anului sa fie declarat venitul real...in cazul inchirii unei case de vacanta (cabana la munte/perioade scurte ).

- Care este procedura ? Se merge la ANAF si se declara ?Sau am nevoie de un contabil ? In cazul in care eu estimez un venit care se dovedeste a fii mai mic decat cel real cum se procedeaza ?

- Se poate face si fara PFA ? (cod 6820 ) ?
- Casa de marcat este obligatorie daca se face prin PFA ?

Multumesc !
PS: Legislatia imi da dureri de cap #-o :)
Partea de contabilitate pot sa o fac eu ? Adica merg..declar un venit estimat...apoi merg si declar venitul real - cheltuiel ? Sau trebuie un contabil autorizat ?

Casa de marcat este obligatorie in acest caz?

Multumesc !
Buna seara,

Am o casa la munte si as vrea sa o inchirez in aceasta iarna la mai multe grupuri pe peroiada scurte. Nu ofer neaparat servicii de cazare. Cabana se inchiriaza integral.

Pot deschide un PFA pe Caen 6820 pentru a inchiria si a plati la stat ce se cuvine ?
Si care este procedura ? Declar o data pe an toate veniturile sau de fiecare data cand inchiriez...trebuie sa merg la ANAF?

Multumesc !
Răspuns la discuția pensiune
Gabrielle Monique a scris:

Nici-o problema. :)

Eu cred ca nu aveti alta solutie. In cazul in care nu vor exista contracte incheiate si declarate la Administratia Financiara...veniturilr obtinute pot fi considerate ilicite. Ori Dvs. nu aveti cum incheia contracte de inchiriere cu oaspetii Dvs. Mai ganditi-va la varianta PFA.


Buna seara,

Am urmatit discutia si as avea si eu 2 nelamuriri:
- Trebuie avize pentru functionare ? Mediu, sanatate,protectia consumatorului etc...
- Casa de marcat e obligatorie sau se pot folosi contracte tipizate
- Cum sugera colegul...se poate inchiria pe CAEN 6820 ?

Multumesc
Răspuns la discuția Inchiriere casa vacanta
mary-anna a scris:

puteti proceda la fel


Buna,
As vrea sa inchiriez vila mea de la munte pentru craciun la un Grup apoi la alt grup de revelion. Cum trebuie sa procedez ? Trebuie sa merg la Anaf ? Pot merge o data pe an sau trebuie sa merg la fiecare contract/inchiriere ?
Multumesc !