avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1069 soluții astăzi
Forum Activitate valerius1510

Activitate valerius1510

In cuprinsul formularului se mentioneaza ''zona metropolitana'' ca limita de circulatie fara Declaratie, dar nu se face referire deloc pentru ceilalti cetateni ai tarii care nu locuiesc in localitati cu zone metropolitane (conf. legii 3512001), dar care localitati au o ''Raza de servire'' de 10-20 km.
Locuiesc in mun. Moinesti si nu stiu daca este necesara aceasta Declaratie pentru o distanta de 10-20km dincolo de limita localitatii.
Răspuns la discuția Legea 196 /2018 din 20 iulie
Cum se stabileste prioritatea in executarea diferitelor lucrari? La mine in bloc, de exemplu, s-a hotarat de catre presedintele de asociatie ca sa se execute lucrari de introducere a interfonului, in timp acoperisul blocului este deteriorat si apa se infiltreaza la apart. de la ultimul etaj; dar fiind numai 3-4 apartamente afectate (incl. scara blocului), cei mai multi proprietari evita sa aduca in discutie repararea acoperisului - de multi, foarte multi ani.
Acum mai bine de 15 ani, 0 parte din proprietarii scarii blocului in care locuiesc au decis sa se retraga din asociatia de proprietari din care facem parte pe motiv de cheltuieli prea mari, iar aceasta a acceptat, urmand ca diferitele cheltuieli care ar fi aparut sa fie sustinute de toti proprietarii. Acest lucru nu s-a intimplat, astfel ca toate cheltuielile cu lucrarile pentru impermeabilzarea acoperisului sunt sustinute de 2- 3 familii de la ultimele etaje (4 et.). Nicio institutie publica la care am apelat, nu doreste sa rezolve situatia, sau macar sa incerce
Cum se procedeaza pt. acceptarea notariala a mostenirii daca mostenirea nu este dezbatuta, iar ceilalti doi mostenitori nu doresc sa faca acest lucru.
Răspuns la discuția Plata impozit primarie
M-am prezentat la primaria sector 6 cu nume, pronume, adresa exacta (de pe o fact. de utilitati), dar s-a refuzat acceptarea platii fara CNP.
Doresc sa platescl impozitul datorat la Primarie de un prieten plecat din tara. Nu pot sa fac acest lucru pt. ca mi se cere CNP-ul persoanei respective, pe care nu-l am si nici nu pot lua legatura cu el. Ce pot sa fac?
Discuție pensie pilon 3
Sunt pensionar de boala nerevizuibil. Cum pot obtine returnarea sumelor depuse de mine pt. pilonul 3?
Ce valoare ar putea avea CASS pentru pensionari cu pensii mici. incepand cu anul 2016?
Răspuns la discuția Primire salariu
Referitor la subiectul =Primire salariu=, nu pot fi de acord cu raspunsul primit. Sunt salariati care lucreaza la mai multe unitati scolare si primesc salariul la banca solicitata de salarat. Ar fi neplacut sa deschid conturi la mai multe unitati bancare. Adevarul este ca biroul contabil de la unitatea in cauza nu doreste sa mai formateze o noua disheta.
Discuție Primire salariu
Lucrez la doua locuri de munca (licee). La primul am cativa ani vechime, iar la al doilea numai de anul acesta (1 sept). Sunt in curs de a obtine un credit pt. locuinta de la banca la care primesc salariul de cativa ani. Problema cu care ma confrunt este aceea ca de la cel de al doilea loc de munca mi se refuza categoric virarea salariului la aceeasi banca dorinndu-se deschiderea unui nou cont la alta banca. Acest lucru pune in pericol acordarea creditului, dupa cum am si fost anuntat. Cum asi putea sa conving conducerea celei de a doua scoli sa-mi vireze salariul la prima banca?