avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 376 soluții astăzi
Forum Activitate claris05desi

Activitate claris05desi

Să înteleg că o declarației dată în fața unui notar unde declari pe propria răspundere și cunoscând prevederile legale pentru declarații nesincere mincinoase nu mai au nici o valoare cred ca aceasta institutie ar trebui desființată. Atunci ce rost mai are împăcarea, medierea dacă nu sunt luate în considerare.
Ba da am RCA dar eu am dorit sa inchid dosarul penal sau mai bine zis sa ma inteleg cu partea vatamata pe motiv ca fiica-mea este in an terminal la liceu si examen de bacalaureat si admitere la anu si nu am dorit sa o tracasam. Eu ce as dori informatii espre termene daca exista de solutionare a unui asemenea dosar de catre politie sau care sunt modalitatile de actiune.Dupa cum am precizat noi avem intelegere notariala de stingere a litigiului dar politia mia raspuns ca pentru ei nu conteaza ca trebuie sa astepte 90 de zile sa vada daca partea vatamata depune plangere.Eu asta nu inteleg cum o declaratie notariala nu are valoare pentru politie.

Nu a depus plangere nu a avut nici o zi de spitalizare ne-am inteles pe cale amiabila pentru masina, avem intelegere notariala in acest sens, oameni au fost de buna credinta asta a fost sa intamplat am reparat sa zic paguba din punctul lor de vedere totul este ok.
As dori daca se poate niste raspunsuri la cateva intrebari. La mijlocul luni septembrie fiica-mea a fost implicata intr-un accident de masina, vinovata este ia fara a detaila cauzele, masinile au suferit avarii serioase, persoanele vatamate si ele putin au fost transportate la spital dar nu au necesitat internare. Am ajuns la intelegere pe care am incheiat-o in fata unui notar ca ne-am inpacat si dansii nu mai au nici o pretentie materiala, civila sau penala asupra familiei mele. Deci cum s-ar spune ne-am inteles pe cale amiabila. Politia a deschis dosar penal cu privire la vatamare corporala din culpa ,pentru ca ai intrat pe contrasens, care sunt modalitatile de-a se putea inchide acest dosar
ne-an inteles amiabil partea vatamata a fost despagubita
politia mi-a spus ca declaratia data in fata notarului nu are din punct de vedere penal nici o valoare dar pe declaratie scrie ca nici din punct de vedere penal nu mai au nici o pretentie
care sunt termele daca sunt de solutionare a unui dosar cand a existat impacarea partilor nu a fost cu spitalizare nici o zi fara consum de alcool, droguri.
si care ar fii procedurile legale de-a urgenta acest demers.
In urma unei hotarari judecatoresti definitive si irevocabile prin care sa dispus anularea concedieri, eram obligat sa anunt AJOFM-ul despre situatia creata. Mentionez ca am fost beneficiarul ajutorului de somaj dar cu aproximativ un an inainte de data pronuntari sentintei,
Răspuns la discuția Decontare diurna si transport
recunosc am inregistrat acest subiect pe alt topic. dar aceste sunt problemele si i-mi cer scuze de greseala va multumesc mult.
Răspuns la discuția Decontare diurna si transport
da, pentru ca la terminarea delegarii m-am intors la istitutia in care sunt incadrat si in care este si postul cuprins in structura organizatorica
Asi dori un raspuns la o problema pe care o am in legatura cu decontarea cheltuielilor de diurna si de transport. Am fost delegat pe o perioada de 60 zile calendaristice dar cu o pauza intre cele doua delegari de 30 de zile la o distanta de locul de munca de 240 km la o alta unitate din cadrul aceleasi institutii unde cazarea ne fost asigurata dar diurna si cheltuielile de transport nu au fost decontate pe motiv ca nu sunt fonduri dar a trecut peste 3 luni de cand sa incheiat prima delegare iar acum sunt din nou in delegare pe 30 de zile dar la cerere pentru ca numai asa se mai poate ca sa nu fim mutati temporar. Intrebarea este care sunt pasi legali sau ce ar trebui sa fac ca sa imi fie decontate diurna si transportul(dar nu sunt singur suntem mai multi colegii in aceasta situatie)
Va multumesc ptr. raspuns dar la mine situatia este urmatoarea in anul 2011 am foat concediat am contestat aceasta decizie si in anul 2013 am obtinut decizia definitiva si irevocabila de anulare a concedieri si reincadrarea cu plata unei despagubiri egala cu salariile si celelalte drepturi este o despagubire si ei nu pot sa-mi vireze sumele aferente obligatiilor fata de bugetul(sanatate, pensie ,somaj) iar suma respectiva mi-a fost virata dar nu la valoarea bruta ci au retinut o parte din suma dar nu stiu pana in prezent ce reprezinta aceste retinere pentru ca nu am primit din partea institutiei nici o adresa sau act despre suma totala sau retineri care mi-au fi revenit. Intrebarea mea este urmatoarea, care este solutia sau calea de urmat pentru a avea luata in calcul la vechime aceasta perioada mentionez ca in acest timp am fost un an in somaj pe urma am fost angajat 4 luni. Va multumesc anticipat
Daca in urma reincadrari in baza deciziei instantei de anulare a concedieri si rencadrari in functia detinuta anterior precum si plata unei despagubiri egale cu salariile indexate, majorate si recalculate si cu celelalte drepturi de care ar fi beneficiat reclamantul cu incepere din data concedierii pana la data rencadrarii efective. Daca aceasta perioada cat am fost concediat si sa efectuat plata acestei despagubirii echivalente cu salariu este considerata vechime in munca adica institutia trebuia sa retina din suma totala bruta drepturile aferente stagiului de cotizare pentru perioada respectiva.