avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1629 soluții astăzi
Forum Activitate Ovidiu_Ilie

Activitate Ovidiu_Ilie

Adică, așa e in Romania, înșeli zeci de oameni, suma păgubiților e destul de mare, și scapi basma curată...
Administratorul firmei nu răspunde pentru faptele sale?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Nu rezolvati nimic cu plangerea penala, e un litigiu civil, fiind in insolventa, nu va ramane decat sa va inscrieti la masa credala.

Firma a funcționat, erau parteneri STAER in judetul meu, acum e in procedura de insolvență din cate am aflat

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Ce s-a intamplat cu firma respectiva? a functionat vreodata?

Buna ziua.

Acum mai bine de un an am făcut comanda de mobila la un magazin din orașul meu.
Am achitat avans și am primit factura.
Comanda nu a fost onorata și magazinul s-au închis, in această situație ar mai fi 30-40 de persoane.
Am depus plângere la politie dar nu s-a soluționat nimic deocamdată.
Țin să precizez că aproape lunar sunam polițistul care se ocupa de caz, care îmi spunea că procedura e grea, că are multe dosare in lucru...
L-am sunat ieri și tot aceleași lucruri mi-a spus, și să nu-l mai deranjez că are alte dosare mai importante...
Oare vrea sa țină acest dosar la sertar ca să se prescrie faptele?...
Ce pot face eu in acest caz, cui să mă adresez sa aflu stadiul dosarului?
Ce as putea face sa se urgenteze soluționarea dosarului?
Mulțumesc.
Discuție comanda mobila
In luna ianuarie am facut comanda de la un magazin din orasul meu care e partener al unei importante fabrici de mobila. Am achitat 30% din valoarea mobilei primimd factura, chitanta si contract cu termen de 30 de zile. Dupa 30 de zile am contactat reprezentatntul magazinului intreband de comanda mea si am fost amanat din diverse motive. Dupa o saptamana patronul firmei nu mi-a raspuns la telefon si magazinul e inchis. Am fost la politie sa depun plangere si am constatat ca ar mai fi 30 de persoane in situatia asta, unele din ele platind integral costul mobilei.
Intrebarile mele ar fi: pentru ce fapta ar putea fi acuzat patronul firmei; ce ar mai trebui sa fac in afara de plangerea la politie; cum as putea urgenta legal recuperarea prejudiciului; in cat timp ar ajunge un astfel de caz in instanta si cat ar dura procesul.
Va multumesc!
Lucrez pentru o firma de distributie ca si comisinar. Am livrat marfa unei firme si nu mai pot recupera acest sold, care era asigurat la Coface Romania. Firma pentru care lucrez a recuperat banii din asigurare, insa de doua luni a inceput sa-mi opreasca si mie o treime din salariu pentru acel sold. Mentionez ca nu exista nicio hotarare judecatoreasca care sa prevada ca am adus un prejudiciu firmei la care lucrez si care sa arate ca eu trebuie sa platesc acel sold. Cu clientul la care am livrat marfa respectiva firma avea contract comercial si ca garantie bilet la ordin avalizat. Pot sa dau firma in judecata ca sa-mi recuperez banii, pot sa cer daune pentru ca mi s-au oprit bani ilegal?
Discuție Avocat
te poate reprezenta un avocat din baroul Suceva la orice instanta din tara?
Răspuns la discuția legea 187/1945
alta parere...
Răspuns la discuția testament...
au dezbatut succesiunea dar nu au certificatul de mostenitor...
Răspuns la discuția testament...
mama mai are 3 frati, ei daca pot ataca testamentul? Pot sa treaca parintii mei bunurile lasate prin testament pe numele lor? fara sa intampine piedici avand in vedere ca au trecut 30 de ani.
Răspuns la discuția testament...
da, stapanit bunurile, au platit impozitele in ultimii 30 de ani.