avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 491 soluții astăzi
Forum Activitate florentina1212

Activitate florentina1212

Răspuns la discuția Expirare punct de lucru
Va multumesc pentru raspuns. Primim vreo amenda pentru ca am stat cu punctul de lucru expirat ?
Buna ziua. Punctul de lucru al societatii comerciale a expirat de peste 30 de zile. Am incheiat un nou contract de inchiriere al spatiului cu proprietarul, acesta a depus contractul la Administratia Financiara . Trebuie si noi sa depunem copie dupa contract sau punctul de lucru se prelungeste automat ?
Buna ziua.
Pot vinde o locuinta unde am sediul social al unei firme in activitate ? Sau trebuie schimbat sediul social in prealabil ?
Multumesc.
Buna ziua. Stam la bloc si vecinii(mai exact vecina) de sub noi ne zapaceste cu reclamatiile. Ca e prea mult zgomot... Ideea este ca exagereaza deoarece aude tot: ca de ce spala masina rufe la ora 2 ziua? aude ca facem snitele, ca tragem apa, aude copilul cum plange, rade etc (copilul are 2 ani).
Vreau sa stiu exact ce prevede legea. Exista lege care interzice orice fel de zgomot intre orele 14-17 ?
Multumesc.
Buna ziua. Am o firma mica la parterul unui bloc(este o garsoniera). Suntem doar 2 angajati. In toamna cei de la Radet au venit la noi pentru a semna contract individual cu ei pt apa calda si caldura. Pana in momentul de fata am primit de la ei 3 facturi: prima de 450 lei, a 2a de 620 lei si 3a de 650 lei. Noi nu intelegem cum calculeaza dansii consumul deoarece avem repartitoare dar nimeni nu vine sa le citeasca. Imediat dupa ce am primit prima factura am inchis 2 calorifere din cele 3...se pare ca degeaba. Ne da impresia ca pun consumul din burta. Ce putem face in situatia asta? Sa-i dam in judecata? Are oare sens sau ne luptam cu morile de vant? #-o
Răspuns la discuția Intoarcerea din CIC/ demisie
Multumesc pt raspuns. Cererea, respectiv demisia trebuie facuta chiar in ziua in care copilul implineste 2 ani?
Buna ziua.
In cateva zile copilul meu face 2 ani deci se termina perioada de CIC. Mi-am gasit un alt job deci nu mai ma intorc la cei la care am lucrat inainte de CIC. Ce trebuie sa fac in situatia asta? Ce acte prezint la noul job?

Sper ca am fost coerenta, copilul nu prea ma lasa sa tastez.:)