avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Activitate popescu-sorin

Activitate popescu-sorin

Am fost director de banca
In anul 2003 sa inceput urmarirea penala impotriva mea pentru infractiunea de abuz in serviciu privind incalcarea normei de creditare pentru toate creditele acordate de mine
Pe parcursul urmaririi penale sa disjuns in patru dosare pentru 4 firme In toate dosarele este aceeasi acuzatie cu incalcarea acelorasi acte(norma de creditare)
Pot fi judecat in patru dosare pentru aceeasi fapta avand in vedere ca acuzatia este aceeasi, respectiv incallcarea normei de creditare?
Am intelees caeste o Hotarare CEDO care interzice acest lucru?
Răspuns la discuția Insolventa
OK! dar in cat timp trebuia sa se inscrie la masa credala de la momentul platii garantiei si daca aceasta trebuie inscrisa la arhiva electronica precum si daca avae dreptul la vot nefiind palnul definitiv?
interpretarea am luato din cuprinsul art din contractului de ipoteca enuntat mai sus si care printre altele spune...............["toate sumele ramase neacoperite prin valorificarea garantieie sunt si raman in sarcina sa" Sa inteleg ca daca nu se acopera creditul din vanzarae imobilului ipotecat se mai poate indrepta impotriva mea si asupra altor bunuri de ale mele?
In conditiile in care prin sentinta definitiva si irevocabila a fost anulata clauza din contractul de credit privind renuntarea la beneficiile de discutiune si diviziune, in caz de executare silita Banca se mai poate indrepta si asupra altor bunuri ale mele decat cele ipotecate chiar daca in ipoteca scrie ca: Toate spezele privind prezentul Contract de ipoteca sunt in sarcina Garantului, care se obliga sa le achite integral ,in conditiile sus mentionate, iar in caz de executare silita ,este de acord ca toate spezele,precum si toate sumele ramase neacoperite prin valorificarea garantieie sunt si raman in sarcina sa"
Sa inteleg ca chiar daca sa anulat clauza respectiva din contract banca ar putea sa mia vanda si alt imobil de al meu chiar daca nu este ipotecat?
Discuție Insolventa
1. Persoana juridica a contractat 3 credite de la Banca cu garantie de la Fond de garantare
2. In data de 20.03.2012 persoana juridica deschide la cerere procedura insolventei
3. Termen de inscriere la masa credala este 10.04.2012, banac se inscrie in termen
4. Persoana juridica face contestatie la suma cu care sa inscris banca, contestatie nesolutionata nici pana in prezent , intrucat se efectueaza o expertiz ain cauza
5. In 20.12.2012 Fondul plateste garantia catre banca
6. In 24.01.2013 (dupa 34 de zile) Fondul depune cerere la tribunal de inscriere in tabel de creante sustinand avand calitatea de subrogat prin contractele de credit
7. In data de 07.10 .2012 Banca si Fondul solicita intrarea in faliment motivand ca nu am achitat paltile curente, in conditiile in care contestatiile nu sunt inca terminate iar instanta da termen pana la solutionarea contestatiei
INTREBARI:
1. Care este termenul in care Fondul putea sa solicite inscrierea in tabelul de creante de la data cand Fondul a platit la Banca garantia(partial din credit)?
2. Putea Fondul sa voteze intrarea in faliment in conditiile in care si suma cu care sau inscris ei am contestato si nici creanta bancii nu este inca stabilita fiind inca contestatia pe rolul insatntelor?
3. in momentul in care Fondul a platit la Banca din credit , avea obligatia de a aduce la cunostinta si persoanei juridice acest lucru, prin notificare? In ce termen?
4. Trebuie Fondul sa faca dovada subrogarii prin ceva documente, in conditiile in care banca prin contractele de credit are un articol care precizeaza ca Fondul se subroga in toaate drepturile bancii?
5. Trebuie inscrisa aceasta subrogare la Arhiva electronica?
Răspuns la discuția Expertiza grafologica
multumesc de raspuns
Am un contarct de credit cu o banca semnat de reprezentantii bancii , de titularul creditului si de garanti. Garantii contesta semnatura ca nu este a lor .In cazul unei solicitari de expertiza grafologica cine trebuie sa dea semnaturi pentru verificare, toti cei care au semnat contractul ? sau numai garantii? sau mai pot fi puse si alte persoane?(sotul, sotia, celui imprumutat?)
Discuție Comodat utilaj
sunt o societate comerciala in insolventa si as dori sa inchei un contract de comodat prin care sa dau un utilaj la o alta persoana juridica, pot face asa ceva?
Locuiesc intrun imobil in baza unui contract de comodat pe perioada nedeterminata, proprietarul imobilului in anul 2011 la ipotecat la banca fara sa ma anunte, nu a reusit sa dea creditul inapoi si acum este dat imobilul la executor. Am urmatoarele intrebari:
1 Pot ataca ipoteca solicitand anularea ei?
2 Pot impiedica in vreun mod executarea?
3 pot fi evacuat din imobil , nu am alta locuinta unde sa stau?
Răspuns la discuția rechizitoriu
In cazul in care se depun copii xerox acestea trebuie sa poarte conform cu originalul? confirmare care trebuie facuta de procuror sau institutia emitenta a actului care sta la baza intocmirii rechizitoriului?
Unde este reglementat acest aspect?
Multumesc!