avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1047 soluții astăzi
Forum Activitate lacsim

Activitate lacsim

Răspuns la discuția transcriere autoturism
Contractele mai sus, le inchei la un notar, dupa care ma duc la politie pentru schimbare certificat, si la RAR?
Vreau sa va intreb daca este posibil sa transcriu un autoturism aflat pe numele sotiei pe numele meu(sot)

Va multumesc
Valoarea facturi eliberate se trece in rubrica venituri la o contabilitate in partida simpla(PFA) cu data eliberari facturi sau cu data cind au intrat efectiv banii in cont?
Discuție Credit auto
Daca cumpar un autoturism la o valoare aprox. de 45000 lei cu un avans de 20000 lei , deci un credit de 25000 lei.Ce pot sa introduc ca cheltuiala deductibila pe PFA?(rata, dobinda, asiguraea,comision si amortisment)
Va multumesc
Discuție Cheltuieli PFA
Prin ce modalitate pot sa inscriu ca cheltuieli pe PFA ca mijloc fix(amortisment) o masina cumparata ca persoana fizica in Germania?

Va multumesc
Va rog sa-mi raspundeti daca stiti ceva in legatura cu Legea de modificare si completarea Legii nr.372/2005 privind performanta energetica a cladirilor , mai exact daca sa publicat in Monitorul Oficial si cind?
Multumesc
Astazi am fost la AJOFM si nici nu vor sa auda sa retraga Dispozitia de respingere si ne au recomandat sa atacam in justitie daca vrem.Ne au mai spus ca au un ordin din Octombrie 2011 in care se ia in considerare numai data de Iunie pentru data absolvirii,desi avem o adeverinta ca sa emis pe 06.10.2011 din motive ce tin de ordinea interioara a UMF Tirgu Mures.Ce recomandati sa facem?
Fiica mea a terminat Facultatea de tehnica dentara la UMF Tirgu Mures.Dupa promovarea examenului de licenta din luna Septembrie a primit adeverinta nr.9006/683/06.10.2011 in loc de diploma care se va elibera peste 12 luni,conform ordinei interioare a universitatii.Neprimind loc de munca pe data de 11.10.2011 sa prezentat la ANOFM [Editat] pentru luarea in evidenta ca somer.Li s-a comunicat ca sa se prezinte pe data de 06.12.2011 pentru finalizarea dosarului.Pe data mai sus amintita a primit o dispozitie de respingerea dreptului de indemnizatie de somaj din cauza ca "nedepunerea cererii in termen de 60 zile de la data absolvirii" invocind prevederile art 17 alin(2) si art 38 alin(1) lit.m. din Legea 76/2002.De ce nu are drept de somaj daca se incadreaza in termenul de 60 zile de la eliberarea adeverintei, ce tine loc de diploma de absolvire?