avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Activitate luciannitu

Activitate luciannitu

Buna ziua, pe scara noastra avem un chirias ( locuieste de aprox 14 ani) care a transformat balconul de serviciu al blocului in magazie, unde are frigidere, aere conditionate , scule si piese.
Am notificat in scris AP dar presedintele nu a luat nici o masura deoarece beneficiaza de mici servicii.
Ce pot face dpdv legal ? Multumesc
Buna ziua, am facut cerere scrisa la AP pentru a inchide spatiul de 2mp din fata usii si am fost refuzat. Mentionez ca Presedintele are acel spatiu zidit cu usa metalica de 15 ani fara a avea vreun contract/acord scris al AP si fara sa plateasca vreun ban pentru folosirea exclusiva a acelui spatiu.
Multumesc
Buna ziua. Locuiesc intr-un imobil cu 14 ap Unul din proprietari are 3 cani in casa si alte animale mici si pasari. Se trec acestea la intretinere sau nu? Multumesc
Asociatie de proprietari.
Cum pate fi somat un proprietar care are chirias fara contract, desi chiriasul are flotant de 10 ani.
Mentionez ca NU sunt rude si nu exista nici un contract inregistrat la Financiar.
Asociatie de proprietari.
Ce drept de vot au copii proprietarilor si chiriasii in asociatie.
Cum poate un chirias sau copil al proprietarului, care locuieste in imobil sa isi exercite votul in deciziole luate de asociatie?
Asociatie de proprietari.
Care sunt obligatiile si drepturile unui chirias?
Asociatie de proprietari.
Ce poate inchiria un proprietar di partile comune ale unii imobil pri contractul de inchiriere?
Asociatie de proprietari.
In fata apertamentului, pe casa scariiexista un spatiu de 3,5x1,5m, ca si cap de scara (etaj 4), pe care as dori sa il inchid cu grilaj sau perete.
Ce acte am nevoie sau unde trebuie sa ma adresez.
Mentionez ca la Parter, Presedintele are un spatiu similar inchis cu PERETE fara acordul asociatiei, de aproape 20 ani.
Multumesc anticipat
Probema cu chirias al vecinului.
De aproape 2 ani acesta a ocupat balconul de pe hol (comun) unde a depozitat aparate de aer conditionat si frigidere, balconul devenind atelierul acestuia.
Persoanele de pe palier si mama mea care sunt proprietari sunt in varsta si au fost certati de acesta ca oricum nu este folosit de nimeni.
Cand am cerut asociatiei sa notifice pe acesta, am primit ca raspuns sa ne intelegem.
Acesta sta in bloc de aproape 10 ani, are domiciliu stabil in buletin, nu are contract de inchiriere, nu doreste sa dea numarul de telefon al proprietarului.

Ce se poate face si unde ma pot adresa
Probleme cu terasa blocului.
Locuiesc la ultimul etaj(4) si inca am infiltratii pe perete, desi terasa a fost hirdroizolata de cateva luni de catre o firma care, inca nu a facut un proces verbal de receptie al lucrarii.
Presedintele blocului nu arata contractul si actul aditional, si nici nu doreste sa coopereze cu noi.
Ce pot sa fac si unde sa ma adresez.
Multumesc