avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Activitate florisimi

Activitate florisimi

Buna ziua ! Va rog sa ma lamuriti cu o situatie :

- o ruda este casatorita de 4 ani cu un barbat.
- in acesti patru ani de zile ,aceasta ruda a mea a cumparat un apartament si acum doreste sa cumpere un teren intravilan.
In caz de divort , deces etc. doamna nu doreste sa imparta acest apartament sau terenul care urmeaza sa -l cumpere cu sotul .

Ce posibilitati are ? Sa faca o hartie la notar, avocat ??? ( normal a vrut sa faca atunci cand s-a casatorit .... dar ...)
Daca sunt administrator la o firma ce are ca activitate comertul de articole de imbracaminte prin Internet pot participa si la un concurs pt un post de secretar UAT ?
Sunt casatorita cu regim comun de bunuri de 4 ani. Daca in momentul de fata as dori sa cumpar un imobil doar pe numele meu (sa ma prezint singura la notar) si peste un timp oarecare (o luna, un an etc...) doresc sa vand acel imobil depind intr-un fel de vointa sotului sau se merge pe principiul singura l-am cumparat, singura il vand B-)B-)B-). Multumesc !
Multumesc!!
Va rog sa ma lamuriti ce poate arata urmatorul paragraf dintr-un contract de vanzare: Imobilul nu este grevat de sarcini, cu exceptia ipotecii pentru suma de X lei + celalalte obligatii de plata aferente creditului, precum si interdictia de instrainare si grevare, in favoarea Banca Z, de sub B2 si C1, Act aditional nr. ...., la Contractul de ipoteca imobiliara autentificat sub nr ... de BNP ..., de sub C2 si Act aditional nr. .. la contractul de ipoteca imobiliara pentru garantarea creditului ipotecar acordat in baza prevederilor Legii nr. 190/1999 privind creditul ipotecar pentru investitii nr. ... de BNP... de sub C3 , vanzatoarea obligandu-se ca, intermen de trei zile, sa obtina adresa de radiere a ipotecii din partea Bancii si ulterior, in termen de 15 zile, sa depuna la Cartea Funciara declaratia autentificata pentru radierea ipotecii, pe cheltuiala sa.
Are cumparatorul vreun risc datorita acestui paragraf? Multumesc mult!!
Răspuns la discuția Mostenire
am aflat ca d . profesor mai are o fiica . deci pe fata decedata o mostenea parintii, sora si sotul supravietuitor. In cazul acesta sotul supravietuitor primea o treime din mostenire . iar sora primeste jumatatea sotului si treimea castigata de sot din jumatatea sotiei?

Răspuns la discuția Mostenire
multumesc! ceea ce mi ati spus e dupa noul cod, nu?
Discuție Mostenire
Buna ziua! Este vorba despre un fost profesor, e iesit la pensie si nu si permite sa consulte un avocat. Pe 20 august 2o12 fiica sotul si copilul acestora au avut un accident.copilul a murit pe loc. Fiica a murit la spital si sotul tot la spital, dar a doua zi adica pe 21 august. Sotul are parintii decedati si o sora care a deschis deja mostenirea la un notar. Sora are pretentia de a mosteni in totalitate bunurile sotilor. Parintii
Parintii fetei (d. Profesor si sotia) ce drepturiau legal. Sub ce cod civil se va judeca? Multumesc!
Răspuns la discuția contract de vanzare-cumparare
nu are mai multe etaje
Răspuns la discuția contract de vanzare
divortata. intr-un act de vanzare-cumparare ea este cumparatoare, in loc sa fie trecuta divortata e trecuta vaduva?