avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Activitate nicusoronuta

Activitate nicusoronuta

Discuție Astm bronsic
buna ziua. am un baietel de 2 ani si 7 luni. mai nou am aflat ca ar avea astm bronsic. copii ca el se incadreaza in vreo categorie speciala? se poate lua concediu medical pentru supravegherea acestuia? multumesc.
multumesc.
buna ziua. am nevoie de cateva lamuriri. in certificatul constatator pentru sediul social am codul 4799, comert cu amanuntul in afara magazinelor , standurilor, chioscurilor si pietelor. am cumparata casa de marcat. mai am nevoie de verun aviz de la primarie sau altele? pentru punctul de lucru am autorizatie de functionare, desi acolo am spatiul numai pentru depozitare. nu vine numeni sa cumpere. in primul caz mai e nevoie de vreun act? multumesc. eu aduc produse de curatenie din germania pe care vreau sa le vand mergand din poarta in poarta.
Răspuns la discuția Trebuie sa platesc TVA sau nu?
multumesc pentru raspuns.
buna ziua. am o mica firma neplatitoare de tva. eu achizitionez din germania produse de curatenie. ei de la finante mi au spus ca pana la 10 000 de euro nu trebuie sa platesc tva. intrebarea e: trebuie obligatoriu sa platesc tva ul in germania? de exemplu am vorbit cu cineva in recia, pentru ca intereseaza sa aduc si de acolo marfa, si mi a zis ca la ei nu trebuie sa platesc tva chiar daca nu platesc tva-ul in romania? pana la urma care e modalitatea corecta?
buna ziua. am o mica societate a carei obiect de activitate il reprezinta comert cu ridicata nespecializat.am inchiriat un spatiu pentru depozitare cod caen 5210 si pentru codul caen 4778. pe lana cele doua coduri am si 4799. eu vreau sa distribui produse de curatenie din usa in usa. trebuie sa am o casa de marcat mobila pentru activitatea 4779?
ce norme trebuie respectate pentru a deschide un laborator de cofetarie si patiserie. multumesc.
buna ziua. vreau sa aduc produse de curatenie din germania la bidoane mari si eu sa le ambalez in recipinenti mai mici in romania. am un srl a carui obiect de activitate e comert cu ridicata nespecialitat, fiind autorizat sa efectuez tranzactii la beneficiar. eu aduc cateva sute de kilograme. cum trebuie sa procedez. ma refer la depozitare, la avize de mediu, anitare, sanepid ceva de genu asta. multumesc