avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters232985

Activitate ContSters232985

Buna ziua,
Am incheiat contract de prestari servicii cu o firma din strainatate,cei 3 angajati ai mei au CIM in romania,la LOCUL DE MUNCA am trecut "delegat la firma XXXX Franta.
Va rog sa-mi spune-ti cum demonstrez organelor fiscale ca angajatii mei sunt trimisi pentru trei luni in strainatate, pentru a deduce diurna?
- pe langa diurna pot deconta si cazarea lor in baza contractului de inchiriere?
-si contractul de prestari servicii dintre firma franceza si firma mea trebuie tradus in Romana? controleaza cineva acest lucru?
Multumesc
Răspuns la discuția diurna externa
Pe contractul de munca din Romanaia, la locul de munca am trecut ''delegat la firma xxxx Franta''.
Spuneti-mi va rog ce trebuie scris in CIM ca sa pot acorda diurna externa si sa fie deductibila?
Si cum demonstrez organelor fiscale ca angajatii mei sunt trimisi pentru trei luni in strainatate pentru a deduce diurna?
Imi trebuie si contractul incheiat cu firma Franceza tradus in Romana?
Buna ziua,
Sotia unui pensionar pe caz de boala poate beneficia de asigurare de sanatate?
daca da, ce trebuie facut ca sa devina coasigurata?
multumesc
Buna ziua,
Cat este diurna pt. un muncitor necalificat care este angajat cu contract de munca in Romania dar care lucreaza in Franta, cu toate autorizatiile necesare ? Si daca suma este deductibila fiscal?
Multumesc.
Buna ziua,
Spunti-mi va rog cum se calculeaza cuantumul Indemnizatiei CCC si ce perioada se ia in calcul? stiu doar ca trebuie sa fi contribuit cel putin 12luni.
Se calculeaza din venitul brut?
Care e procentul? s-a revenit la 85% sau e tot 75% ?
Ca sa obtin 1200 lei indemnizatie,ce salariu trebuie sa am?
Multumesc
vor lucra in colectare si transport de marfa
Vreau sa infiintez o firma cu 3 angajati apoi sa inchei un contract de presari servicii cu o firma din strainatate, firma din strainatate imi va trimite 1000eur pentru fiecare angajat in care intra salariul minim din Romania plus diurna(transport,cazare,alimente),eu ca firma primind un comision. Angajatii isi vor desfasura activitatea mai mult in strainatate.

Ce fel de firma cu ce obiect de activitate, platitor de tva ?
Sub ce forma vor intra acesti bani si ce taxe si impozite va trebui sa platesc eu ca firma ?
Care vor fi considerate veniturile firmei si cat e impozitul?
Trebuie chitante justificative pentru diurna?

Multumesc.
Va rog, am nevoie de un model de acord propritari pt.un bransament electric in scara blocului.
Răspuns la discuția deschidere srl
am inchiriat unei firme un spatiu comercial, dupa ce deschid eu o firma, contractul de inchiriere cu ei il voi incheia tot in calitate de persoana fizica?
mentionez ca eu vreau sa deschid firma cu sediul social in locuinta de domiciliu.
Discuție deschidere srl
Daca infiintez o firma si folosesc locuinta (apartament) ca sediul social
trebuie sa schimb si contractele de furnizare utilitati telefon,
energie,gaz,apa? cum se schimba statutul meu si ce se intampla cu
indemnizatia pt.cresterea copilului si contractul din darea in folosinta a
unui spatiu comercial,pot depune bani la banca in calitate de persoana fizica?
multumesc