avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 594 soluții astăzi
Forum Activitate kittyutabran1

Activitate kittyutabran1

Buna ziua,
Sper sa ma puteti ajuta cu o situatie
Este vorba despre o succesiune. Gradul de rudenie este de nepoti.
Matusa mea a decedat de curand, era verisoara bunicii mele din partea tatalui meu. Mamele lor( ale bunicii mele si ale matusii decedate) au fost surori.
Matusa mea nu are sot, nu are copii, doar pe mine si pe fratele meu ca nepoti, deoarce tatal meu a murit.
Tatal meu a avut grija de ea o perioada de 2 ani pana a murit, lui ii facuse testament, dupa ce a murit, ne-a facut noua, iar dupa ceva timp l-a anulat pe al nostru si a facut testament unei alte persoane fara grad de rudenie cu noi. Acum am vorbit cu persoana careia i s-a facut testament si ne-a spus ca intre timp pana la moartea matusii mele, a fost facut un act de vanzare cumparare intre aceasta persoana si matusa mea, probabil sa fie sigura ca noi nu primim nimic. Avand aceste in vedere, ce mai poate fi facut in favoarea noastra a rudelor ei?
Multumesc
Răspuns la discuția Cadru medical. Boala autoimuna
Nu se poate, nu primesc concediu medical, sunt carne de tun pur si simplu, era usor de rezolvat in acest caz

jurist2020 a scris:

Concediu medical!

Dragilor, sper sa ma puteti ajuta.
In situatia in care, o asistenta medicala are o boala autoimuna, caz clar de moarte sigura in cazul in care contracteaza virusul, cu documente justificative trimise dorectorului spitalului( despre spitalul.Colentina Bucuresti vorbesc) dar care au ramas in aer si nimeni nu le zice nimic, ce poate face astfel incat sa nu mai fie nevoita sa mearga la serviciu, cum se poate apara legal.in contextul ordonantei militare? Va multumesc.
Buna ziua,

As avea si eu o intrebare foarte urgenta si sper sa ma puteti ajuta.
Prietenul meu si cu mine am cumparat o casa prin programul “prima casa” acum 2 ani, eu nu am putut fi trecuta ca si coplatitor pentru ca aveam niste datorii la banca si sunt in biroul de credite, iar atunci am stabilit ca platim impreuna si vom face noi un contract separat din care sa reiasa ca si eu achit jumatate din ratele aferente creditului.

Pe chitantele catre banca platite apare numele meu ca si platitor, ce as vrea sa stiu de la dumneavoastra este cum se numeste un astfel de contract si cam cat ar costa.

Va rog sa ma ajutati.

Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Comunicare de la cadastru
Pai cred ca este evident ca tata a facut imprumutul, ceea ce nu inteleg este altceva, cum pot eu sa-i mostenesc o datorie in conditiile in care nu o existat o succesiune a ei, practic pentru noi, pentru familie este inexistenta.Logic ar fi fost sa primim instiintari ulterioare prin recomandate cu confirmari de primire in legatura cu aceasta, asa este si legal pana la urma nu sa-mi trimita cadastru comunicarea de la banca.
Răspuns la discuția Comunicare de la cadastru
Salut,

Nu exista asa ceva, la succesiune s-au discutat doar bunurile existente adica o casa si o masina, repet nimeni nu a stiut de aceasta datorie, si banuiesc ca acest doar de executare silita, daca este cazul, exista in baza de date a judecatoriei, cum ar fi normal si logic.
Buna seara,

Am si eu o problema mare, mama mea a primit astazi o notificare in care ni se precizeaza ca tatal meu, care este decedat din data de , are de platit la bcr suma de 300 de milioane. Tin sa mentionez ca aceasta notificare nu este primita nici de la banca nici de la vre'o firma de recuperare ci de la cadastru. In aceasta notificare se mentioneaza ca exista un dosar nr. 746, care banuiesc ca este de executare pentru ca nu se mentioneaz natura acestuia.Am cautat pe site-ul judecatoriei sa vad daca exista vre'un dosar pe rol sau daca macar exista si nu am gasit nimic.De asemenea tin sa va spun ca mama mea nu are nici'un venit.
As vrea sa stiu ce sanse exista ca aceasta notificare a fie una de natura legala, care ar fi caile legale prin care am putea ataca acest lucru din moment ce noi nu stiam de existenta acestei datorii.

Daca aveti nevoie de mai multe detalii ma puteti contacta.
Va multumesc si astept ajutorul dumneavoastra.
Numele meu este Cristina, iar in urma cu aproximativ 3 ani, am luat un card de credit de la Banca, din cauza faptului ca mi-am pierdut serviciul intre timp, nu am mai reusit sa-l achit, am primit notificari de la firma de recuperari ca ma vor executa silit daca nu achit o perioadta, dupa care s-au oprit.In momentul de fata, am primit o scrisoare de la un executor judecatoresc,prin care ma obliga sa achit aceasta suma, suma nu este foarte mare sun cam 3000 de lei. tin sa mentionez ca nu am niciun bun sau proprietate pe numele meu, dar sunt angajata.
Este intelept sa depun o declaratie la dansul ca nu detin nicun fel de bun? :((
As vrea sa-l platesc ca sa pot scapa de aceasta grija,dar nu-l pot achita pe tot odata si nu stiu cum pot scapa de aceasta ordoare.
Cum pot fi executata daca nu am primit nicio instiintare de dare in judecata, ca sa le permita acest drept?:(
Ce m-ati sfatui sa fac, sunt foarte ingrijorata si as aprecia foarte mult ajutorul dumneavoastra.

Nu mai locuieste,acolo...da va multmesc, nu-mi ramane decat sa-i rup picioarele...X-(
Buna ziua,

Am si eu o problema cu fostul chirias, refuza (specificand ca nu are bani pentru ca nu lucreaza)sa-mi plateasca ultima luna de chirie si facturile la furnizori pe 2 luni.Intre noi nu a fost un contract de inchiriere incheiat, asa ca stiu in mare ca nu prea am ce sa fac.#-oTotusi sunt interesata sa aflu daca exista vre’o metoda de a’l obliga sa-mi plateasca macar utilitatile pe care le-a folosit si nu a platit.sunt intr-o situatie destul de nasoala pentru ca a trebuit sa le platesc eu ceea ce a insemnat o foarte mare gaura in bugetul meu, pe care nu mi-o permit. :sorry:Va rog din suflet ma puteti ajuta in vre’un fel, exista vre 'o metoda sa-l fac sa-mi plateasca macar utilitatile ?X-(

As aprecia nespus de mult ajutorul d-voastra.

Va multumesc anticipat.