avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 970 soluții astăzi
Forum Activitate ramgam

Activitate ramgam

Va multumesc foarte mult pentru raspuns!
Buna ziua,

Ati reusit sa aflati daca este legala incheierea de catre un PFA a unor contracte de colaborare cu alti traducatori pentru alte limbi decat cele pe care este autorizata? Toti contabilii pe care i-am intrebat au raspuns afirmativ, iar noi nu avem nicio treaba cu ORC, intrucat CIF este emis de catre Finante.

Multumesc!
CIF-ul este eliberat de catre Agentia Nationala de administrare Fiscala


Buna ziua,

Doresc sa inchiriez un apartament in care imi voi desfasura activitatea de traducator, ca PFA. Luand in considerare faptul ca o PFA pe traduceri nu este inregistrata la Registrul Comertului, implicit neavand nevoie de un punct de lucru pentru desfasurarea activitatii, voi avea nevoie de acordul vecinilor din bloc?

Va multumesc pentru ajutor!
Buna ziua,

As dori sa stiu daca e posibil sa schimb programul de vizitare minor, stabilit in favoarea tatalui care are dreptul de a lua minoral in varsta de 1 an si 9 luni de 2 ori pe luna, sambata si duminica cate 6 ore. Mentionez faptul ca hotararea a fost executorie din luna aprilie, tatal nefiind interesat pana acum de copilul sau, insa achitandu-se de obligatiile stabilite prin lege, respectiv 200 lei lunar pensie de intretinere. Minora nici nu il cunoaste, nestabilind pana in momentul de fata legaturi cu acesta.

Multumesc!
Buna ziua,

Sunt PFA, avand ca obiect de activitate traducerile. In cazul in care imi fac un punct de lucru in alt oras, trebuie declarat la Registru? Am inteles ca pentru traduceri nu e cazul. Cum trebuie sa procedez?
Multumesc!!
Răspuns la discuția scoatere minor din tara
Am aratat ca ma duc cu familia fratelui meu, cu alti copii in vacanta...degeaba, ei vor sa-mi faca viata asa cum ii taie tartacutele, mi-au spus sa ma duc aici la mare, nu conteaza ca am demonstrat ca ma costa mai mult si nu am cu cine sa ma duc.
nu mi-am mai luat avocat de mult, ma duc singura, oricum nu ma asculta nimeni...jocurile sunt facute dinainte
Răspuns la discuția scoatere minor din tara
Am facut o actiune pt ordonanta presedintiala, am prezentat o rezervare la hotelul unde urma sa stau cu copilul (in cazul anularii trebuie sa platesc 120 E), m-am prezentat in fata unei instante care si-a permis sa emita chiar si judecati de genul:"ce v-am pus eu sa faceti un copil cu unu' cu care nu va intelegeti?", iar aceasta judecatoare a spus clar ca trebuie citat si paratul (ii inaintasem refuzul in scris al acestuia). S-a dat termen o saptamana, insa s-a schimbat si completul si ora de judecata....asa ca eu am ajuns la ora 11.30, n-am mai gasit pe nimeni. S-a acordat termen inca o saptamana, timp care a depasit data rezervarii, individul concluzionand in scris ca nu mai este valabila actiunea. Am sustinut in fata altei dne judecator ca vreau sa-i fac pasaport ca sa-mi petrec vacanta cu ea in strainatate. Mi-a dat un sfat, ca mama: "duceti-va pe banii lui la mare". cu toate ca acesta nu scrisese nicaieri in concluziile sale despre acest lucru...deci i-am zis ca nu se aplica...sora acestuia e magistrat la judecatorie, ce ma sfatuiti sa fac?
am vreo sansa sa-i fac pasaport, sa ies cu ea din tara, sa caut iar o vacanta?
daca fac recurs, am vreo sansa?
va multumesc!
Răspuns la discuția custodie comuna
Autoritate parinteasca se va exercita in comun...din cauza acestui lucru el are impresia ca va putea sa isi bata joc si de echilibrul si linistea copilului, tinand-o la el cateva zile, apoi sa mi-o "inapoieze"...ca si cand fetita ar fi un "obiect" cu doi proprietari
e trist, dar cu aceasta justitie corupta si nedreapta unii ajung sa cumpere sufletele copiilor...noroc ca mai sunt si femei puternice, mame care se transforma in leoaice cand e vorba despre "puii" lor.
Va multumesc pentru informatii! Numai bine va doresc!
Răspuns la discuția custodie comuna
S-a stabilit deja domiciliul minorei la mine, insa sunt hartuita permanent de amenintarile acestui individ, care, asa cum ati scris si dvs, incearca sa ma influenteze...Voiam sa ma asigur ca, indiferent de influenta si banii familiei tatalui minorei, acesta nu va mai reusi sa o ia de langa mama ei. Ei spuneau ca va sta 3 zile cu mine, 3 zile cu ei, s.a.m.d....bineinteles ca mi s-a parut o mare tampenie, asta n-ar fi in interesul minorei sub nicio forma, insa vreau sa ma asigur ca nu este posibil.
Va multumesc!