avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Activitate bigpaulie

Activitate bigpaulie

Buna ziua,

Am o cerere de intoarcere a executarii silite si am nevoie de un avocat care sa imi redacteze un raspuns la adresa instantei.

Mentionez ca este extrem de urgent, maine luni 12.12.2016 este ultima zi in care pot depune acest raspuns.

Pentru mai multe detalii as dori sa discutam in privat.
Am sa incerc sa detaliez mai amanuntit.

O firma de leasing a depus 3 dosare de executare silita (exces de zel)
Apoi un alt executor a depus o alta cerere in alta speta

Pana acum am 4 popriri ( 3 leasing, 1 alta speta)
Azi angajatorul meu a primit o crere din partea altui executor nu stiu detalii inca dar presupun ca este alta speta ...

Deci deja se popresc 50% si a mai aparut si aceasta cere, eu nu am primit nimic la adresa unde locuiesc ... deci daca nu am o hotarare judecatoreasca cum sa fac o contestatie ca nu stiu unde si nici la ce .. chiar a devenit peste puterile mele si nu mai pot suporta ...
Buna ziua.

Sunt intr-o situatie mai ciudata, am deja o proprire de 50% instituita pe contul bancar unde primesc salariul si azi am primit la birou o cerere de la un alt popritor sa mi-se retina 33% din salariu de la angajator.

Din cate stiu eu 50% este cuantumul maxim care poate fii retinut, nu stiu ce sa mai fac nu am fost pus in situatia asta nici o data si nici nu cunosc pe nimeni care a trecut prin asa ceva ...

Ce ma puteti sfatui ?
Care sunt pasi de urmat ?

Va multumesc !
Paul.
Buna ziua,
Este posibila reducurea cuantumului unei popriri ?

Conditiile sunt urmatoarele :
In 2010 sa instituit de catre o firma de leasing 3 popriri diiferite , cate una pentru fiecare contract .

Conform codului vechi din cate am inteles fiind mai mult de doua popriri popritorul are dreptul legal sa retina pana la 50% .

Acesta fiind si cazul meu , mi-se retine in fiecare luna 50% din veniturile salariale cea ce personal mi-se pare extraordinar de mult si un pic abuziv , este adevarat ca sunt 3 popriri si este la fel de adevarat ca este acelas popritor .

Recunosc si sunt de accord cu faptul ca trebuie sa platesc dar ...
Multumesc pentru raspuns , am citit OG nr. 41/2003 nu am gasit nimic de genul acesta . Totusi este o problema care ma tot framanta de foarte mult timp si as vrea sa o rezolv .

O ultima intrebare , daca am inteles eu bine trebuie sa ma adresez Serviciului de Evidenta a Populatie de pe raza domiciliului meu ? (sectia de politie)
Buna ziua ,
Din motive personale si pentru ca este umilitor as dorii schimbarea numelui .
Intrebarea este , pot sa initiez acest demers daca ma aflu in perioada de probatiune ?

Daca da , am nevoie de acordul servicuiului ?
Discuție Infiintare SRL
Buna ziua tutoror ,

As dori sa stiu daca pot infiinta o societate comerciala in conditiile in care in anul 2011 am fost condamnat la o pedeapsa cu suspendare pentru urmatoarele fapte :
1. complicitate la tentaiva de furt
2. fals material in inscrisuri oficiale .

Pedeapsa se intinde pe o perioada de 2 ani cu suspendare si 5 ani perioada de incercare sub supraveghere , daca este necesar pot da mai multe detalii cum ar fi numarul de dosar , etc .

Va multumesc !
Ma refeream la faptul ca abele tari sunt in UE si ma gandeam ca este mai usor dar din cate inteleg eu trebuie sa infiintam aici o societate , nu putem lucra pe societatea din Germania ?
Buna ziua ,
Angajatorul meu este o socitate din Germania cu forma juridica GmbH .
Intrebarea este poate aceasta societate sa inchireze un birou in Romania pentru departamentul de IT al societati ?
Este legal sa isi relocheze aici un departament (ca si societate din Germania) ?
Trebuie deschis un punct de lucru in Romania ?

Va rog sa ma ajutati cu un sfat , multumesc !
Va multumesc pentru raspunsul ferm si rapid .
Nu am venituri si nici nu am inregistrat nici o data venituri .

Daca ati putea sa imi mai dati un indiciu referitor la unde ar trebui sa ma duc in vederea solicitari acestei scutiri.
Locuiesc in Bucuresti sectorul 3 .

Deasemenea cred ca este important sa precizez ca , cuantumul este de 7200 lei si ca nu am fost obligat la plata in solidar cu nici unul dintre coinculpati iar suma respectiva se refera doar la plata cheltuielilor judiciare.

Va multumesc !