avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Activitate necul

Activitate necul

Răspuns la discuția Pensia anticipata
multumesc!
Buna ziua, as dori sa stiu cat dureaza sau mai bine zis daca procentajul de penalizare se reduce odata cu consumarea, micsorarea lunilor de penalizare aplicat in cazul pensiei anticipate. Am iesit la pensie cu 45% penalizare pentru cele 60 de luni anticipate. Daca au mai ramas doar 40 de luni de penalizare, nu ar trebui sa primesc pensia mai mare? este legal sa am acelasi procent de penalizare?, multumesc!
Multumesc pentru raspuns insa nu sunt lamurit. Ce face agentul constatator cand primeste plicul retur pentru ca destinatarul nu este gasit. Pun aceste intrebari pentru ca vreau sa fac contestatie insa fapta (depasirea limitei de viteza) a fost savarsita in alt judet si cheltuielile cu avocatul cred ca ar costa prea mult. Ma gandeam la varianta din O.G. nr.2/2001 care spune ca fapta se prescrie daca in termen de o luna nu am primit PV, instiintare, etc. Multumesc tuturor celor care se straduie sa dea raspuns la problema expusa.
buna ziua,
as dori sa stiu ce se intampla daca din diverse motive nu ridic, in timp util, procesul verbal de la Posta (PV pentru depasirea limitei de viteza). Cum poate face agentul constatator dovada ca m-a instiintat conform O.G. nr.2/2001, pentru ca ma indoiesc ca va veni cateva sute de km pentru a afisa instiintarea la domiciliu. Postasul suna la interfon si daca nu raspunde nimeni arunca un aviz in cutia postala si daca nu sunt atent adio instiintare. Daca ma trezesc cu amenda trimisa la Finante sau Primarie fara ca eu sa fi luat la cunostinta, mai pot contesta?, Finantele si/sau Primaria nu sunt obligate sa verifice daca procesul verbal a fost comunicat/semnat in timp util? Va multumesc!
buna ziua,
pentru ca in fata mea circula o masina destul de incet am intrat in depasire si cand sa revin pe dreapta vad ca un politist iese dintr-o masina cu nr. de MS si-mi face semn de oprire. Opresc, si politistul imi cere actele spunand ca am depasit limita de viteza cu 32km. Dau actele si politistul imi spune sa raman in masina. Dupa cateva minute revine cu procesul verbal invitandu-ma sa-l semnez. I-am zis sa treaca la mentiuni faptul ca nu sunt de acord cu viteza specificata verbal si consemnata in procesul verbal si nici cu faptul ca sta la panda intr-o masina obisnuita (Logan caramiziu cu nr. de MS) si in final am zis ca nu semnez procesul verbal, fapt pentru care politistul mi-a urat o zi buna spunand ca imi trimite procesul verbal prin posta. Intrebarea mea este daca procesul verbal nesemnat de mine si fara ca politistul sa aiba un martor semnatar, poate fi contestat?, am sanse sa castig? (in cazul in care imi trimite procesul verbal prin posta) multumesc!
Răspuns la discuția angajare somer
Multumesc pentru raspuns. Angajatul nu are obiectiuni asupra reducerii programului de lucru. Am vrut sa stiu daca AJOFM poate pretinde nerespectarea/incalcarea legii 76/2002 si sa ma oblige la restituirea sumelor cuvenite in cazul angajarii unui somer. Nu stiam daca legea face referire doar la perioada cim de 2 ani. Multumesc!
Discuție angajare somer
buna ziua,
as vrea sa stiu daca am voie sa reduc programul de lucru la 4ore/zi pentru o perioada de cateva luni in cazul unui angajat luat din somaj fara a intra in conflict cu legea care spune ca trebuie sa tin angajatul 2 ani.......multumesc!
Răspuns la discuția investirea cu formula executorie
Multumesc tuturor pentru raspunsuri, sa fiti sanatosi
buna ziua,
rog pe cei care detin informatii la zi (mai recente) sa-mi spuna daca mai este necesara investirea cu formula executorie a unei decizii a Curtii de Apel referitor la taxa de prima inmatriculare intrucat astazi m-am dus la registratura Tribunalului sa depun cerere de legalizare si investire cu formula executorie, si persoana care a inregistrat cererea mi-a zis sa tai (sterg) textul referitor la investire deoarece nu mai este necesara pentru obtinerea banilor de la Directia Finante. Asa este? Va multumesc.
multumesc pentru raspuns, cu stima necul