avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 895 soluții astăzi
Forum Activitate ovidiu2012

Activitate ovidiu2012

se poare modifica un proiect privind mobilitatea urbana aprobat de primaria unui Oras? ce ar fi necesar de la locuitorii din zona respectiva?

Proiectul in cauza a fost aprobat anul trecut si va incepe in executie in 2024 si are un impact foarte mare in sens negativ pentru locuitorii din zona.
Buna ziua,

am achizitionat online un telefon cu factura si garantie. dupa cateva zile am observat un defect si l-am trimis la garantie. Serviceul producatorului mi-a transmis ca nu il poate repara pentru ca telefonu a fost scos din circuit (declara nefolosibil) si nu au cum sa repare asa ceva.

am informat magazinul de unde l-am achizitionat. Intrebarea mea e: as putea cere un refund?
Magazinul nefiind unul foarte mare, e posibil sa patesc la fel si cu urmatorul produs si sa raman cu un produs care nu il pot folosi (avand in vedere ca e un top de gama).

Multumesc,
Buna ziua,

Eu sunt in concediu fara plata in perioada 13.01-28.03.2014 si as vrea sa stiu ce se intampla cu contributiile la stat in perioada aceasta?
Mentionez ca sunt angajat pe perioada nedeterminata cu contract.

De asemenea , as vrea sa stiu daca, in caz ca trebuie sa platesc contributii, le pot plati considerand salariul minim pe economie?

Va multumesc
Răspuns la discuția Somaj dupa crestere copil
buna ziua,

In primul rand multumesc pentru raspunsuri.

Avea drept de somaj de 9 luni, si a stat in somaj 3 luni si un pic.
Contractul incheiat cand era in somaj a fost pe perioada nedeterminata.


Buna ziua,

Sotia mea tocmai termina concediu de crestere copil pe 18.11.2013 si am vrea sa stim daca poate intra in somaj, pentru ca, firma la care a lucrat a intrat in faliment.
Mentionez ca ea a fost in somaj in perioada Ianuaria-aprilie 2011 si din 25 septembrie 2011 a fost in concediu pre-natal. Inainte de a fi in somaj, a lucrat din 2004 la mai multi angajatori.

Imi puteti spune daca poate beneficia de somaj? (Sau de prelungire de somaj)

Va multumesc,
Sotia mea a fost angajata la o firma din Sibiu, din iulie 2012, firma respectiva si-a mutat sediul social in Bucuresti. Din ianuarie 2013 Tribunalul Bucuresti a admis procedura insolventei, a fost numit un lichidator ca administrator judiciar.
Sotiei nu i-au fost platite salariile pe ultimele 6 luni lucrate in perioada aug 2011- ian 2012. Acum lichidatorul nu vrea sa faca dosar la Fondul de garantare, pentru a primi bani pentru plata salariilor restante, pe motiv ca Fondul nu ar avea bani, si ca are de facut un dosar stufos.Am 3 intrebari:
1.Unde trebuie facut dosarul la Bucuresti sau Sibiu?
2. Poate refuza lichidatorul intocmirea dosarului? Ce poate face legal, sotia mea, pentru a determina lichidatorul sa depuna dosarul la Fondul de garantare.
3. Lichidatorul nu doreste sa dea informatia cu ce suma apare sotia mea la creante salariale si daca apare, ne-a spus doar suma totala pe societate.
Mai subliniez faptul ca sotia detine o decizie definita si irevocabila de la Curtea de Apel Alba Iulia cu privire la drepturile salariale neplatite.
Buna ziua

Sotia mea are de recuperat de la firma la care a fost angajata pana a intra in concediu de crestere copil aproximativ 6 salarii. Am dat in judecat firma respectiva si am obtinut hotarare definitiva in urma careia putem merge la executor judecatoresc.
Am fost la un executor care ne-a zis ca firma respectiva si-a schimbat sediul si de asemenea tot ce a fost pe firma respectiva a fost trecut pe alta firma .

Mai avem vreo sansa sa recuperam banii care ni-i datoreaza firma?
Buna ziua,

suntem in discutii pentru achizitionarea unui apartament, care a fost luat prin donatie.
Imi puteti spune daca poate fi atacata donatia respectiva? Adica noi sa il cumparam si apoi sa ramanem fara apartament? Daca da, in ce situatii si ce s-ar putea face sa prevenim aceasta situatie sau sa ne asiguram ca nu se intampla?

Bancile pentru programul prima casa acorda credite pentru apartamente donate?
(noi vrem sa il luam prin prima casa)
Va multumesc,
Buna seara,

Am o intrebare legat de programul prima casa. Din cate stiu trebuie ca, cumparatorul trebuie sa aiba 5% din pretul de vanzare.

Cand trebuie dat acest avans? Un agent imobiliar mi-a zis ca trebuie dat atunci cand se face ante-contractul. Eu as vreasa nu dau toti cei 5% cand se face ante-contractul, ci o parte cand facem ante-contractul si restul cand se face vanzarea efectiva.

E posibil asa?

Va multumesc
Sotia mea a intentat un proces pentru a-si recupera restantele salariale, si a avut castig de cauza, dar anagajatorul a facut recurs la o curte de apel.
Curtea de apel a declarat nul recursul, dar au trecut 2 saptamani si decizia nu a ajuns acasa

imi puteti spune in cat timp ar trebui sa vina acasa hotararea asupra recursului?
Va multumesc