avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters235906

Activitate ContSters235906

Buna ziua,
Ma poate ajuta cineva cu numele unui notar cu program prelungit?
Zona - Podul Grant

Multumesc frumos,
Discuție Testament
Buna ziua,

Am un testament de la matusa mea.
Imi poate spune cineva daca testamentul autentificat la notar se poate "sparge" si daca exista o baza de date a tuturor notarilor, astfel incat oricine sa poate vedea pe numele cui s-a lasat acest testment? ( este cel de-al treilea intocmit de dansa si nu vreau sa am surprize).

Multumesc frumos,
Răspuns la discuția Restante, penalizari, proces
adriantot a scris:

Pai daca ati castigat procesul inseamna ca a fost obligat sa plateasca sumele solicitate de asociatie.
Acum daca a facut recurs si asociatia castiga si recursul, va trebui sa plateasca.
Poate si-a dat seama ca nu are nici o sansa, ca va pierde si in recurs si-atunci incearca sa scape mai usor platind catre asociatie doar restantele, fara penalizari.
Restantierul are dreptul sa plateasca orice suma. De fapt poate vira banii in contul bancar al asociatiei fara sa va intrebe.
De penalizari daca vreti sa-l scutiti, este decizia asociatiei, a comitetului executiv mai ales daca asociatia nu are de platit penalizari fata de furnizori.
Din moment ce ati castigat in prima instanta nu s-a prescris nimic si nu se prescrie chiar daca procesul dureaza 7 ani.
Oricum daca acum, inainte de a se judeca recursul, vrea sa plateasca ceva la asociatie, incasati banii si scadeti, stingeti datoriile cele mai vechi, adica cele mai vechi cote de intretinere concomitent cu cele mai vechi penalizari, adica acele penalizari aferente sau proportional cu suma ce se scade din debitele cele mai vechi.



Asa cum era de asteptat a facut recurs....Problema cea mai grava este in intocmirea chitantelor...de incasat,incasezi ce suma iti ofera....pe care o detaliezi in chitanta,,,ma puteti ajuta cu un articol unde prioritatea este incasarea penalitatilor?

Discuție Plati Furnizori
La Asociatiile de Proprietari......
Am auzit ca este ilegala plata unui furnizor,cash...la ghiseul bancii sau furnizorului,pentru sume mai mari de 6000lei.
ma poate ajuta cineva?
:"> multumesc
Răspuns la discuția Termen de decontare bon fiscal
sa inteleg ca nu ar fi nico problema,daca eu azi am achizitiont un produs,iar peste o luna de zile il voi duce la decontare?! Se pot deconta si partial?!
Multumesc frumos!
Imi poate spune cineva care este valabilitatea unui bon fiscal,pentru decontare?!
Multumesc frumos
Buna seara,

Imi puteti spune va rog daca zilele de concediu se reporteaza?!
In cazul demisiei si a respectarii zilelor prevazute in contractul individual de munca,iti sunt platite zilele de concediu?
Multumesc frumos
Răspuns la discuția Salariu
in cazul in care se depisteaza ilegalitatea ...ambele parti au de suferit,dpdv juridic??
Discuție Salariu
Buna ziua,

In urma unui interviu,in domeniu IT,mi s-a oferit un salariu minim pe economie in contractul de munca (perioada determinata 3 luni,cu posibilitati de prelungire)... insa,"in mana" undeva de 5-6 ori mai mult.Sa accept sau nu??
este legal??
Ma poate ajuta cineva cu un sfat ..maine va trebui sa le dau raspunsul.

Va multumesc foarte mult.
Răspuns la discuția Plati On-line
multumesc frumos