avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Activitate pump

Activitate pump

Răspuns la discuția Pensie alimentara
E casatorit si va avea un copil, nu inteleg daca afecteaza acest lucru ca are de platit pensia alimentara copilului care l avem impreuna.
Răspuns la discuția Pensie alimentara
Pt a.l da in judecata, cum se procedeaza. Multumesc pt raspuns!
Buna ziua. Ma intereseaza cum se calculeaza o pensie alimentara pt un minor. N am fost casatoriti, am convenit 300ron dar salariul lui este undeva la 2000 plus bonuri de masa. Asteapta sa i vina pe lumea al 2 lea copil si vreau sa stiu daca afecteaza pensia alim.pt primul copil. Multumesc!
Buna ziua. Am un copil de 5ani dintr.o relatie de concubinaj. Minorul poarta numele tatalui. Doresc sa ma mut intr.un oras din vestul tarii(locuiesc in bucuresti) si as dori sa stiu cum procedez,daca e necesar sa fac vreun demers legat de domiciliul minorului. Singurul act care il am, este de la un mediator care mentioneaza ca tatal este de acord cu domiciliul copilului la mine datat acum 2 ani. Si daca voi avea mereu nevoie de acordul lui de la distanta in legatura cu orice inscriere in vreo institutie de invatamant etc. Multumesc!
Discuție custodie minor
Buna ziua. As dori sa stiu ce trebuie sa fac in situatia in care as dori sa ma mut intr.o localitate din vestul tarii si am un minor de 3 ani in ingrijire,rezultat dintr.o relatie de prietenie.Tatal vine la 2,3 saptamani cateva ore in ziua de duminica. Plateste lunar o suma,cam 15% din venit,fara alte contributii. Nu avem nimic de impartit,copilul este recunoscut. As vrea sa ma mut si vreau sa stiu ce demersuri trebuie sa fac pt a nu avea probleme. Nu am nicio hartie,decat una de la un proces de mediere unde nu ne.am inteles decat pt domiciliul copilului,sa fie la mine. In instanta nu s.a ajuns,niciunul din noi nedorind mai mult decat ce am stabilit.Si as
vrea sa mai stiu dak as avea sanse intr.un proces sa schimb numele minorului,cu al meu,tatal nefiind de acord cu asta. Multumesc
buna ziua.sunt din bucuresti si am nevoie sa ma intalnesc cu un avocat pt niste sfaturi legate de custodie copil.copil facut dintr-o relatie de concubinaj.acum nu ne mai intelegem privind cresterea copilului,as dori sa stabilesc domiciliul si sa solicit exercitarea exclusiva a autoritatii parintesti asupra minorului,pensie alimentara in functie de venitul tatalui.multumesc



Interventie moderator: va rog nu redactati mesajele cu litere de tipar, contravine regulamentului si pare ca tipati la cititori.
Multumesc.
multumesc pt raspuns
multumesc pt raspunsuri.....mentionez,k tatal are programul la fel de lung k al meu,amandoi fiind angajati la aceiasi firma...apoi la cresa doamnele respective au o experienta si cu asta se ocupa, iar eu am invatat sa-mi cunosc copilul pt.k mi-am dorit si pt k asta mi-e rolul,spre deosebire de tata care a plecat deranjat de plansetele copilului si pt. k ii strica programul....iar el este neustiutor si pt k nu si-a dat interesul de a invata in acesti 2 ani de vizite...


[ editat- va rog, nu mai scrieti cu majuscule si nici cu "K" daca nu e vb de kilogram, multumesc]
Buna ziua.am un copil de 26luni,dintr-o relatie,sunt despartita de tatal copilului de 2ani.Mentionez ca poarta numele lui.plateste o suma mica pt intretinerea lui.Pana acum ne-am vazut toti 3 fara mari probleme,in functie de programul lui.Eu am inceput lucru,si pt k lucrez pana tarziu,iar cresa era foarte departe,am hotarat s-o trimit la parintii mei,in alt oras,pana in primavara cand v-a merge la gradinita.acest lucru l-a infuriat pe tatal copilului,iar acum doreste s-o ia la el acasa in anumite zile,lucru care nu l-am acceptat.Pt asta ma cheama in fata unui mediator,unde,am inteles k sunt obligata sa ma prezint.Intrebarea este...dak poate sa ma oblige s-o las in anumite zile la el,daca eu nu sunt de accord.Se tine cont ca este inca mic copilul si ca tatal nu cunoaste si nu cred ca este in masura sa aiba grija de el?Mentionez,k pe perioada verii,isi face des planuri fara a include copilul,la fel si concediile...problema este ca iarna ii cresc pretentiile.Mai mentionez ca noi am avut discutii pe tema,ca,el ne tine in oras si decaleaza tot timpul programul de somn al copilului sau ca ii mai cumpara fast food.Si as vrea sa mai stiu..stabilirea domiciliului minorului si incredintare spre crestere si educare la mama,necesita accordul lui?Cu ce ma ajuta in plus aceste lucruri fata de ce drepturi ale el?multumesc
buna ziua, care sunt schimbarile privind protectia copilului,am un copil de 16luni dintr-o relatie de concubinaj. si as dori sa mai stiu, diferenta dintre custodie comuna si unica, si ce sanse mai sunt de a avea custodie unica, dupa noile schimbari din codul civil.multumesc