avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 897 soluții astăzi
Forum Activitate amimihal

Activitate amimihal

mentionez ca defapt voi reveni in 22 februarie,intrucat sotul indeplineste conditiile pentru CCC,insa nu va opta pentru acesta.
astfel ca in luna februarie voi primi indemnizatia pentru ianuarie,si in martie pentru februarie.total 9 indemnizatii.ce se intampla cu ultimele 2 pana la 11?
buna
am urmatoarea nelamurire
am nascut in 23.03.2014
sunt PFA ,si am fost in concediu de maternitate pana in 06.06.2014
indemnizatia de crestere a copilui s-a aprobat incepand cu 07.06.2014,astfel ca pana in prezent mi-a fost virata indemnizatia pentru 7 luni.
intrucat in 22 martie voi reveni la munca si voi depune cerere pentru stimulentul de insertie,as dori sa stiu ce se intampla cu diferenta de indemnizatie pentru inca 2 luni care ar urma sa o incasez?
va multumesc mult


Răspuns la discuția stimulentul de insertie
va multumesc mult d-le Tudor Valeriu
sunteti un profesionist!
O zi buna
Răspuns la discuția stimulentul de insertie
24 sau 22 martie?
parca vazusem ca se poate reveni chiar si cu o zi inainte de implinirea varstei de 1 an.
multumesc
Buna
Va rog sa ma informati crect cu privire la urmatoarea situatie:

sunt PFA....mi-am suspendat activitatea incepand cu 7 iunie 2014,optand pentru CIC de 1 an.La data de 23 martie,copilul implineste 1 an.
cand ar trebui sa depun cererea de ridicare a suspendarii pentru a beneficia de stimulentul de insertie?
Daca pfa-ul nu va mai fi suspendat,voi primi indemnizatia de crestere a copilului pentru toate lunile?
va multumec
buna
sunt insarcinata in 3 luni...si nu am fost angajata.
ar fi o posibilitatea sa ma angajeze o cuno stinta la firma,insa nu stiu daca e psibil sa fiu angajata retroactiv pentru a primi indemnizatia peste 6 luni
multumesc
Buna

am achizitionat un atutoturism acum 2 ani de la un "prieten"
nu l-am putut inmatricula intrucat acesta nu a gasit cartea de identitate originala.
anul acesta,a venit la mine cu cartea si am incheiat un contract de mana,pe care a specificat ca si data a vanzarii data de acum 2 ani
cu acel contract s-a dus la primarie si a solicitat transferul impozitului auto pe numele meu.
Am solicitat primariei sa imi comunice actele acre au stat la baza transferului impozitului si mi-au trimis doar contractul
Vanzatorul,in prezent nu doreste sa mergem la un birou de copiat acte pentru a face transcrierea si nici sa imi dea fisa fiscala
Nu stiu cum sa procedez
Astept o indrumare .
Multumesc
Va multumesc mult

Mai am o nelamuire....divortul la notar fiind facut dupa noul cod,si in acest caz instanta poate modifica masurile?
Buna ziua

Daca in urma divortului pe cale notariala ,s-a stabilit exercitarea in comun a autoritatii parintesti,si stabilirea dom copilului la mama cu drept de vizita oricand,se mai pote schimba ceva in instanta?

Mentionez ca de la divort si pana in prezent,relatiile cu fost sot au devenit tot mai violente,sens in care nu sunt de acord ca acesta sa ia copilul si sa il duca oriunde si oricand.

Ce se poate face?Va multumesc anticipat
Buna
Va rog sa ma lamuriti cu privire la urmatoarea problema

Am fst angajat la o societate si in paralel detineam si un abc

Dupa ce am inchis Abc-ul la un interval de timp,mi-a sosoit o ntificare prin care am fost instiinat ca am de achitat la CASS o suma destul de importnata pentru mine

Este legal sa chiti cass de 2 ori,avand in vedere ca cass pentru mine era achitat de catre angajator

va multumesc