avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1276 soluții astăzi
Forum Activitate g2na

Activitate g2na

buna ziua,
sunt in sit urmatoare: clientul a trimis printr-o firma de curier un bilet la ordin. curierul a lasat plicul la poarta unde sunt in chirie mai multe societati printe care si noi. mentionez ca pe awb este semnatura portarului care nu este angajatul nostrum. cine trebuie sa declare acest bilet pierdut acum ? clientul sau eu ca si destinatar final al curierului. . nu am o copie , nu am nimic despre acest bilet decat awb trimis de client pe mail unde este semnatura de luare in primire a cuiva care nu este angajatul meu..
multumesc anticipat
buna ziua, Am un teren pe care am gasit sa-l vand doar ca este o problema si anume:in ctr meu de v-c este specificat ca terenul este grevat de 3m in partea de N , iar primaria acum in PUZ-ul respectiv imi cere sa cedez 3 m in partea de sud. mi s-a spus ca sunt obligata sa cedez si in sud cf puz si in nord cf ctr v-c?
ultimul contract de munca a fost part time 4 ore/zi. contractul a durat 2 ani si doua luni. Am dreptul la somaj?
am o vechime in munca de aprox 15 ani, insa pana a-mi gasi acest job part time, am avut o "pauza" de vreo 4 ani.
inteleg ca s-ar lua in calcul vechimea in munca? sau doar stagiul de cotizare din ultimii ani? mentionez ca nu am mai beneficiat niciodata de indemnizatia de somaj, dar acum cred ca nu mai am incotro.
Multumesc
dar cel mai important:daca contractual meu , ultimul a fost pe 4 ore/zi/ 5zile /sapt e sufficient?

Răspuns la discuția titlu executor
scrisoarea primita este de la un cabinet de avocatura, nu de la executor judecatoresc. acesta imi scrie ca am 20 zile la dispozitie ptr a stopa inceperea executarii silite DOAR PRIN ACHITAREA INTEGRALA A DEBITULUI.
banuiesc astfel ca acest cabinet de avocatura are doar un debit inregistrat si preluat de la banca respectiva, banuiesc ca greseala este a bancii.
Discuție titlu executor
buna ziua,

am o mare problema cu o banca, in sensul ca in urma cu aprox 7 ani , fratele meu a achizitionat prin imprumut bancar un produs. si-a achitat datoria catre banca numai ca acum primim o instiintare de la un cabinet de avocatura cum ca ar avea restante si neachitarea lor sau prezentarea dovezilor de plata ar duce catre un dosar de executare silita. nu inteleg cum deoarece in urma cu 5 ani, am trecut printr-o perioada "medicala " ff dificila , atunci am mers la locul de munca (mentionez ca era angajat la stat) ptr a ridica cartea de munca si a face lichidarea , el fiind dat afara ptr absente si neavand posibilitatea timp de 1 an si 6 luni de a se deplasa ptr lamurirea situatiei. ptr ridicarea cartii de munca ni s-a solicitat cum era si legal, fel si fel de vize printre care si viza de la banca in cauza cum ca nu mai sunt restante. am mers impreuna la banca , au verificat, si ne-au stampilat foaia de lichidare cu mentiunea "nu exista debite fata de x".
nu inteleg acum ce as putea sa fac , ptr ca odata incheiata socoteala cu toti nu ne-am pus problema de a pastra documentele de plata din perioada respectiva. pe adresa fratelui s-a primit acum un titlu executor ptr o suma , reprezentand parte din datoria catre aceasta banca,
as dori sa stiu ce pot face deoarece fratele meu este plecat ptr o perioda de timp, iar mama care locuieste la acea adresa este foarte speriata si nu stie ce poate face ptr rezolvare.
nu inteleg cum este posibil dupa atitia ani, dupa ce noi ne-am achitat catre banca , iar banca ne-a dat avizul cum ca nu mai sunt datorii sa ni se intample asta.
ce putem face noi , va rog?
multumesc!
buna ziua,
ce pot sa fac in urmatorul caz. am avut un dosar pe rol la jud Racari-Dambovita,
acesta s-a finalizat anul trecut, acum am mers ptr a mi se aplica stampila cu definitiv si irevocabil de catre judecatoria respectiva , iar la arhiva nu mi se gaseste dosarul. in ultimele 3 saptamani am mers aproape zilnic ptr a primi informatii insa raspunsul lor este invariabil: NU GASIM DOSARUL. am vorbit si cu doamna presedinta , spun ca au cautat peste tot insa e de negasit.
eu am nevoie de documentul respectiv , dosarul fiind unul de fond funciar , urmand ca eu sa-mi pot depune actele de proprietate la APIA, ptr a putea beneficia de ajutorul instituiei respective. din pacte sunt in imposibilitatea de a face acest lucru deoarece judecatoria mi-a pierdut dosarul si ma plimba zilnic pe cheltuiala personala fara niciun rezultat.
cui si cum ar trebui sa ma adresez in acest caz ?
unde poate sa dispara un dosar din arhiva judecatoriei?
cine imi suporta mie prejudiciul?
in afara de un raspuns verbal din partea institutiei nu am primit niciun raspuns in scris cu toate ca am transmis solicitarea mea si pe mail. cu atat mai mult, la incercarea mea de a nu ma mai deplasa , am luat legatura telefonic cu institutia, iar aroganta domnului de la celalat capat al telefonului a fost de nedescris, incheindu-se prin inchiderea telefonului la insistenta mea de a intreba ce se intampla.
Răspuns la discuția vanzare teren arendat
dar in cazul in care in aceasta perioada as vrea sa vad nu ma impiedica faptul ca am un contract de arendare?
buna ziua,

am un teren extravilan pe care vreau sa-l arendez. Arendasul ar vrea sa se faca un contract pe 10 ani, insa eu nu stiu daca in acest timp (cei 10 ani) as vrea sa vand/instrainez terenul am voie?
imi spune astfel in contract:
"Arendaşul are drept de preempţiune (exercitat în condiţiile legii) înaintea statului, în cazul înstrăinării prin vânzare a terenului agricol din extravilan, arendat."
insa nu imi este foarte clar..
ma ajutati va rog?
multumesc anticipat
Răspuns la discuția transfer proprietate imobiliara
nu inteleg cum sa iau in calcul "rezerva succesorala" , din pacate nu am notiunile juridice foarte clare. va referiti la faptul ca la decesul parintilor acest apartament poate intra in masa succesorala, chiar daca el a fost instrainat in timpul vietii parintilor de catre acestia?
multumesc