avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 125 soluții astăzi
Forum Activitate landscapeconcept

Activitate landscapeconcept

Buna ziua,
Imi spuneti va rog, prin ce mijloc legal, pot face o companie, cu care am contract si facturi emise, dar care din diverse motive nu doreste sa isi onoreze platile?
Prin dari in judecata dureaza destul de mult, mai este vreo alta varianta ?
Multumesc frumos
Da este.
Venituri din salarii si dividende.


Buna ziua,
Revin cu speranta , asa cum s-a mai intamplat, ca de aici pot obtine un sfat sau o solutie, decat de la autoritati.
Pentru asta multumesc tuturor !

Ma intereseaza sa stiu, cum pot evita dubla impunere, a unui cetatean strain (Franta), care este rezident, angajat platitor de taxe si impozite in Romania ?
Sau cum poate plati impozitele si taxele, numai in Romania ?

Multumesc frumos,
Buna ziua tuturor,
Am o intrebare si sper intr-un raspuns cat mai complex.
Am inregistrat o factura fiscala de la un furnizor in oct 2013, si acum in urma unor verificari, depistam ca aceasta societate era radiata din 2012.
Nu stiu daca la acea vreme furnizorul a fost sau nu verificat.
Ma puteti ajuta cu niste sfaturi sau ce solutii contabile si respectiv juridice, exista in aceasta situatie ?
Multumesc frumos !
Multumesc !
multumesc frumos pentru raspuns.
daca eu nu mai am nici un fel de colaborare cu creditorul de un an si 6 luni, cum poate accepta executorul un dosar fara sa vada daca suma ceruta este sau nu reala ?
nu trebuie verificat ?

in acest caz, eu pot solicita si executa orice suma doresc,si de la oricine ?
fara sa mai spun faptul, ca nici una dintre cele trei parti decisive, in speta creditorul, executorul judecatoresc sau instanta, nu ne-a adus la cunostiinta existenta acestui demers...
in acest caz, eu ce ar trebui sa fac, sa accept ca desi nu am vreo datorie catre acest asa zis debitor, sa accept executarea silita ?
Va rog sa ma ajutati, spunindu-mi unde ma pot indrepta cu o reclamatie impotriva unui executor judecatoresc, care a dat curs unei executari fara sa verifice veridicitatea sau existenta datoriei.
Multumim,
Multumesc deasemeni lui T. Simona si Razvan Savu.
O seara buna tuturor.
Buna seara d-le Trutan.
Contul 23...exista in Clasa 23 - imobilizari in curs....
Oricum, va multumesc frumos pentru amabilitate.
Buna ziua,

ma puteti ajuta cu un raspuns va rog mult ?

am un contract de vanzare-cumparare, teren si constructie, in rate cu o val x.

este corecta inregistrarea : 2311 %
4426 % = x ?

va multumesc foarte mult,