avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 228 soluții astăzi
Forum Activitate cris_13

Activitate cris_13

Răspuns la discuția paternitate copil
Multumesc pt raspuns!
Răspuns la discuția paternitate copil
se poate solicita testul ADN sau celalat test fara incuvintarea instantei? nu e necesar sa si dea acordul? pt ca avocata asa afirma, ca instanta trebuie sa si dea acordul, deoarece bebe are deja certificat de nastere emis, si pt al modifica e necesar sa introduca actiunea in instanta.
buna, am o mare nelamurire legata de recunoasterea paternitatii fiicei mele, in varsta de 10 luni. tatal nu a recunoscut fata, iar acum am vorbit cu o avocata, care a luat legatura cu el. dl. afirma ca e de acord cu recunoasterea fetitei, dc i se face testul adn. avocata spune ca nu se mai poate face recunoasterea paternitatii pe cale amiabila, decat prin proces. e adevarat ca doar asa se mai poate face recunoasterea paternitatii?
Răspuns la discuția pensie acordata din Canada
multumesc pt raspuns!
buna, cum se poate determina un grad de handicap pt un copil nou-nascut care a fost diagnosticat cu sindrom dawn, si daca in acest caz primeste un ajutor din partea statului, si daca parintele poate solicita un fel de ajutor pt intretinerea copilului, deoarece are nevoie deingrijire permanenta, fiind bebelus. ce acte trebuies facute si unde se depun?
multumesc.
buna ziua, as dori o informatie, daca e posibil sa se deschida proces pt pensie intretinere minor, tatalui care e plecat in canada. menionez ca in urma divortului copilul a ramas in grija mamei, iar tatal urma sa-i plateasca un anumit procent din venit. tatal a emigrat in canada, si de atunci nu a mai trimis nimic, dar a scos un certificat de nastere al copilului si l-a luat cu el.
ce acte sunt necesare, ce proceduri ar trebui urmate pt ca fiul sa primeasca pensia, inclusiv cea restanta?
multumesc.
multumesc pt raspuns!
buna, as dori un raspuns, ce nume de familie se trece pe certificatul de nastere al copilului, daca MAMA are numele de familie dintr-o casatorie anterioara, iar Tatal nu vrea sa i dea numele lui? copilul primeste numele Mamei ce e trecut in certificatul ei de nastere sau numele care il are in cartea de identitate??
multumesc,
buna, am o intrebare, daca se poate falsifica testul de paternitate. concret, tatal nu vrea sa recunoasca fetita, mentionez ca nu am fost casatoriti, dar am avut o relatie mai mult de 10 ani.
sunt ingrijorata pt testul de paternitate pt ca traim in RO, locul tuturor posibilitatilor. si personal. am avut o experienta cu justitia romana, legat de un lititgiu de munca, care conform codului muncii, era in favoarea mea, pt ca era culpa societatii, dar dupa ce primul avocatul m-a vandut etc., in final sunt in recurs etc.
de aceea nu stiu cat sa fac, sa platesc un proces pt stabilirea paternitatii, cand la noi totul e posibil daca faci parte din partid si ai suficiente resurse financiare de a interveni.