avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 731 soluții astăzi
Forum Activitate Aryana

Activitate Aryana

Buna ziua, as dori sa ma ajutati cu un sfat.Sunt in divort cu sotul meu fara partaj dar am cazut de acord sa vindem apartamentul proprietate comuna si sa primim fiecare 1/2 din suma primita de pe el.Eu deja mi-am gasit o garsoniera si am facut un precontract.Ce ma sfatuiti sa fac?Luna viitoare trebuie sa fac contractul de vanzare cumparare si nu stiu daca sa-l trec pe numele meu(nu vreau ca mai tarziu sotul sa aiba drept la acest imobil intrucat procesul de divort nu se va finaliza pana la incheierea contractului pentru achizitionarea garsonierei) sau pe numele mamei( specific ca mai am un frate)pana cand se va termina procesul de divort ca mai apoi sa trec garsoniera pe numele meu.Cum e cel mai bine sa procedez?
Multumesc,
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
Multumesc mult de tot Murgu.Informatiile tale m-au ajutat sa am mai multa incredere ca voi reusi sa devin avocat.Multumesc inca o data si succes si tie!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
Buna.Si eu o sa incerc sa dau la anul admiterea in barou.Trebuie sa am semnatura a doi avocati ca sa dau acest examen?Ce se intampla dupa ce intru in barou, trebuie sa imi gasesc eu un maestru sau cum stau lucrurile dupa ce intri in sistem?M-ar interesa foarte mult sa aflu exact ce se intampla dupa...stie cineva?
Multumesc anticipat,
Răspuns la discuția admitere sng 2010
anca16-cum adica sa inveti titlurile si subtitlurile!Inveti continutul acestor subiecte,descarca-ti de pe net niste subiecte din anii trecuti ca sa ai idee cam cum arata examenul in sine.SUCCES!
Răspuns la discuția admitere sng 2010
Multumesc Nac pentru incurajarile tale.Adevarul este ca imi e greu sa retin foarte bine articolele dar o scoatem noi la capat.Eu am subiectele de examen din 2006,2007 si 2008.Cand terminam de invatat putem sa le dezbatem si asa mai recapitulam materia.
Mult succes la invatat celor care doresc sa incerce in septembrie!
Răspuns la discuția admitere sng 2010
Buna,o sa incerc sa intru si eu anul acesta la SNG,m-am apucat de invatat dar merge tare greu.Voi cam cate articole reusiti sa invatati pe zi?
Răspuns la discuția admitere sng 2010
Buna,am si eu nevoie de cateva raspunsuri.Dupa ce termini aceasta scoala si te repartizeaza pe un post din Calarasi(de exemplu) si eu stau in Bucuresti si nu doresc sa imi desfasor activitatea acolo,ce se intampla?in conditiile in care le restitui banii pe care acestia i-au investit in scolarizarea mea respectiv 6.000RON(1.000 pe luna ori 6 luni).Daca obtin o nota sub 7 la examenul final ce consecinte are?Dupa ce raman 5 ani sa lucrez ca grefier pot sa dau examenul pentru notar public fara sa fiu notar stagiar?Si mai am o ultima intrebare:Are cineva idee daca se mai da admiterea in Septembrie sau trebuie sa asteptam pana in Februarie ?
Buna ziua ,numele meu este Mariana si as avea nevoie de un sfat de la dvs.Am un magazin si as vrea sa-l inchid,zilele trecute am vorbit cu contabila si mi-a spus ca dureaza cam un an pana ies toate actele necesare pentru a-l desfiinta si ca in tot acest timp trebuie sa platesc impozitul forfetar.Este adevarat?Daca da ce ma sfatuiti sa fac?magazinul nu mai produce nici un ban si nu am cum sa platesc,exista o alta cale prin care sa inchid definitiv acest magazin fara sa platesc prea mult?Astept raspuns si va multumesc anticipat.
Multumesc pentru ajutorul oferit dar si pentru promtitudinea dvs de a imi raspunde la intrebari.Multumesc inca o data.=D>=D>=D>=D>=D>=D>
Din ceea ce mi-ati spus dvs. sa inteleg ca nu mai am nici o sansa sa imi recuperez banii daca el nu are nici un bun pe numele sau?Cum ramane cu onorariile pe care acesta le incaseaza in calitate de avocat?Iar daca, sa presupunem ca el este plecat in strainatate ce se poate face atunci?