avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate oanastnc

Activitate oanastnc

Buna ziua. As dori sa stiu daca unui angajat din sistemul bugetar, in momentul in care a fost desemnat loctiitor in biroul de circumscriptie electorala a unei localitati, i se suspenda contractul individual de munca pe perioada exercitarii atributiilor ce tin de procesul electiv privind alegerile locale. Daca da, as dori sa stiu temeiul legal .
Buna ziua. Prea bine nu am inteles intrebarea,dar am sa raspund asa cum am inteles-o. El acum ar trebui sa isi intocmeasca un dosar de somer neindemnizat pentru a fi angajat de catre o alta firma de paza, pentru a beneficia acea firma de paza de subventia venita de la stat ,pentru angajarea persoanelor cu varsta de peste 45 de ani, din randul somerilor. Creanta este din anul 2008, pe vremea cand a avut singura perioada de somaj din activitatea lui de peste 30 de ani de munca.Sper sa fi fost explicita si sa va poata ajuta informatia pentru a imi oferi un raspuns sau o solutie. Va multumesc anticipat!
Buna ziua. Am rugamintea de a fi indrumata in urmatoarea situatie pe care am sa incerc sa o descriu succint dar foarte clar.
In noiembrie 2007 sotul meu a intrat in somaj, din iunie 2008 s-a angajat si nu s-a mai prezentat la vizat somajul. Anul acesta incepand cu data de 16.01.2020 in urma rezilierii contractului dintre firma de paza si benefeciarul serviciilor, toti angajatii au fost disponibilizati cu art. 65 pentru somaj. Mergand la oficiul de somaj, i s-a spus ca este dator la stat contributia de somaj pe o perioada de 3 luni si jumatate plus penalitatile aferente. In toti acesti ani oare nu s-au facut rapoarte sau mai stiu eu ce trebuia facut pentru a depista si a fi instiintat, sau a i se imputa acesti bani? Se poate ca dupa cca. 12 ani sa il scoata dator si sa-l puna sa plateasca ? Va multumesc anticipat pentru raspunsurile primite.
Buna ziua. Am rugamintea de a fi indrumata in urmatoarea situatie pe care am sa incerc sa o descriu succint dar foarte clar.
In noiembrie 2007 sotul meu a intrat in somaj, din iunie 2008 s-a angajat si nu s-a mai prezentat la vizat somajul. Anul acesta incepand cu data de 16.01.2020 in urma rezilierii contractului dintre firma de paza si benefeciarul serviciilor, toti angajatii au fost disponibilizati cu art. 65 pentru somaj. Mergand la oficiul de somaj, i s-a spus ca este dator la stat contributia de somaj pe o perioada de 3 luni si jumatate plus penalitatile aferente. In toti acesti ani oare nu s-au facut rapoarte sau mai stiu eu ce trebuia facut pentru a depista si a fi instiintat, sau a i se imputa acesti bani? Se poate ca dupa cca. 12 ani sa il scoata dator si sa-l puna sa plateasca ceva ce nu a primit? Va multumesc anticipat pentru raspunsurile primite.
Răspuns la discuția Ridicare litigiu pe casa
Va rog frumos sa imi spuneti daca confirmarea de primire a banilor reprezinta document justificativ.Daca acestea nu reprezinta documente justificative, ce acte sunt considerate astfel si care este calea legala pe care trebuie sa o urmez? Imi cer scuze pentru insistente si necunoastere, dar imi doresc o opinie profesionista,obiectiva si impartiala. Va multumesc si astept un raspuns de la dumneavoastra.
Răspuns la discuția Ridicare litigiu pe casa
Confirmarea de primire a banilor prin mandat postal nu se considera document justificativ?
Cum se procedeaza dupa ce am platit partea fiecarui mostenitor, in urma unei hotarari judecatoresti. Mentionez ca plata am facut-o cu mandat postal la recomandarea avocatului.Am fost la OCPI si mi s-a spus ca nu pot ridica litigiul cu dovada platii cu mandat postal. Ce trebuie sa fac?
Răspuns la discuția Contract cu uzufruct viager
Multumesc!
Sunt plecat din localitatea natala de multi ani.Am o sora careia i-a decedat sotul.Dupa divort aceasta si-a vandut apartamentul primit de la parinti si s-a mutat la mama (vaduva de 3 ani) la sugestia acesteia de a avea grija de ea si a primi casa in schimb. Mentionez ca nu am fost consultat niciodata in luarea deciziilor lor, nu mi s-a propus absolut nimic. In urma cu doi ani la un birou notarial pe data de 09.06.2016 s-a dezbatut succesiunea in urma decesului tatalui, fiecaruia revenindu-i cota parte cuvenita. In saptamana urmatoare, mama si cu sora mea(fara a ma instiinta sau a ma consulta au incheiat la acelasi birou notarial in favoarea surorii act de vanzare cumparare cu uzufruct viager. Dupa un an si trei luni au aparut divergente grave intre mama si sora mea , fapt care a dus la parasirea domiciliului mamei de catre sora mea. In situatia data, mama cu toate ca este in putere s-a hotarit sa anuleze acel contract de vanzare cumparare cu uzufruct viager. Intrebarea mea este daca poate face acest lucru si care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmeze, si daca poate avea castig de cauza sora mea sau mama! In al 12-lea ceas a ajuns la concluzia ca are 2 copii si la fiecare trebuie sa imparta echitabil.
Răspuns la discuția Perioada determinata CIM
Superiorul meu imi da exemplul urmator : perioada determinata de o luna 01.05.2018 -31.05.2018 si i se emite decizie de incetare cu data de 01.06.2018, daca ar emite cu data de 31.05.2018 nu ar fi CIM determinat pe o luna intreaga