avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Activitate Catalin__B

Activitate Catalin__B

Răspuns la discuția Parcare subterana la bloc
Este vorba doar de inchiderea spatiului existent.Daca doream sa "construisec garajul,ca sa o zicem pe-a dreapta",ma exprimam ca atare.
Buna ziua,de curand am achizitionat un apartament nou,intr-un ansamblu rezidential,iar contra cost am avut posibilitatea cumpararii si a unui loc de parcare in subteranul blocului,acesta avand separat fata de apartament,cadastru si fiind inscris in cartea funciara,putand fi oricand vandut,separat de locuinta,Intrebarea mea este,daca in conditiile actuale,fiind proprietarul acestui loc,il pot inchide lateral si totodata sa-i montez o usa de garaj basculanta,pentru a fi mai in siguranta masina si a-mi rezerva intimitatea?!!Va multumesc!
Buna ziua,in cadrul desfasurarii unui partaj este luata in considerare in masa partajabila contributia reiesita din diferenta dintre salariile celor 2 soti din timpul casatoriei?
Răspuns la discuția Masa partajabila
Probe ca autoturismul a fost vandut inaintea introducerii actiunii de divort exista,contract de vanzare-cumparare,radierea si certificatul fiscal.De unde pana unde se cere justificarea cum au fost cheltuiti banii?Acestia chiar au fost necesari pt a ne putea plati niste datorii(bani dati din mana,fara vreo chitanta)si restul,cheltuieli in casa(alimentatie,diverse bunuri personale,imbracaminte).Dovezi,aici insemnand inscrisuri cum ar fi fost cheltuiti banii,chiar nu exista.In cazul acesta in care ea,cu toate ca a beneficiat,ca si mine de altfel,de banii ramasi dupa achitarea datoriilor,mai poate pretinde ca facnd parte din masa partajabila acea suma rezultata in urma vanzarii autoturismului?
Buna ziua,inaintea introducerii cereri de divort,de catre sotie,cu aproximativ 1 luna inainte de aceasta,am vandut autoturismul,bun comun achizitionat in timpul casatoriei.Banii au fost consumati in casa,diverse cheltuieli,etc.Acum fosta sotie care este si reclamanta,pretinde si mentioneaza in masa partajabila si acel autoturism,de pe urma caruia, oricum la timpul respectiv pana a divorta,a beneficiat de banii obtinuti in urma vanzari.Intrebarea este daca mai poate fi catalogat ca facand parte din masa partajabila a bunurilor comune?
Toate facturile sunt pe numele meu emise iar ca locatie imobilul socrului.Am inteles ca exista o perioada de prescriere a acestor facturi,este adevarat sau nu?Daca da care este aceasta?
Buna ziua,in urma cu 3 ani mai exact in 2010 in imobilul socrului meu am facut unele imbunatatiri de o valoare destul de mare,avand ca dovada toate facturile si bonurile fiscale.Acum fiind proaspat divortat as dorii sa-mi recuperez acest prejudiciu,pt ca pe calea medierii nu gasesc niciun raspuns nici din partea socrului nici din cea a fostei sotii.Ce sanse am sa-mi recuperez banii deoarece sunt de acord sa-i las bunurile achizitionate.Multumesc!
Răspuns la discuția Transfer-imprumut
Doresc un raspuns ferm si sigur,multumesc!
Răspuns la discuția Transfer-imprumut
Am consultat si eu regulamentele legislative ale BNR privitoare la modul si obligatiunile OP-ului,dar nu reiese de nicaieri ca un simplu TRANSFER poate fii catalogat dupa bunul plac al oricui ca fiind IMPRUMUT.Mai presus,suntem deja in proces iar acum in cererea dumnealui a aparut o formula inedita "Nu am incheiat niciun inscris cu paratii(eu+sotia) datorita relatiilor de rudenie de sange (sotia) si prin alianta (eu),datorita imposibilitatii morale.Atunci,poate totusi pretinde (juridic) ca suntem obligati sa-i restituim acea suma?;neexistand nici macar "moral" la data semnarii TRANSFERULUI vreo vorba referitoare la restituirea sumei.Multumesc!
Buna ziua,transferul unei sume de bani de catre un platitor prin OP in care este scris clar TRANSFER catre un oarecare beneficiar,ambii fiind persoane fizice,in urma caruia nu s-a incheiat nici un fel de act aditional,contract,chitanta,act notarial,doar simplul OP necesar tranzactionarii,poate fii catalogat acum ca fiind IMPRUMUT,asa cum pretinde platitorul? Mentionez ca a fost vorba de o suma de bani cu care ne-a ajutat(eu+sotia)socrul meu pentru a mai platii dintr-un credit,contractat de noi pe numele amandoura.Acum "asa-zisul" socru isi pretinde suma cu care ne-a ajutat sub pretextul ca a fost IMPRUMUT,dar neavand si nestand la baza nimic din cele enumerate mai sus.Va rog sa-mi raspundeti daca in situatia de fata noi(eu+sotia) am fii nevoiti sa-i restituim suma.Multumesc!