avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 864 soluții astăzi
Forum Activitate danilacristian

Activitate danilacristian

buna ziua,in 2008am inmatriculat un autoturism pentru care am platit o taxa de inmatriculare de 6000 lei,iar in martie 2012 am deschis proces pentru recuperarea taxei auto,as vrea sa stiu daca vand masina pana se termina procesul daca mai primesc banii si daca o vand dupa daca se mai plateste din nou taxa la ea va multumesc
As dori sa intreb care sunt conditiile pe care trebuie sa le indeplinesc daca accesez fonduri nerambursabile pentru o pensiune turistica si in cazul in care acest proiect ar fi acceptat ce obligatii as avea dupa construirea ei(referitor la cati angajati ar trebui sa am,etc).Va multumesc.
Răspuns la discuția act vanzare mostenire
dar prin uzucapiune nu se poate (art 1890 din codul civil alineatul IV ), parintii fiind propietari (avand rol pe imobil de 30 de ani), in acest timp neavand probleme cu nimeni.
Răspuns la discuția act vanzare mostenire
ati zis ca o varianta avantajoasa este partajul succesoral prin mediere, ce inseamna acest lucru,ce e de facut daca fara aceasta scucesiune chiar nu se poate? acest testament pe care il are e facut la notar stampilat si semnat .persoanele(bunicii) care au facut testamentul au murit acum 25 de ani , testamentul fiind facut in anul 1963 si de atunci partintii mei au fost propietari fara nici un fel de problema ,eu vreau sa -mi treaca doar ce e in testament mai e nevoie de succesiune?
buna ,parintii mei, mai precis mama mea are de la parintii ei un testament pe casa si teren(mobil si imobil),acestia fiind decedati,iar ea vrea ca sa imi treaca mie acum terenul si casa. in afara de acest testament nu mai are nici un act,mama avea 5 frati am fost la notar cu actele si m-a intrebat daca mama a facut succesiunea cu fratii ei,am intrebat'o si a zis ca nu a facut'o. puteti sa-mi ziceti cum pot sa fac trebuie facuta aceasta succesiune sau poate sa imi treaca totul ,ce e de facut?mentionez ca nu vreau sa imi treaca mie doar ce e in testamentul ei.mutumesc astept raspuns.
buna,as dori sa intreb daca tatal meu are un teren cumparat in martie 2004 de la o persoana si a pierdut actele originale ale terenului ,dupa a fost la notarul unde a facut actul de vanzare cu persoana respectiva si a scos o copie a actului de vanzare,dar acesta nu are stampila de la cartea funciara, iar notarul zice ca nu stie daca a fost inscris in cartea funciara,cum poate sa mi-l vanda mie?notarul zice ca acel numar a fost notat pe actul original.ce pot sa fac ,cum sa fac rost de acest numar ,nu exista undeva o copie a acelui act,sau cum pot proceda?va multumesc

dar pentru a vinde bauturi racoritoare am nevoie de alt cod?mentionez ca bauturile nu se consuma in incinta magazinului,voi vinde doar peturi sigilate.
as dori sa stiu daca eu am un ii cu un cod caen 4719(comert cu amanuntul in magazine nespecializate cu vanzare predominanta de produse nealimentare)unde vand produse de artizanat si decoratiuni, daca pot vinde pe acest cod caen si bauturi racoritoare,cafea la dozator si alte produse preambalate.astept raspuns va multumesc.