avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 649 soluții astăzi
Forum Activitate MARCEL2012

Activitate MARCEL2012

sunt divortat din 2007 si nu am platit pensia alimentara am inteles ca daca demonstrezi ca nu ai venituri platesti doar ultimii 3 ani asta inseamna 5000 ron .eu iam facut un cont ptr copil unde are mai mult decat cei 5000 are vreo 6500 aproape.acesti bani ii poate lua doar el cand face 18 ani acesti bani sunt luati in calcul?ce acte am nevoie ptr a demonstra ca nu am venituri?
Răspuns la discuția pensia alimentara
sa inteleg ca legea ma obliga doar pe ultimii 3 ani?in afara de pensia alimentara se plateste penalitati?se poate plati in rate banii astia ?in cate rate mar lasa sa platesc tinand cont pe ultimii 3 ani ar fi sa 5000 lei noi?


am de platit pensia alimentara 25% din minimul pe economie din romania,eu muncesc in italia si castig mai mult se poate verifica asta?o sa platesc mai mult?


mar interesa sa stiu daca se prescrie pensia alimentara.am inteles ca se prescrie dar nu stiu daca se prescrie la 5 ani sau indiferent de timpul neplatirii pensiei alimentare se plateste doar ultimii 3 ani.sunt divortat din 2007.ce trebuie sa platesc tinand cont ca nu am platit numic pana acum?va rog raspundeti?¿
ce acte au nevoie?trebuie tradus certificatul care al are?
ce acte sunt necesare in romania sa se scoata certificat de nastere la un minor nascut in strainatate?e nevoie de ambii parinti?mama copilului si copilul sunt plecati in romania si tatal a ramas in strainatate poate face actele mama?tinand cont ca are certificat international si cu stampila de la haga si fotocopiile dupa actele tatalui?
institutia ptr fortele de munca cam asav se traduce in romaneste si mia trebuit ptr actele de somaj
deja am dat certiicatul de nastere la autoritati sa il anuleze am facut bine?si as dori sa explic ca autoritatile de aici din italia miau cerut si sentinta de divort si certificatul copilului.si eu nu am stiut ca daca ai sentinta si daca spune ca nu iti e tie incredintat nu pot avea certificatul si am scos unul asa cum miau cerut ei.pot prezenta hartiile de la institutia unde mia fost ceruta?trebuie sai pun stapila de la haga ca sa fie valabile in romania sau doar le traduc in romania si gata?
divortat din 2007 si custodia copilului i sa dat fostei sotii cum nu tinem legatura aveam nevoie de certificatul copilului asa ca am solicitat unul sar acum se vede ca am probleme cu politia ca mama copilului a facut plangere ca am scos documente ale copilului tinand cont ca are custodia si toate actele copilui.se poate face un dosar penal pe aceasta cauza?ce consecinte are?si ce trebuie sa fac sa indrept lucrurile?

vreau sa spun ca exista 2 certificate de nastere in folosintaunul la mama si unul la mine si am o plangere .sunt obligat sa dau declaratie?politistul spune ca in max 3 luni trebuie sami ia declaratie ca daca nu o sa probleme se poate ajunge si cu inchisoare de 3luni la 2 ani e adevarat?si ca cum acum eu sunt in italia ma poate aduce ´´pachet´´.se poate asa ceva?

problema care o am este ca de cand am divortat nu am platit pensie alimentara,amintesc ca sunt de aproape 6 ani divortat dar nu am stiut pana acum un an ptr ca sotia mia ascuns toate lucrurile astea,eu fiind plecat in strainatate.are custodia ea si in sentinta spune ca trebuie sa platesc pensie alimentara pe minimul de econamie.in primul rand nu am stiut si cand am aflat nu am vrut sa-i platesc ptr ca nu sunt de acord cu sentinta eu nu-mi pot vedea baiatul.ce trebuie sa fac?pot sa cer dreptul la vizita?trebuie sa-i platesc din urma tot?ce mi se poate intampla caci am aflat ca daca nu platesti 2 luni consecutiv poate sa faca iar plangere la tribunal.ce pot face?tinand cont ca sunt dat deja la abandon de familie?