avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 891 soluții astăzi
Forum Activitate lili33

Activitate lili33

Răspuns la discuția Deschidere magazin
care sunt costurile?
Buna ziua
Vreau sa deschid un mic magazin in curtea casei, si doresc unele informatii legate de acte, autorizatii , costuri.
Locuiesc cu parintii mei, si vreau sa deschis acest mic magazin in curte. Tata este proprietar.
Ce tip de societate imi recomandati, SRL, sau ce altceva?
Cat costa aut. de cosntructie? Impozitul casei trebuie sa fie la zi?
ce alte sfaturi imi puteti da?
va multumesc mul!
Buna ziua. As vrea sa ma lamuriti in legatura cu urmatoarea problema. Mama mea, in varsta de 70 de ani , este pensionara. Acum 1 luna a suferit un accident vascular cerebral, de pe urma caruia a ramas cu sechele, fiindu-i afectate unele simturi, inclusiv mobilitatea (nu poate merge, nevoile le face in pampers, etc).
Intrebarea este daca pot beneficia de indemnizatie de insotitor. Eu nu lucrez, am 2 copii minori, sunt divortata.
va multumesc
Răspuns la discuția MINOR
Ziceti ca nu e relevant ca e betiv si violent? No fii!
Dar un om betiv si violent, care-si ameninta sotia (concubina) in fata copilului, care injura ca pe maidan (si copilul il imita mereu, inclusiv la gradinita, spunand ca ,,asa a zis tati''), care isi bate socrul de 70 de ani, simtindu-se astfel ,,seful'', care sufera ca ,,nu se face ceea ce dicteaza el'', care rade cand copilul tremura de frica cand il vede, si asta in ciuda eforturilor supraomenesti pe care eu le-am facut ca el sa se schimbe, deja nu se mai poate numi tata.
Ziceti ca toate lipsurile pregatesc minorul pt. viata?
Asa o fii!
Dar nu se poate numi tata unul care bea banii cu prietenii, si copilul nu are ce manca in casa. El stie ca socrul de 70 de ani ii va da copilului de mancare, iar ,,prosta'' de nevasta-sa va lua bani de la masa pt. copil, asa ca el sta linistit 2, 3 zile la bautura cu prietenii care ii spun ca e un fraier daca asculta de nevasta...
Asta nu este dragoste de tata!
Iar un tata adevarat isi mentine familia, o protejeaza.
II multumesc lui Dumnezeu ca, dupa 5 ani de chin, m-am trezit la realitate, si am decis sa rup orice legatura cu un astfle de om. Si va asigur ca, copilul va fii mult mai linistit fara el, decat in scandal si in stres.
Multumesc!
Discuție MINOR
Buna ziua. Va rog sa ma sfatuiti in urmatoarea problema:
De 5 ani traiesc cu un barbat. Nu suntem casatoriti, Avem un baietel de 4 ani. Locuim in Bucuresti, in casa parintilor mei. El nu are aici mutatie, are buletinul de provincie. Este violent, betiv. Am chemat Politia pt. ca era violent, si i-a pus in vedere sa nu mai intre in casa, urmand ca tatal meu (proprietar),sa declare ca nu mai doreste ca el sa intre in casa. Insa ma tot ameninta ca imi ia copilul.
As vrea sa introduc actiune. Este bine? Unde trebuie introdusa? Va trebui facuta dovada ca am serviciu? Eu nu lucrez si nici el.
Va multumesc mult, o zi buna!
Răspuns la discuția pot lasa procura mamei?
daca plec poate spune ca am abandonat copii?
Răspuns la discuția pot lasa procura mamei?
nu este cazul sa fim ironici.
Am intrat pe acest forum Legislativ pt. a primi un raspuns in urma caruia sa actionez. Nu am bani sa consult un avocat care cere o taxa mare pt. mine, si nu am nici cunostinte de Drept. Situatia este de asa natura ca nu am cum sa intentez actiune, am explicat de ce.
Am intrebat daca este singura solutie. Doream un raspuns detaliat, nu ironii.
Răspuns la discuția pot lasa procura mamei?
Aceasta este singura solutie?
Un proces dureaza, si eu plec intr-o saptamana.
va multumesc!
Buna seara. Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema.
Ma numesc Liliana, am 38 de ani. Am 2 baieti. Sunt divortata de primul sot, cu care am un baiat de 9 ani, ce mi-a fost incredintat mie prin hot.def. si irev.

De 5 ani sunt in concubinaj cu un barbat cu care am un baiat de 4 ani. Cu acest barbat nu sunt casatorita, copilul este pe numele lui. Nu ne intelegem bine, este un betiv, si efectiv nu pot scapa de el. Locuim in casa parintilor mei.
Eu vreau sa plec la munca in strainatate, si vreau sa las copii in grija parintilor mei, insa imi este teama ca El sa nu imi ia copilul, pentru ca este agresiv si violent.
Pot lasa procura mamei mele din care sa reiasa ca ii las copilul (copii) in grija?
Are vreo relevanta asta?
Stiu ca si el are dreptul la copil, insa este un betiv, e plecat de acasa cu saptamanile..
Ce pot face?
Va multumesc
Răspuns la discuția program vizita minor
de ce ma opun?
Tatal lui a parasit domiciliul conjugal in luna iunie, si de atunci nu a cautat copilul niciodata...
Si in plus, juca la cazinouri, tot salariul, nu si-a platit ratele la banci, are restante mari...
Deci?