avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1307 soluții astăzi
Forum Activitate roman83

Activitate roman83

a facut cerere si a primit si adeverinta ca are suprafata de pamant respectiva pe care plateste si impozit, titluri de proprietate
a eliberat primaria altor persoane pe pamantul ei, dar adeverinta... are vreo 3 adeverinte eliberate pe suprafata respectiva
chestia e ca primaria nu vrea nici sa ii dea altundeva pamantul ii zice pur si simplu ca ea nu are pamant deloc
desi plateste impozit si are adeverinte ca are, are facute cereri la legea 18. mi-au zis niste cunoscuti
ca suprafetele care sunt in posesia persoanelor fizice sunt in minim 2 locuri, nu doar la primarie ci si la resedinta
de judet si ma gandeam ca daca de la primarie nu primesc dovada ca are aceasta suprafata de pamant in nici o forma
as putea scoate aceste acte doveditoare de la resedinta de judet unde exista aceste date, la biroul de cadastru judetean.
Altceva ce as putea face ?
Multumesc !
Răspuns la discuția Se poate intenta proces?


Avea o colega de a mea o vorba: "Daca esti prost, macar taci din gura sa nu te mai stie si altii!".
Iti recomand calduros sa o pui in aplicare!

Stii cum zicea Aristotel,oricine se poate enerva,e foarte usor dar... sa te enervezi pe persoana care trebuie,pentru cauza care trebuie,la timpul care trebuie si in modul care trebuie e un lucru mare,se pare ca eu ti-am cerut prea mult,imi cer scuze !
Am acte ca am semnat reducere de 50% la 7.5usd pe luna cand eu de fapt eram la 4 usd luna,am acte care dovedesc ca eram la 4 usd pe luna,desi eu am semnat cu ei ala de 7.5 usd luna sa il reducem cu 50%,stiu ca se inregistreaza convorbirile,foarte bine,nu stiu daca or sa recunoasca cumva ca nu am optat pt ab de 4 usd/luna ce as vrea eu de la ei e sa imi plateasca ceea ce ei au gresit,adica convorbirile pe care eu credeam ca le-am vorbit cu 1 cent minut pe abonamentul de 7.5 usd,care in realitatea lor erau pe ala de 4 usd care e 14 centi minutul fara TVA :O
greets !
Scuze ca nu am mentionat asta,mea culpa #-o
Urmaresc abonamentul de 7.5$ redus la 50% plus factura de pe luna asta redusa pentru ca la abonamentul de 7.5$ aveam cent in weekend si nu aveam mai mult de 7-8usd pe luna de plata acum am 30,pana acum... si daca pot face ceva sa imi plateasca niste despagubiri pentru ca ma
poarta atata pe drumuri si sunt iresponsabili zic eu din moment ce o companie asa de mare comite astfel de gafe
greets !
Răspuns la discuția Se poate intenta proces?
Ai dreptate,o sa ne fie bine si cald si o sa ne dea taticii nostri din EU de toate,mai bine spus ca o sa fim din nou,granarul europei,pana la urma e o intrebare existentiala,de ce ?
ne intrebam de ce,nu cum,de ce e cea mai buna intebare...
sper sa gasesti un politist care nu e mana in mana cu presa :)) data viitoare cand te gandesti sa mai faci vreo reclamatie sau ceva de genu`...
Buna ziua !
Pe scurt: august abonament 7.5usd
septembrie abonament 4 usd
29 septembrie primesc reducere la ala de 7.5 usd/luna
Octombrie 12 pana acum am 30 usd de plata si sunt la abonamentul standard :))
As putea intenta proces cu Vodafone ? Vreau niste pareri de specialitate,va multumesc !


Am o mica/mare problema cu serviciul de telefonie mobila "rosu",sunt abonat de peste 4 ani de zile,
am abonamentul acela vechi cu 500 minute in retea in weekend cu 1 cent,in august am vrut sa renunt la abonamet si sa trec pe cartela,mi sa facut oferta de a imi reduce abonamentul de la 7.5 usd/luna la 3.75usd/luna,nu am semnat reducerea aceasta pentru ca nu am fost de acord cu clauzele din contract si anume ca trebuia sa platesc 100 usd in caz ca vroiam sa renunt iar la abonament si trebuia sa ma oblig sa platesc inca un an,am sunat din nou,cerand iarasi sa trec pe cartela,mi sa oferit din nou reducere de 50%,de aceasta data la abonamentul de 4 usd/luna numit Standard,nu am semnat nici acest contract,precizez aici ca tipul abonamentului se poate schimba chiar si numai vorbind la relatii cu clientii,dar acum vine faza tare,am primit pentru luna septembrie facutra neredusa de abonament Standard de 4 USD/luna,nu stiam de asta,sun la relatii cu clientii sa imi reduc iar abonamentul de 7.5usd/luna la 3.75usd/luna crezand ca inca mai sunt proprietarul acestui tip de abonament,culmea,imi trimit reducere pe 29 sept 2006 pe mail contractul sa il semnez pentru abonament de 7.5 usd/luna desi m-au facturat pe sept cu ala de 4usd luna, am trimis contractul si am primit mail inapoi ca sa modificat si acum am reducere de 50% la abonamentul de 7.5luna din 27octombrie,precizez ca nu se mai poate trece din nou la abonamentul de 7.5usd/luna el nu mai fiind in oferta lor,eu sun acum la relatii cu clientii si imi zic ca am abonament Standard si 30 USD de plata(pana acum).
Am dovezi,am factura pe septembrie cu abonamentul Standard,am pe mail contractul semnat
de un angajat vodafone cu oferta speciala,cu numarul cutare,numarul de referinta etc.semnat
de mine si de angajatul lor (01 octombrie) care se obliga sa reduca abonamentul si mi-a si trimis e-mail inapoi ca l-a redus.
Scuze daca am fost prea lung,pot sa ii dau in judecata sa le cer despagubiri ?
Ce despagubiri ?
Ca doar nu am toata viata la dispozitie sa ma cert cu ei sau sa stau prin centrele lor sa imi rezolv
problema cu abonamentul care de fapt e a lor.
Greets !
Răspuns la discuția va rog sa ma ajutati
Sper ca alta data sa iei alte decizii si sa iti iasa lucrurile bine,pana la urma totul este trecator,important e ca atunci cand,la o anumita varsta tragem linie sa fim impacati cu noi,ar trebui sa citesti cartea Milionar Peste Noapte de Mark Fisher,prezinta o realitate dintre gandirea oamenilor cu bani si a celor fara,a celor impacati cu gandurile/actiunile/rezultatele faptelor facute de ei si a celor care nu sunt,poate din lipsa de experienta,poate cine stie, am scapat neinjurat de data asta B-) ...dar timpul nu-i pierdut,sper ca o sa iti poti plati datoriile si ca ai invatat ceva din asta,ceea ce faci tu este "viata de strada" adica iesi din scoala si mai rau ca si cum ai intrat iesi cu o anumita mentalitate,cea de angajat,de om manipulat,lumea nu mai gandeste limpede astazi,suntem toti manipulati,nu vreau sa deschid subiectul acesta mare aici in articolul meu,ceea ce vreau sa spun este ca,indivizii ar trebui sa gandeasca independent,sa ia o decizie neinfluientati de surse exterioare si sa o pastreze,daca nu sa o imbunatateasca dupa caz, in fine,nu toata lumea e de acord cu mine :)) dar am dreptul la o libera exprimare si atata timp cat am canalele de comunicare la dispozitie,o sa le folosesc,nu lupt pentru ceva,o cauza pierduta,o campanie electorala,o suma de bani sau orice va ganditit,zic doar,ganditi independent,nu va lasati manipulati de mass-media si mijloacele de comunicare"/manipulare" in masa,nu credeti ca statul o sa aiba grija de voi la batranete,eu am 22 de ani,nu ma astept sa am pensie si sa stau cu fundul pe fotoliu sa astept pensia pana cand oi muri,this is the old style,the new style e sa iti investesti tu banii tai,banii bancilor,banii brockerilor,banii investitorilor,statul nu o sa mai fie de acord sa plateasca pensii la oameni,e o raspundere prea mare care in cazuri de inflatie/deflatie doboara un sistem bancar,acesta nu este decat un caz,sunt nenumarate de ce nu vrea statul sa raspunda de pensii,nu mai vrea,asta e alta discutie lunga :),de ce credeti ca nu a intrat in UE Elvetia :)) nu cred ca nu s-ar gasi om care,daca ai avea o idee buna si ai pune pe hartie un sistem de afaceri profitabil nu ti-ar da bani sa demarezi o afacere,dar asta e parerea mea si nu va pot obliga sa fiti de acord cu mine :)),am incheiat ca nu vreau sa devin plictisitor #-o !
greets !
Răspuns la discuția va rog sa ma ajutati
Mare problema ta,nu sunt avocat,sunt la filozofie/comunicare/relatii publice si cred ca problema ta cea mare nu consta in plata acelor bunuri,ci in mentalitate,incerci sa faci o miscare inteligenta,sa lucrezi cu banii altor oameni,dar,din pacate ii cheltuiesti pe pasive(tv,pc,clima etc.) lucruri care nu iti aduc nici un profit ci duc doar la confortul tau,parerea mea e ca ar trebui sa iti schimbi mentalitatea,contextul si continutul lui,in legatura cu banii,sa inveti ce e un activ si un pasiv,ce e venitul pasiv ce sunt datoriile bune si datoriile proaste,ce este un loc de munca,cat ne impoziteaza statul daca suntem angajati si cat daca suntem firma,sa studiezi strategii de investitii,nu,nu iti trebuie bani ca sa faci bani,lumea nu stie ce se petrece cu pensiile (in special la americani cu 401k,fondul lor de pensii),in USA companiile nu mai raspund de pensia lor,exista in USA 75 milioane pensionari in medie daca iau cate 1000$ pe luna face ???(sa nu mai zic de ce o sa fie in romania... asta e un subiect de forum special,daca se ofera cineva sa il discutam impreuna...) 75.000.000.000$ plateste guvernul pe luna la pensionari,din fondul de pensii 401k care din pacate se investeste,pe bursa in fonduri mutuale,hartii de valoare si altele,am deviat putin de la problema ta,dar,in primul rand,inainte de a face ceva ar trebui sa iti schimbi mentalitatea,ce faci cu banii,ce cumperi,iti aduce un venit ceea ce ai cumparat? e o investitie,stiu ca nu aveai nevoie de asa ceva,poate ma injuri sau poate ca nu,poate imi multumesti,sau poate ca nu,dar asta e parerea mea,schimba-ti contextul!
=D> cred ca daca ii prezint asta la cabinetu` de avocatura la care o sa ma duc se si lasa de meserie :))
Mercy mult,daca pot recompensa cumva efortul e prin respect !
Danke !
Răspuns la discuția Conducte spalatorie bloc ...
B-) nu sunt la facultate la drept ci la Filozofie dar imi place sa stiu cat mai putin din cat mai multe
:O ... ;)
Ooooo,o si aparut` articolul :O
www.avocatnet.ro/content/for...
Lucrurile se misca rapid aici B-)
Danke & Sa vina somnu` !