avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Activitate mik_zoltan

Activitate mik_zoltan

Se poate scoate cazierul judiciar si din alt judet decat cel de domiciliu?
Subiect: Depunerea declaratiei VIES 390 la ghiseu
Am doua intrebari:

1.) Se poate depune declaratia VIES 390 si la ghiseul unei reprezentatnte ANAF intr-un alt judet decat judetul in care PFA-ul tau este inregistrat?

2.) Cand se depune declaratia respectiva la ghiseu cum trebuie sa arate PDF-ul in format electronic? Mai in detaliu:

- am inteles ca se depune declaratia in 2 exemplare completat, semnat si stampilat in format fizic (hartie)
- se depune si un fisier XML generat de soft-ul respectiv (soft A/soft J) in format electronic (stick)
- se depune si un PDF in format electronic. - Aici la PDF nu am inteles ce fel de PDF trebuie sa fie: scan al hartiei semnate si stampilate, sau PDF-ul generat de soft (care nu este semnat si stampilat, evident).

*Bonus: Documentele in format electronic se pot depune si cu stick, si nu numai cu DVD, presupun?

Va multumesc.
Buna,

Se poate depune cererea pentru pasaport si intr-un alt judet decat judetul (localitatea) de resedinta?

In lege scrie ca nu, dar este asta valabila 100% si in practica? - In 2013 datele inca nu sunt centralizate? Trebuie neaparat sa te deplasezi in judetul de resedinta pentru ca sa completezi a simpla hartie?

Va multumesc!
Răspuns la discuția Amenda Redusa cu 50% in 48 Ore
OK. Eu vreau doar sa clarific acest lucru print-un exemplu concret ... ce e asa greu ???? : )

Deci hai sa presupunem urmatoarele lucruri:

- actul ce sanctioneaza prevede in mod expres posibilitatea achitarii jumatate din minimul stabilit de lege
- amenda a fost 4,000 RON
- limitele stabilite de lege pt. contraventia respectiva sunt 1,000 - 5,000 RON

In acest caz "jumatate din minimul stabilit de lege" inseamna 500 RON, chiar daca amenda a fost 4,000 RON?

Intrebare extrem de simpla, DA, sau NU.

Eu va inteleg ca noi laici suntrm din cand in cand extrem de enervanti cand nu ne pricepem intotdeauna la interpretarea legii, va rog sa aveti rabdare nu noi. Pana la urma de aceea exista acest forum.
Răspuns la discuția Amenda Redusa cu 50% in 48 Ore
Nu am fost amendat. Este doar o intrebare teoretica.

Nici acum nu inteleg ce inseamna "minumul".

ca sa inteleg mai usor despre ce e vorba am dat doua exemple mai sus. A, sau B? :)

"...s-a constatat amenda trebuie sa prevada expres acest lucru "


Prin ce se stabileste acest lucru? Se decide arbitrar de agentul care da amenda, sau sunt reguli fixe 100% care se aplica in absolut fiecare caz care prevede acest lucru?

De exemplu:

www.avocatnet.ro/content/art...



Stiu ca in majoritatea cazurilor cand cineva este amendat se poate plati 50% din amenda in termen de 48 ore.

Dar am citit ceva ce spune ceva ciudat:

"In cazul aplicarii sanctiunii amenzii, contravenientul are posibilitatea achitarii in termen de 48 de ore a jumatate din minimul amenzii."


Aici nu inteleg ce insteamna "minimul amenzii".

Ca excemplu, sa luam amenda pt. nedeclararea vies 390 deoarece este destul de flexibila intre 1,000 - 5,000; exista o diferenta mare intre cele doua limite.

- Sa zicem ca cineva este amendat cu maximul admis de 5,000 ron.

In aces caz ce se poate achita in termen de 48 ore?

A.)

50% din 5,000, adica 2,500

B.)

50% din minimul amenzii , adica 50% din 1,000; deci 500 | Chiar daca amenda completa a fost 5,000?

Nu inteleg la ce se refera termenul de "minimum amenzii" in aceste cazuri. Este extrem de confuz.
Am inteles.

Iar taxarea cum va functiona?

Impozit pe venit din PFA = Romania
Impozit pe salariu = in tara respectiva

Sau trebuie tot 100% platit in tara respectiva deoarece acolo sunt rezident fiscal?
Va multumesc!

Totusi, ca sa fiu sigur 100, este vorba despre o rezidenta cu acte, domiciliu stabil etc.

Eu am auzit ca in acest caz nu se mai poate pastra PFA in Romania, deoarece persoana fizica respectiva efectiv nu mai traieste in Romania si plateste taxe in tara UE unde este acum rezident legal cu acte, cu tot.
Daca devii dezident permanent intr-o alta tara UE poti sa-ti pastrezi statusul de PFA in Romania sau PFA trebuie desfiintat?

Va multumesc.
Răspuns la discuția Firma din UE - Sediu in Romania
Rationamentele sediului in Romania sunt:

1.) In Romania sunt extrem de multe personane care lucreaza in domeniul traduceri plus foarte multi absolventi in acest domeniu.

2.) In Romania poti oferi un salariu peste medie (~$1,000 net) pentru ca angajatii tai sa fie loiali, dedicati, extrem de calificati, - in general, persone care sunt dispusi sa depuna un efort extra deoarece vad ca sunt apreciati de catre firma. ...iar acest salariu este in acelasi timp mult mai putin decat ce trebuie sa investeti in Europa de west.

---

Poti sa dai usor £2,200 net in UK, dar acolo cu £2,200 gasesti doar angajati "normali" care vin in birou 8 ore pe zi, iar ce se intampla in afara programului nu le intereseaza ca e doar "un random job". In RO, cu $1,000 net nu ai doar un "random job", e mult mai mult decat atat.

Punctul 2.) este motivul principal pentru a veni in RO dar din pacate se pare ca in mod ironic sistemul romanesc incurajeaza in mod intentionat salarii mici.