avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Activitate domnulpetre

Activitate domnulpetre

Răspuns la discuția DEMISIE FARA PREAVIZ
Buna seara, multumesc de raspuns. Care ar fi deci pasii pe care ar trebui sa ii urmez?
- depunere demisie cu specificarea faptului ca se va respecta preavizul stipulat in contract
- obtinere numar de inregistrare pentru cerere
-........ (ce ar trebui sa astept de la angajator cu privire la intentia sa in ceea ce priveste preavizul?)
Multumesc!
Răspuns la discuția DEMISIE FARA PREAVIZ
Buna seara,
As dori sa aflu pareri referitoare la urmatoarea situatie:
- depun cerere de demisie, o inregistrez si imi incep perioada de preaviz pt ca angajatorul nu doreste sa incheiem prin acordul partilor. La jumatatea perioadei de preaviz, sau dupa cateva zile sau chiar imediat angajatorul poate sa spuna cand vrea el "Strange-ti lucrurile si pleaca", doar asa ca sa fie "rau" cu tine?? sau este obligat si el sa respecte acel preaviz??? Renuntarea la acest preaviz se poate face oricand doreste angajatorul sau trebuie sa fim de comun acord sa renuntam la el?
am facut cerere de incetare activitate prin acordul partilor. E semnata de seful direct, urmeaza sa fie semnata si de catre director HR, am cerut nr de inregistrare si mi l-a trecut cineva de de la HR dar este trecut cu pixul. Nu am stampila sau semnatura la nr. de inregistrare. De unde stiu daca este OK nr de inregsitrare? este suficient???
Buna seara,

Va rog sa ma ajutati cu cateva raspunsuri:

Cum arata un model de incetare contract cu acordul partilor?

Daca imi accepta pe loc, sa intocmesc cererea in 2 exemplare ca sa am si eu un exemplare semnat / acceptat?

Cine trebuie sa imi aprobe cererea? Seful direct, seful de la HR sau directorul societatii (nici nu prea il prind)?

De unde stiu ca numarul de inregistrare pe care mi-l da angajatorul la cerere este unul valid? Trebuie sa verific undeva? Sau odata ce a trecut un numar de inregistrare si semneaza pe cerere isi asuma raspunderea ca si numarul de inregistrare este unul valid?

Ce ate sfaturi puteti sa imi mai dati pe acesta tema? Vreau sa fac aceasta cerere, in principiu amm vorbit cu seful direct si la HR si ar fi de acord dar vreau sa fiu bine pregatit.
Răspuns la discuția Siguranta la schimbarea jobului
Da, dar exemeplarele nu trebuie sa ramana toate la angajator pentru a le inregistra la ITM???? Si abia apoi sa le primesc eu?
Vreau sa imi schimb locul de munca si am o oferta de la un alt angjator. Voi semna cu el si dupa ce semnez imi depun demisia la actualul job. Ce trebuie sa primesc de la noul angajator ca si garantie ca intr-adevar vom incepe colaborarea in conditiile stabilite (cum pot sta linistit, dupa ce imi depun demisia, ca totul va decurge asa cum am stabilit)??? Nu vreau sa ma trezesc ca mi-am dat demisia si in momentul inceperii colaborarii cu noul angajator acesta sa aiba alte conditii ba chiar sa se razgandeasa de tot si sa raman ccomplet pe afara.
Exista articolul 17 din codul muncii conform caruia, angajatorul ti-a facut o informare (acel precontract de care spui tu) in care iti spune exact ce va contine contractul tau. In lege scrie ca si in contract trebuie sa se regaseasca exact ce a trecut si in informare. Dar daca tu ai semnat contractul pe alte conditii decat ce a trecut in inforarea (precontractul) initiala, nu cred ca mai ai ce face. Consulta oricum si legea.