avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 369 soluții astăzi
Forum Activitate thebodo

Activitate thebodo

Buna ziua,

Am lucrat in ultimii 2 ani pe un salariu de aproximativ 3500 de lei net, mi-am deschis o firma si doresc de la 1 mai sa parasesc locul de munca actual si sa ma axez pe firma. Momentan firma nu produce suficient incat sa imi acord 3500 lei net, astfel incat as putea sa imi acord minim pe economie in urmatorul an.

Din cate am inteles, daca scad de la 3500 la 1000 RON, imi diminuez foarte mult calculul pensiei, practic stric acea perioada in care am avut 3500 RON.

Cum este mai avantajos, sa nu imi ofer salariu deloc pe o perioada de 1 an sau sa imi ofer minimul pe economie?

Multumesc anticipat!
Buna ziua,

Sunt inregistrat ca SRL neplatitor de TVA, cu achizitii mai mici de 10.000E (deci nu sunt inregistrat in Registrul Operatorilor Intracomunitari).

Pana acum am achizitonat marfa intracomunitar de la firme inregistrate in scopuri de TVA, deci am primit facturile cu TVA-ul tarii de unde am facut achizitia.

Acum am un nou furnizor, care nu este insa platitor de TVA, deci ma factureaza fara TVA. Eu trebuie sa achit TVA-ul 24% in Romania? Sau fiind tranzactie intre doi neplatitori de TVA, nu mai achit TVA in Romania?

Multumesc!
Chiar nu ma poate ajuta nimeni cu vreo informatie?
Buna ziua,

Doresc sa furnizez saptamanal in oras, persoanelor care se inscriu si platesc abonament pe site-ul meu, un anumit cos cu produse alimentare ( in principal fructe si legume). Intrebarile mele sunt:

1. Cum pot sa nu trec marfa in firma mea, ci doar sa inregistrez serviciul de transport de la producator la consumatorul final - problema e ca banii de la clienti ii incasez in contul firmei mele online, prin plata cu cardul. Ii pot transfera in vreun fel la producator, fara sa achizitionez practic marfa de la el, si eu sa imi opresc doar taxa de transport?

Exista cateva firme in Bucuresti care realizeaza acest lucru pentru mancare - practic iti livreaza mancarea de la un anumit restaurant specificat de tine, contra costul transportului - pe acelasi principiu doresc sa ma axez si eu.

2. Ce legislatie exista pentru acest transport de la producator la consumatorul final (fara depozitare). Trebuiesc anumite autorizatii de transport? Autoturisme speciale?

Cum ma sfatuiti sa realizez aceste lucruri?

Va multumesc!
Buna ziua si multumesc de raspuns. Ideea este ca in imobilul pe care il detin mai functioneaza deja o societate si aceasta este in alt oras decat in bucuresti, eu vroiam sediul in Bucuresti.

Inca o intrebare, daca sunt administratorul firmei trebuie neaparat sa imi acord salariu?
Buna ziua,

Doresc sa-mi infiintez o firma dar pe care la inceput o sa am doar tranzactii minore, sau deloc ( pe masura ce va creste afacerea vor creste si tranzactiile).
Vroiam sa va intreb ce costuri lunare exista pentru o firma care nu nu desfasoara tranzactii (sau desfasoara tranzactii de ordinul zecilor de lei).

De asemenea, ma gandeam sa-mi gazduiesc sediul social si am inteles ca se poate face acest lucru doar pentru un an? Dupa aceea sunt obligat sa am propriul sediu?

Multumesc anticipat
pai tocmai asta e problema, ca sunt persoane in varsta carora le este greu sa obtina certificat de producator, mai ales ca mai nou trebuie sa faca parte din nu stiu ce asociatii si trebuie sa fie inscrise la cursuri de specialitate
Buna ziua,

Cum pot cumpara pe firma produse alimentare - de exemplu rosii - de la o persoana fizica ce nu detine certificat de producator? ( mai exact cumpar de undeva de la tara de la cineva care are o gradina imensa, dar nu functioneaza ca persoana juridica). Si daca le cumpar, le pot comercializa direct sau am nevoie de alte avize?

Nu cumpar decat produse vegetale si lactate, deci carnea si preparatele din carne nu intra in discutie.

Va multumesc anticipat
Buna ziua,

Vreau sa fac un act de caritate si sa angajez o firma pentru a curata o zona de padure care apartine statului. Am nevoie de vreo autorizatie pentru a face acest lucru?
Răspuns la discuția Infiintare club sportiv poker
Buna ziua, in ce constau cei 5000 de euro? Asa de mult sa coste acele taxe? Mai aveti informatii noi?