avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Activitate Amalia_diva

Activitate Amalia_diva

Multumesc pentru informatii.
Buna ziua, am urmatoarea situatie si nu stiu ce as putea face!
Tatal meu biologic are un apartament in care este propietar, locuieste cu concubina de peste 20 ani.
In cazul nefericit in caz de deces, ea poate beneficia de o parte din acest bun? Am verificat si cadastrul imobilului este pe numele lui, nu cred ca a facut vreun act, de donatie, sau vanzare cumparare, ca nu ar fi aparut numele la cadastru.
Mentionez ca starea lui nu pare atat de buna, refuza sa iasa din casa de 2 ani, desi fizic nu are probleme de ordin medical, imi este teama sa nu sufere de dementa senila.
Fara acordul lui nu stiu daca poate fi consultat, eu nu locuiesc cu acesta.
Ce sfat imi puteti oferi? Multumesc!
Buna ziua! Am lucrat cativa ani intr-o societate privata si am fost obligata sa imi scriu demisia din motivul ca angajatorul a considerat ca trebuie sa plec,asta e metoda lui cand vrea sa scape de angajati.Problema nu este ca am plecat de la acel loc de munca pentru ca erau probleme financiare mereu ( nu ne primeam banii la timp motivul fiind ca nu are si sa mai asteptam). Nu am reusit sa imi reuperez aproape 3000 lei, nu sunt doar eu in situatia prezentata. Ce as putea rezolva ...din luna decembrie trebuia sa se achite de mine! Multumesc
Răspuns la discuția Partaj succesoral
De ce 5 % ? Nu 3 %?
Pentru dezbaterea unei succesiuni dupa bunici mei in instanta ce obligatii am?

Bunul este o garsoniera care este ocupata de copilul matusei mele fara acordul meu dupa decesul bunicilor.

Matusa nu doreste sa deschidem succesiunea desi au trecut multi ani si nici impozitul nu doreste sa il achite,spunand ca nu e pregatita financiar.
Taxa de 3% trebuie achitata la inceperea procesului?
Mentionez ca i-am oferit loc de veci pentru bunica care era o mostenire de a mamei, taxele sunt achitate de catre ei
Discuție Mostenire
Am o intrebare legata de o succesiune.
In anul 2011 a decedat bunica mea.
Bunicul meu a decedat cu multi ani in urma si nu s-a facut succesiunea.Bunicii aveau trei copii: 1. mama mea care a
decedat nu s-a facut succesiune,
2.matusa care nu stiim daca mai e in viata, nu are copii,
3.matusa care are patru copii.

Problema este ca actele de propietate + certificatul de deces al defunctei se afla la matusa mea care nu are de gand sa deschidem succesiunea pentru ca unu din copii ei stau in garsoniera bunicilor.
Mentionez ca i-am oferit loc de veci pentru bunica care era o mostenire de a mamei.

Care sunt pasii care ii pot face pentru a obtine partea ?
Răspuns la discuția Mostenire
Nu am timp sa merg la notar.Multumesc!
Răspuns la discuția Mostenire
Cat m-ar costa taxele de mostenire/avocat?
Discuție Mostenire
Am o intrebare legata de o succesiune.
In anul 2011 a decedat bunica mea.
Bunicul meu a decedat cu multi ani in urma si nu s-a facut succesiunea.Bunicii aveau trei copii: 1. mama mea care a
decedat nu s-a facut succesiune,
2.matusa care nu stiim daca mai e in viata, nu are copii,
3.matusa care are patru copii.
Problema e ca actele de propietate + certificatul de deces al defunctei se afla la matusa mea care nu are de gand sa deschidem succesiunea pentru ca beneficiaza doar ea de chirie la casa unde locuia bunica.Mentionez ca i-am oferit loc de veci pentru bunica care era o mostenire de a mamei.
As dori sa stiu daca am drep de mostenire la succesiunea bunicii adica la casa?
Este posibil sa faca pe ascuns deschiderea succesiuni fara sa specifice mostenitori?
Ce pot face in acest caz?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Divort, procedura
Multumesc frumos!