avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Activitate miha180611

Activitate miha180611

Buna ziua,
pentru a angaja o persoana pe functia de consultant resurse umane trebuie sa aibe studii superioare in domeniu resurselor umane? persoana respectiva are studii superioare in domeniu chimiei si curs de inspector resurse umane. va multumesc anticipa.
Buna ziua,

Este obligatoriu acordarea sporului pentru controlul financiar preventiv? suntem un s.r.l. cu capital integral de stat, iar viza CFP o aplica contabilul sef. Va multumesc

Buna ziua,
sunt obligati sa acordam spor pentru controlul financiar preventiv? suntem un s.r.l. cu capital integral de stat, iar viza CFP o aplica contabilul sef. Va multumesc
Răspuns la discuția Concediu de odihna
Dar Directiva zice ca are dreptul la cel putin 4 saptamani CO. Restul zilelor de CO nu poat fi diminuate prin CM?
Discuție concediu anual
Buna ziua,
Am citit Directiva 2003/88/CE referitor la Co:, dar eu am urmatoarea situatie.
O salariata are 25 zile CO conform CIM, iar dealungul anului a avut 29 zile de CM. CO ramane tot 25 zile nu se diminueaza la 23 zile?
Directiva zice sa nu aibe un co mai mic de 4 saptamani.
Va rog sa ma lanuriti.
pai daca nu mai poate lucru fiind pierduta capacitatea de munca in totalitate cum il tin eu in preaviz?
Răspuns la discuția vechime in munca
Vechimea in munca este de 6 ani...Poti lucra 8 ore/zi, 4ore/hi.... Diferenta la pensionare o va face venitul lunar
are decizie asupra capacitatii de munca cu incadrare gr.2
Buna ziua
Am si eu o situatie similara, dar...
Angajatul meu are CM pana in 19.11.2012. In data de 12.11.2012 a primit decizia de la comisiea medicala si iau dat gradul 2. A mers la casa de pensii a depus dosarul de pensionare in data de 12.11.2012.
La mine a ajuns in data de 28.11.2012 cu acea decizie si nu stiu cum sa procedez.
Ii fac incetare cu art.61 lit c cu data de 28.11, dar ce fac cu perioada dintre 19.11 pana in 27.11.?
el are ore suplimentare neplatite efectuate inainte de C.M. pot sa-i platesc aceste ore?
VA rog sa ma ajutati cu un raspuns
Discuție valoare diurna
Buna ziua,
Lucrez in cadrul unui S.R.L. cu capital de stat si voi fi trimisa in interes de servici in alta localitate, intern. Va rog sa-mi spuneti care este valoarea diurnei ce trebuie sa o primesc? 13 lei/zi sau 2,5*13=32,5 lei/zi?

Va multumesc!