avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1175 soluții astăzi
Forum Activitate fratila mihaela

Activitate fratila mihaela

Nu este cazul sa intrati in panica. Daca sotul a respectat Legea 230/2007 a asociatiilor de proprietari ,in sesul : incheierii, cu casierul,a unui Contract prestari servicii( in care se stipula sarcinile si obligatiile pe care le are de indeplinit ) aceasta este direct raspunzatoare de faptele ei. De asemeni Comisia de cenzori , are niste obligatii precise si raspunderi privind verificarea casierului si contabilului. Lunar cenzorul este obligat sa intocmeasca verificarile in baza Normelor metodologice la Legea 23o/07. Consider ca sotul este chemat ca martor, in care i se v-a cere sa explice pe ce baza a fost angajata si daca s-au respectat normele pe care vi le-am enumerat. Daca sotul este emotiv este bine sa-si angajeze avocat. Presedintele nu este nici contabil,nici cenzor,nici casier ,el este ales de Adunarea generala prin vot, avand calitati de bun vecin, de bun gospodar si reprezinta asociatia cu terti-in incheierea contractelor cu furnizorii de prestatii. Comisia de cenzori si contabilul angajat este organul financiar al Asociatiei si este obligat sa informeze Presedintele cu constatarile facute la verificarile lunare.
AM O DECIZIE DE IMPUNERE PRIVIND OBLIGATIA PLATII CAS. EU DESFASURAND ACTIVITATE DEPENDENTA CA ADMINISTRATOR IMOBILE LA O ASOCIATIE DE PROPRIETARI IN BAZA UNEI CONVENTII CIVILE DE PRESTARI SERVICII, IAR ANAF A COMUNICAT LA C.A.S.B. CA AVAND O ACTIVITATE COMERCIALA. ESTE AL 2-lea RASPUNS CARE-L PRIMESC URMARE CONTESTATIILOR TRIMISE. MI-AU SCAZUT SUMA DE LA 1455 LEI LA 309, DAR VREAU SA-I DETERMIN SA-MI ANULEZE DEFINITIF DECIZIA.CE TREBUIE SA FAC.VA MULTUMESC! Mihaela e-mail nellyfratila@yahoo.com
Administrator la Asociatie de proporppietari , pensionar la limita de varsta , colaborator cu Contract/conventie civila,cu respectarea Codului civiul ,respectiv Atestatul nu confera dreptul de a incheia conv.civila, daca nu esti persoana fizica autorizata.Deci sunt PFA. Sunt obligat sa platesc CAS ?
Va multumesc!
M.Fratila
nellyfratila@yahoo.com
Administrator imobile, pensionar la limitat de varsta, colaborator la Asociatie de proprietari ,cu Contract /conventie civila cu respecatrea Codului civil ,program 2 or/ziTREBUIE sa plateasca CAS?
Va multumesc !
Mihaela Fratila e-mail nellyfratila@yahoo.com
Administrator imobile la Asociatie de proprietari, pensionar la limita de varsta,cu Atestat, angajat cu Contract/conventie civila cu retinere la sursa a impozitului de 16%
plateset CAS ?
Va multumesc !
nellyfratila@yahoo.com
Mii de scuze !!!! Da aveti dreptate , v-am bagat in ceata ! In primul mesaj am scris CASS, in loc de contributia de asigurari de sanatate, a fost chiar in ziua cand am primit Decizia de impunere si vedeam negru de suparare . 1-Decizia de impunere se referea la, citez :'' obligatiile de plata catre FNUASS,reprezentand contributia de asigurari de sanatate pentru perioada 21.10.2010 si 23.03,2012''. 2-Decizia imi este adresata personal . In 2010 s-a schimbat Presedintele Comitetului la asociatie, Acesta a solicitat relati la Bo Relatii cu AS. de proprietari din cadrul primariei de sector referitor la contract/conventie civile. A primit raspuns ca se pot incheia conventie civila doar cu persoane fizice autorizate. Administratorii atestati, in conditiile legii, nu sunt persoane fizice autorizate. Urmare raspunsului primit am devenit PFA ,parcurgand toti pasii impusi la Registrul comertului.
3- In perioada oct.2010- mart.2012 am platit impozitul de 16% pe numele meu, urmare completarii Decl,200 .
4-Sunt pensionata la limita de varsta
5-Venitul provine din conventia civila.De fapt asa am intocmit si Declaratia de inregistrare fiscala 020. La lit.C din Decl. am mentionat Conventie civila de prestari servicii nr..., si am anexat-o la Decl.02
In Normele Metodologice din 19.12.2007,la Lege 230/2007, la art.17,pct.5, prevede si conventia civila de prestari servicii. Astept raspunsul Dvs. ca sa stiu daca merg in continuare cu contestatia.
O precizare :Tinand seama de faptul ca presedintele comitetului a preferat conventia civila in loc de cotract de munca, cand am negociat retributia am negociat-o pe suma neta
Va multumesc ! pentru sprijin si colaborare.
In continuare la Decizia de impunere primita de la CASMB.
Am luat si am citit toate legile aparute dupa Oug 117/2010. Am gasit OUG 82/2010, intrata in vigoare din 08.09.2010, care reglementeaza la art.l ,art.7 al.(1) pct.2 din Legea 571/2003 , si art.lll din OUG 58/2010 cu aplicabilitate 26.06.2010- de la al.1 la 28. La al.5, scrie clar '' persoanelor care au calitatea de pensionar nu le sunt aplicabile prevederile al.2. La Al.2 sunt enumerate ptr.ce venituri obtinute , se retine contributile individuale de asigurari sociale ,printre care si contractele/conventii incheiate potrivit Codului civil . La data de 06.06.2011 ,apare Legea 94/2011, prin care se aproba OUG 82/2O10 cu aplicabilitate din 08.09.2010 ,care aduce modificari doar- art.7 din Legea 571/2003 SI art.lll din OUG 58/2010 ,pentru celelalte art. si al. nementionandu-se modificari sau completari.
In baza acestei Legi voi merge in continuare cu contestatie la Decizia de impunere .Le voi anexa si xeroxuri din din respectivele legi.
Concluzie personala: tot ce mi se intampla si tot ce ni se intampla este urmare a slabei pregatiri a functionarilor publici , care cauta sa-si acopere gaurile in buget pe seama celor corecti.
Deci stimati colegi , care suntei pensionari ,si colaboratori contr./conv.civile ,rog revedeti si Dvs. Legile care le-am enumerat si vedeti cum este corect sa procedam.
Pe curand !
Am primit o Decizie de impunere a CASS, pe perioada2010-2012 .
In martie 2011, As.de proprietari a solicitat relatii la CASS , privind obligatiile de plata. CASS a raspuns in baza Legii 95/2006,art.79 : contributia .... nu este datorata de persoanele care opteaza ptr. impozit de 16%, venitul fiind inclus in categoria '' venituri din alte surse'',doar in situatia in care cumuleaza acest venit cu veniturile din salarii.Eu am optat si platesc impoz.16%.NU mai inteleg Decizia de impunere !Am contestat Decizia in 3 mai.2012, invocand raspunsul lor, trimitand-le si copie xerox dupa raspuns, anexand: xeroxuri si dupa: talon pensie , contractul/conventie civila incheiat cu Asociatia,Declaratia 020 de inregistrare fiscala din 2010 .Mi s-a raspuns in 10 mai 2012,invocand OUG 117/2010, in care mentioneaza ca veniturile obtinute in baza contractelor/conventiilor civile , sunt considerate venituri din activitati independente,indiferent de cota de impozitare retinuta.Axest raspuns il consider bataie de joc, intrucat nu-mi clarifica raspunsul dat in martie 2011, referitor la ''venituri din alte surse ''.Cum ar trebui sa procedez? Deja sunt bulversata de cele 2 raspunsuri . Multumesc !anticipat, pentru sprijin .
Imi pare rau pentru Dvs. Dna avocat Soica. Presedintele asociatiei de proprietari nu este funtionar public.Presedintele este ales prin votul proprietarilor in cadrul Adunarii Generale,de dare de seama si alegeri. Asociatia de proprietari este organizatie non-profit, non-guvernamentala. Daca acordati mai multa atentie Legii 230/2007, poate puteti sa ne dati raspunsuri pertinente , vizavi de Asociatiile de proprietari.
Presedintele comit.As.propr.si presedt.comisiei de cenzori nu sunt functionari publici.As.de propr.sunt orgaqnizatii non- profit ,non-guvernamentale. Ei sunt alesi de Ad.generala , si in situatia cand sunt remunerati se intocmeste <contract de mandat>.Hotararile luate in Ad.generala si votate in unanimitate devin litera de <lege>, adica se aplica. In situatia fostului presedinte , care a refuzat sa predea actele, primul pas trebuia ca noul presedinte sa depuna reclamatie la Politie , prin care sa-l oblige sa predea actele. Pasul 2 era un audit financiar.Pasul 3 -in functie de cele constatate sa-l actionati in instanta. In Legea 230/2007 si-n Normele metodologice la aceasta Lege, se precizeaza obligatiile presedintelui si a colaboratorilor. Deci se considera ca actele contin nereguli care nu dorea sa le cunoasca AS.Pentru taxele bugetare oprite locatarilor pentru femeia de serviciu, care era angajata de S.C. cu care Presedintele a incheiat contract , a fost un abuz, atat din partea administratorului, cat si a presedintelui fiind implicat direct si presedintele Comisiei de cenzori care a semnat de verificarea intocmirii listelor de intretinere.Fara actionare in judecata si o Hotarare judecatoreasca nu o sa reusiti sa-i determinati sa plateasca daunele produse fiecarui locatar.