avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters241026

Activitate ContSters241026

Gresit d.na avocat ! ,,,,,Atat timp cat secretarul primariaei nu a dat raspuns in termenul legal Desi a fost instiintat de proprietar ca anume SC lucreaza terenul ilegal ,,Tulburand posesia Art: 297 cp ,, Este sau nu este ,,Abuz in serviciu adus in interesul persoanelor conform : Art: 279 cp,,mai pe scurt - La primarie sunt inregistrate toate contractele de arenda pana a ajunge la APIA / Ba mai mult a reprezentantul primariei cunostea situatia de ,,Tulburare de posesie,, De ce a ascuns reprezentantul primariei adevarul? Si ar mai fii ceva :Faptul ca acest secretar de primarie a fost informat ca terenul unei persoane platitor de impozite pe acel teren este ocupat si lucrat ilegal de catre SC iar domnia sa nu a anuntat autoritatile,,politia,, poate fii acuzat lejet de TAINUIRE unei infractiuni respectiv ,,Tulburarea de posesie,, restul doamna avocat este poezie !

Editat de moderator simonette12- motiv pct.2.8 din Regulament
Tainuirea unei fapte penale in speta Tulburare de posesie ?
Speta: Un cetatean detine un teren agricol intr-o comuna. Cetateanul fiind dintr-o alta localitate. in Ianuarie 2014 trecand intamplator prin comuna unde are terenul constata ca terenul agricol este ocupat cultivat.Din aproape in aproape afla din surse ca o Societate Comerciala a luat acest teren dupa bunul plac,fara acord scris sau verbal. Cetatenul proprietar cere relatii prin adrese scrise la Primaria comunei respective. Primaria cunoaste situatia dar nu da nici un raspuns scris cetateanului petitionar. Ba mai mult un oficial al ( secretarulprimariei ) secretarul confira verbal ca stie de situatie dar nu poate spune mai mult.
INTREBAREA ESTE ? Poate fii acuzat acestsecretar de primarie de ,,ABUZ IN SERVICIU IN DAUNA INTERESELOR PERSOANELOR ? ,,pentru ca nu raspunde cererilor petitionarului desii au trecut 6 luni ?
Poate fii acuzat secretarul primariei de TAINUIREA UNOR FAPTE DE NATURA PENALA ? PRIVIND , TULBURAREA DE POSESIE ? Faptu ca a stiut dar nu a anuntat autoritatile ! Si refuza sa stea de vorba cu cetatenul prejudiciat ?
Speta: Un cetatean detine un teren agricol intr-o comuna. Cetateanul fiind dintr-o alta localitate. in Ianuarie 2014 trecand intamplator prin comuna unde are terenul constata ca terenul agricol este ocupat cultivat.Din aproape in aproape afla din surse ca o Societate Comerciala a luat acest teren dupa bunul plac,fara acord scris sau verbal. Cetatenul proprietar cere relatii prin adrese scrise la Primaria comunei respective. Primaria cunoaste situatia dar nu da nici un raspuns scris cetateanului petitionar. Ba mai mult un oficial al ( secretarulprimariei ) secretarul confira verbal ca stie de situatie dar nu poate spune mai mult.
INTREBAREA ESTE ? Poate fii acuzat acestsecretar de primarie de ,,ABUZ IN SERVICIU IN DAUNA INTERESELOR PERSOANELOR ? ,,pentru ca nu raspunde cererilor petitionarului desii au trecut 6 luni ?
Poate fii acuzat secretarul primariei de TAINUIREA UNOR FAPTE DE NATURA PENALA ? PRIVIND , TULBURAREA DE POSESIE ? Faptu ca a stiut dar nu a anuntat autoritatile ! Si refuza sa stea de vorba cu cetatenul prejudiciat ?
Faptele reale sunt : Societatea comerciala,, Restaurant VASILE,, ma mintit timp de 2 ani ca am contract de munca pentru 8 ore/ zii - Dupa 2 ani de zile am aflat ca:Patronul,, GICA,, impreuna cu contabila a fasificat contractul meu de munca,mai precis mi-a facut un alt contract de munca de 4 ore/zi,semnand in locul meu ca angajata . In acesta situatie au fost majoritatea angajatilor. in LUNA iUNIE 2011 patronul ,GICA,, ma dat afara uitand sami platesca salariile pe 2 luni. Cand am aflat cum stau faptele, am denuntat totul politiei si parchetului. In luna noiembrie 2011 SA DESCHIS UN DOSAR PENAL - Politistul de caz facut expertize grafologice si sa constatat ca 90%din contracte de munca erau false. si multe alte mari nereguli. Patronul ,, GICA,, cand a vazut ca se ingroasa gluma in luna Februarie 2012 a cesionat toate actiunile firmei ,,Restaurant VASILE,, unei alte persoane ,,ION,, Noul Patron si administrator numitul,, ION,,a pleluat firma-- si a schimbat sediul social la alta adresa. In luna mai 2012 In paralel cu dosarul Penal care este acum la parchet , am deschis proces in instanta civila pentru recuperare drepturi salarii si concediu de odihna. Instanta la inceputul procesului la citat pe SC Restaurant VASILE,, La vechea adresa dupa care am adus acte de la regirtrul comertului in care se arata ca sediul social a fost schimbat. Instanta a citat si la celalat nou sediu. Eu am dus instantei copii dupa absolut toate actele din dosarul penal,,Expertize grafologige ,tot.-- Firma ,, SC Restaurant VASILE . Nu sa prezentat niciodata la procesul civil. Instanta civila Litigii de munca mi-a dat castig de cauza. Hotarare Definitiva. Mentionez ca in ultima Furnizare de informatii de la Registrul Comertului. Aparea SEDIUL FIRMEI EXPIRAT.....
Dar punctul la de lucru a lui Restaurant VASILE isi desfasoara activitatea SI ESTE UN ADEVARAT RESTAURANT. Ba chiar a mai deschis un restaurant cu acelasi nume in alt sector - Care nu figureaza la registrul comertului ca punc de lucru...
Eu cunosc bine si stiu ca fostul patron cesionat actiunile si a dat unei alte persoane totul .pentru ca sa cscape el de necazuri. Dar in realitate el conduce totul din spate.. Ba mai mult Bucatarii- ospatarii - livratorii habar nu au ca exista un nou patron in acte. Stiu bine ca totul este de ochii lumii.
Ma gandeam la ce trucuri mai vrea sa faca pentru a scapa de mine. De retinut este ca Fostul patron si actualul ,,IEPURAS ION,, nu au idee ca eu stiu ca au mai deschis un restaurant care dupa parerea mea functioneaza clandestin.. Vreau sa fiu inaintea lui cu un pas. Cunosc ca au buuri in restaurant .Dar ma gandesc cum sa-le pun sub sechestru NU POATE PLATII CU BUNURILE PROPRII ??
As dorii daca se poate sa va dati o simpla parere.
Cu deosebita stima
Am o hotarare judecatoresca,,Sentinta Civila,, definitiva in care tribunalul scrie clar ca am de primit suma de 8000 lei, drepturi salari si concediu de odihna. Doresc a stii si a ma sfatui.Care sunt demersurile ( timpul ) termenele ce la va face ,,Executorul Judecatoresc,, pentru a-mi recupera acesti bani ? mai ales ca situatia este mai complicata si anume:
Am cerut la Registrul Comertului Bucuresti pentru informatii firma care are datorii catre mine. Am primit informatiile si am constatat ca firma apare cu sediul la o anumita adresa dar.. .Sediul este expirat de 1 an si 3 luni. Mai pot recupera vreodata acesti bani munciti de mine si castigati in instanta ? Sau sa-mi iau adio !
Multumesc,
Am fost la Registrul comertului Bucuresti am luat toate datele necesare. Am constatat ca sediul social este expirat de 1 an si 3 luni. Am fost la adresa unde se scrie ca are sediul social. La accea adresa locuiesc cu chirie niste tineri care Habar nu aveau ca acolo este sediul social al unei firme. Eu am o hotarare judecatoreasca definitiva data de Tribunalul Bucuresti,prin care am de recuperat suma de 12400 lei= 124 mil.vechi. Pe mine ma intereseaza sa-mi recuperez bani.. si nu stiu cum ???? Daca cer lichidarea societatii ??? mai pot recupera ceva ?
Cu stima,
A.B.
Astazi am fost la Registrul Comertului Bucuresti pentru informatii privind o firma care are datorii catre mine. Am primit informatiile si am constatat ca firma apare cu sediul la o anumita adresa dar...Sediul este expirat.... Am fost la accea adresa si am constata ca in acel apartament unde isi avea sediul firma respectiva.,atualmente locuiesc niste tineri care habar nu aveau de firma cautata de mine.Arat ca mai au si puncte de lucru in aceiasi situatie. Arat ca mai au punte de lucru pe care eu le stiu dar nu sunt inrehistrate la Registrul Comertului. Eu doresc a le face,, Notificare-Hotarare Judecatoreasca -Sentinta Civila definitiva,, privind recuperare drepturi salariale... Nu stiu unde sa o trimit ! Nu stiu ce sa fac ? Sa trimit prin posta catre sediul Social ce apare la Registrul Comertului ? Catre Punctele de lucru ? Ce se poate intampla daca aceasta firma are sediul social expirat ?
Multumesc anticipat
Am castigat un proces pentru recuperare drepturi salari neplatite Sau expirat cele 10 zile pentru termenul de recurs. Am fost la tribunalul Bucuresti pentru a legaliza SENTINTA CIVILA. Am platit taxa de timbru cate 5 lei pentru fiecare copie legalizata.total 5 exemplare = 25 lei. Mai trebuie sa cumpar si timbre judiciare de 1,5 lei ? da sau nu ? Tot la tribunalul Bucuresti sectia aVIII -a Conflicte de munca . mi sa comunicat ca pentru legalizare trebuie sa astept 2 saptamini. De la data cand depun aceste cereri plus taxele aferente. Programul este marti si joi. Nu se pot elibera mai repede aceste legalizari ?
Cu stima,
Am inteles perfect pana aici ! -- Impotriva cui fac plangerea ?????? Fostului sau actualului patron ,,de firma,, RRRR,, Actualul patron habar nu are de aceste datorii pe care fostul angajator le avea fata de mine ... : Dupa expirarea termenului de 15 zile, puteti depune plangere penala pentru savarsirea infractiunii prevazute de art.287 alin.1 lit.e C.pen.
--In paralel cu plangerea penala MA POT ADRESA SI UNUI EXECUTOR JUDECATORESC ?
Am castigat in instanta ,,Tribunal ,, impotriva firmei ,,RRRR, un proces civil recuperare drepturi salariale si concediu de odihna in valoare de 23000 lei. Hotarare ramasa definitiva dupa cele 1o zile in care putea fii atacata. Procesul a inceput in 2012 si sa terminat in Aprilie 2014. In tot acest timp Fostul patron al firmei ,,RRRR,, a dat firma legal,,Registrul Comertului,, unei altei persoane pe care nu o cunosc. Acea persoana a devenit administratorul firmei ,,RRRR,,- Si-a schimbat si sediul firmei. Astazi am constatat ca si acesta din urma a dat firma unei terte persoane. Si au schimbat iarasi sediul firmei. Eu am hotararea judecatoreasca pe care am legalizat-o. Stiu ca trebuie sa fac o notificare catre firma,, RRRR,, pentru a pune in executare hotararea judecatoreasca definitiva. Cine va trebuii sa plateasca suma pe care instatna a hotarat ca o am de primit. Ce trebuie sa fac daca refuza ? Pe noul patron ,administrator nu-l cunosc... Ce este de factu daca refuza in termen de 15 zile
Multumesc!
Daca se poate un raspuns la obiect.